Artykuły

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – czy warto?

O ile wykupienie ubezpieczenia OC samochodu jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, o tyle zakup ubezpieczenia AC jest dobrowolny. Czym dokładnie jest ubezpieczenie AC i co obejmuje? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży?

Ubezpieczenie AC samochodu – co to jest?

AC, czyli autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie samochodu. Oznacza to, że właściciel pojazdu może je wykupić, ale nie jest to jego obowiązek. Ubezpieczenie AC chroni zarówno sam samochód, jak i jego wyposażenie przed kradzieżą, zniszczeniem czy uszkodzeniem. Jednak to, co dokładnie będzie obejmować autocasco, w dużej mierze będzie zależeć od warunków, jakie zaproponuje ubezpieczyciel, i preferencji osoby, która ubezpiecza pojazd. Wszystko dlatego, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawą, a co za tym idzie – taki sam dla wszystkich ubezpieczycieli. W przypadku ubezpieczenia AC, takich regulacji nie ma, dlatego towarzystwa mogą pozwolić sobie na dowolność w tej kwestii.

Autocasco – co obejmuje?

Wiemy już, co to jest ubezpieczenie AC. Teraz czas dowiedzieć się, co obejmuje autocasco. Jak już wspominaliśmy wcześniej, to, przed czym będzie chronić AC, będzie uzależnione od wariantu zaproponowanego przez ubezpieczyciela. Najczęściej, na wypłatę odszkodowania z autocasco można liczyć w przypadku:

  • kradzieży auta,
  • wypadku z udziałem innych pojazdów, osób, zwierząt lub przedmiotów,
  • pożaru lub wybuchu,
  • działania sił natury (np. lawina, powódź),
  • aktów wandalizmu,
  • uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta.

Warto wyróżnić najczęstsze zakresy/warianty ubezpieczenia autocasco popularne na polskim rynku:

Wariant ASO – większość firm ubezpieczeniowych określa taką nazwą (lub Wariant serwisowy) wariant, w którym można naprawiać auto w serwisie, na oryginalnych serwisowych częściach producenta pojazdu (oznaczonych logo producenta danej marki).

Wariant WARSZTAT – najczęściej ubezpieczyciele taką nazwą (lub Wariant partnerski) określają wariant, gdzie ubezpieczyciel ma swoją sieć warsztatów współpracujących, tzw. sieć partnerską, z którą ma wynegocjowane warunku współpracy (korzystniejsze stawki). Warunki mogą się różnić co do rodzaju użytych części i stawek godzinowych za naprawę. Proces likwidacji jest podobny, jak opisany wcześniej (różnica względem wariantu ASO polega na użyciu innych rodzajów części zamiennych i niższych stawek za godzinę pracy warsztatu)

Wariant MINI – gdzie zakres ubezpieczenia nie obejmuje zwykłych wypadków, ale ograniczony jest do szkód spowodowanych przez żywioły.

Z drugiej strony są zdarzenia, których autocasco nie obejmuje, a chodzi tu o takie sytuacje jak np.:

  • kradzież samochodu spowodowana rażącym niedbalstwem kierowcy, np. pozostawieniem kluczyków w stacyjce,
  • szkody powstałe na skutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • szkody, które powstały w pojeździe bez ważnej rejestracji i przeglądu technicznego.

To oczywiście tylko kilka z wielu przykładów. O szczegółową listę wykluczeń należy pytać w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży?

Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Wszystko dlatego, że cena autocasco jest uzależniona od wielu czynników – przede wszystkim aktualnej wartości pojazdu oraz historii szkodowej właściciela. Duży wpływ na ostateczną cenę będzie miał stan pojazdu – jego wartość, wiek, przebieg, a także miejsce parkowania czy ilość zamontowanych urządzeń przeciwkradzieżowych. Bardzo ważna będzie również historia ubezpieczeniowa właściciela, czyli chociażby wypracowany staż za bezszkodową jazdę. Trzecie kryterium to oczywiście zakres ubezpieczenia samochodu od kradzieży – im będzie szerszy, tym cena AC będzie wyższa.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button