Artykuły

Zmiana czasu w tachografach: Praktyczne wskazówki dla kierowców

Nieuchronnie zbliża się kolejna zmiana czasu, która przypomina nam, że sezonowe przestawianie zegarów jest tuż za rogiem. W ostatni weekend października, precyzyjnie w nocy z soboty na niedzielę, nasze zegary wskazujące godzinę przesuną się w tył, z 3.00 na 2.00, oznaczając tym samym rozpoczęcie czasu zimowego, który utrzymuje się aż do końca marca. Mimo że kwestia przestawiania czasu wzbudza coraz większe kontrowersje, według najnowszych wytycznych Unii Europejskiej nie przewiduje się zmian w tej kwestii przez przynajmniej cztery lata, co oznacza, że obecny system zostanie utrzymany do końca 2026 roku. Warto jednak pamiętać, że branża transportowa, zwłaszcza kierowcy korzystający z tachografów, jest szczególnie narażona na zamieszanie związanego z przestawianiem czasu. Dlatego też zastanawiamy się, jak właściwie dostosować czas w tachografach, zarówno tych cyfrowych, jak i analogowych, oraz jakie aspekty warto mieć na uwadze w tej kwestii. Z nami odkryjesz odpowiedzi!

Zmiana czasu w tachografie analogowym: Proste kroki, ważne szczegóły

Przyjrzyjmy się teraz, jak dokładnie zmienić czas w tachografie analogowym. Choć te starsze modele nie są już tak powszechnie używane, warto wiedzieć, jak dokonać tej operacji, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się zmiany czasu. Jest to zadanie, które każdy kierowca może wykonać samodzielnie, lecz trzeba pamiętać o kilku istotnych detalach.

Zazwyczaj najprostsze jest przesunięcie godziny do przodu, co staje się konieczne podczas zmiany czasu na letni. Po wyjęciu tarczek godzinę można dostosować za pomocą przycisków „plus” i „minus”. Taka operacja jest zazwyczaj intuicyjna i mało skomplikowana. Jednak, co zrobić w sytuacji, gdy nadchodzi zmiana czasu z letniego na zimowy w tachografie analogowym? To nie jest trudne, ale wymaga dokładności. Należy przekręcić wskazówkę zegara o dokładnie 23 godziny do przodu. Częsty błąd polega na przesunięciu jej tylko o 11 godzin, co prowadzi do wskazywania godziny wieczornej zamiast porannej. Aby uniknąć takich sytuacji, zawsze warto zanotować tę operację na odwrocie wykresówki, co ułatwia utrzymanie dokładności.

Szybka i skuteczna zmiana czasu w tachografie cyfrowym: Praktyczny przewodnik

W przypadku tachografów cyfrowych procedura zmiany czasu ma nieco inny charakter. Domyślny format czasu, który prezentują te nowoczesne urządzenia, to czas uniwersalny UTC. Jednak co z czasem lokalnym? Nie ma problemu, ponieważ tachografy cyfrowe pozwalają na dostosowanie godziny do aktualnej strefy czasowej.

Jak zatem ustalić, który czas wyświetla się na ekranie tachografu? Rozróżnienie między czasem uniwersalnym a lokalnym jest proste – czas lokalny jest zazwyczaj oznaczany symbolem kropki. Teraz, gdy już wiemy, który czas chcemy dostosować, przejdźmy do praktycznych kroków. W menu urządzenia, znajdźmy opcję „Wpisz”, a następnie „Pojazd” i „Czas lokalny” (lub, w niektórych modelach, „Ustawienia”). W tym miejscu możemy przystąpić do regulacji czasu, podobnie jak w przypadku tachografów analogowych, korzystając z przycisków dostępnych na tachografie.

Warto również zauważyć, że coraz więcej nowszych modeli tachografów działa w sposób automatyczny. Samodzielnie korygują czas o wyznaczonych godzinach (zależnie od pory roku), przesuwając godzinę z 2:00 na 3:00 lub w drugą stronę. Oczywiście, kierowca może również ręcznie dokonać dostosowania czasu, zwłaszcza w momencie zatrzymania pojazdu. To wygodna opcja, która pomaga utrzymać dokładność i zgodność z obowiązującymi przepisami.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.ocrk.pl/jak-zmienic-czas-w-tachografie-cyfrowym/.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button