Motoryzacja

Urządzenia rozruchowe do samochodu – jakie warto kupić?

Urządzenia rozruchowe są, obok silnika i układu hamulcowego, najważniejszymi elementami wyposażenia samochodu. Chociaż nie wchodzą w skład auta, są niezwykle istotne podczas długich wycieczek. To właśnie one pozwalają na uruchomienie całego mechanizmu pojazdów zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Jakie zatem urządzenia rozruchowe warto kupić do naszego auta, aby posłużyły nam na długie lata?

Urządzenia rozruchowe – czym są?

Chociaż te przyrządy to niezbędniki w czasie podróży, wiele osób wciąż ich nie posiada. Często nie wiedzą nawet, czym tak naprawdę są. Urządzenie rozruchowe, zwane także boosterem, to niewielki przyrząd służące do uruchamiania silnika samochodowego. Są czymś na zasadzie samochodowego powerbanka, ale pomimo swoich małych rozmiarów, potrafią zmagazynować potężną ilość energii. Nowoczesne urządzenia rozruchowe cechuje odporność zarówno na bardzo niskie, jak i wysokie temperatury. Posiadają one także zabezpieczenie przed możliwością wystąpienia zwarcia. Należy pamiętać, że booster nie zadziała przy niesprawnym silniku, dlatego przed zakupem należy udać się przegląd auta.

Niezbędne elementy urządzeń rozruchowych

Do zestawu dołączone są również kable rozruchowe. Jak sama nazwa wskazuje – są to przewody umożliwiające podłączenie jednego akumulatora do drugiego, ładując ten wyczerpany. Służą do tego tzw. krokodylki, umieszczone na końcach każdego z dwóch kabli. Istnieje jednak pewien warunek – akumulator, który przekazuje energię, powinien być w pełni naładowany. W przeciwnym razie, zabieg zakończy się niepowodzeniem.

W jaki booster warto zainwestować?

Rozładowany akumulator to przykra sytuacja, która może przydarzyć się każdemu, niezależnie od modelu samochodu czy doświadczenia. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie urządzenie rozruchowe. Jednak, jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, żeby na pewno odpowiednio zadziałało? Najważniejsze, aby wybrany przez nas booster był zarówno wysokiej jakości, jak i gwarantował bezpieczeństwo.

Przy zakupie, warto zwracać uwagę na moc urządzenia – im jest większa, tym lepiej dla nas i naszego pojazdu. Wtedy będziemy mieć stuprocentową pewność, że dojedziemy do miejsca docelowego. W tym wypadku, warto liczyć na znane i sprawdzone marki. Dobrym pomysłem jest także czytanie opinii o konkretnym produkcie, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Dzięki temu, unikniemy nietrafionych wyborów, czy niepotrzebnych zwrotów towaru, a także sytuacji, w których, oddaleni 100 km od domu, będziemy czekać na odholowanie przy pomocy wyciągarki.

Urządzenia rozruchowe – cena

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje booster, ponieważ na rynku są dostępne zróżnicowane warianty. Można jednak śmiało stwierdzić, że koszt porządnego urządzenia rozruchowego waha się w granicach od 500 do 900 zł. Nie jest to drobny wydatek, lecz należy pamiętać, że jakościowy sprzęt zazwyczaj nie należy do najtańszych.

Oznaki rozładowanego akumulatora

Na koniec warto pamiętać, że booster nigdy nie rozładowuje się z dnia na dzień. Do najbardziej charakterystycznych sygnałów ostrzegających przed tym wydarzeniem są:

  • problemy z rozrusznikiem (trudności w odpaleniu silnika),
  • przy odpalaniu silnika gaśnie ikonka ładowania baterii, mimo że alternator jest sprawny.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button