Światła mijania to tzw. światła krótkie, z którymi styczność ma każda osoba poruszająca się po drogach samochodem. To najbardziej uniwersalne oświetlenie występujące w naszych pojazdach, o którym powinniśmy wiedzieć naprawdę dużo. Poza samochodami z takich świateł możemy korzystać w motocyklach oraz kilku innych pojazdach. Co najważniejsze ze świateł mijania możemy korzystać stale i bez względu na to, jakie panują na drodze warunki atmosferyczne oraz o jakiej porze dnia zasiadamy za kierownicą auta. Jeśli chodzi o rynek europejski musimy wiedzieć o tym, że dopuszczone do użytku są światła w wersji asymetrycznej. Lewa strona drogi będzie w ten sposób oświetlana w nieco mniejszym stopniu, niż ta prawa.
Spis treści
- 1 Światła mijania – w jakich sytuacjach będziemy z nich korzystać?
- 2 Światła mijania a ich symbol – przydatne wskazówki
- 3 Niewłaściwe korzystanie ze świateł mijania – co może grozić kierowcom? Jak je ustawić?
- 4 Światła mijania a światła drogowe – czym się różnią?
- 5 Światła mijania – kilka słów podsumowania
Światła mijania – w jakich sytuacjach będziemy z nich korzystać?
Posiadanie podstawowej wiedzy na temat świateł mijania to klucz do sukcesu. To właśnie dzięki nim zwiększamy bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach i doskonale oznaczamy pokonywaną trasę. W związku z tym musimy pilnować, aby światła działały bez zarzutu i nie było z nimi żadnych problemów (awarii). Wszelkie usterki musimy eliminować natychmiastowo. Chodzi przecież nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale też innych osób, które są w danym momencie uczestnikami ruchu.
Obowiązek włączania świateł mijania występuje w następujących sytuacjach:
- podczas trudnych warunków atmosferycznych (padający deszcz, śnieg lub mgła),
- od świtu aż do zmierzchu (jeśli w pojeździe nie ma świateł do jazdy dziennej),
- od zmierzchu aż do świtu,
- w trakcie holowania,
- we wszelkiego typu tunelach.
Światła mijania są stosowane przez cały rok i do takich zasad należy się bezwzględnie dostosować. Inaczej można ponieść z tego tytułu dość poważne sankcje. Nic dziwnego, że osoby zmotoryzowane zwracają na to szczególną uwagę.
Światła mijania a ich symbol – przydatne wskazówki
Kierowcy, którzy ruszają w trasę powinni wiedzieć o tym, jakie oznaczenia występują przy światłach mijania. Poznanie ich symbolu to bardzo przydatna wiedza, ponieważ w przeciwnym razie wcale nie powinniśmy zasiadać za kierownicą samochodu. To zielony reflektor z trzema kreskami. Kreski oznaczają padający snop światła, są skierowane lekko w dół.
Światła drogowe będą też oznaczone niebieską kontrolką. Jak widać nie da się tego pomylić. Włączanie świateł mijania nie musi być zasygnalizowane na desce rozdzielczej. Jeśli tak jest kontrolka będzie mieć kolor zielony. Co istotniejsze takie sytuacje nie zawsze mają miejsce, ponieważ zależy to od producentów samochodów. Niekiedy nie występują w nich żadne oznaczenia, inni stosują wspomniane wyżej oznaczenia, a jeszcze inni oznaczają jedynie światła pozycyjne. Wypada to bardzo dokładnie sprawdzić, aby ruszyć w trasę z pełnym komfortem i spokojną głową. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku mniej doświadczonych kierowców, którzy dopiero niedawno zdali egzamin na prawo jazdy i ruszają w pierwszą poważną podróż.
Niewłaściwe korzystanie ze świateł mijania – co może grozić kierowcom? Jak je ustawić?
Jak już zostało wspomniane światła mijania powinny być wykorzystywane w prawidłowy sposób. Jeśli nie dostosujemy się do obowiązujących przepisów narazimy się na mandat. Wcale nie muszą to być małe kwoty. Oto co może grozić nieprzestrzegającym zasad kierowcom:
- jazda bez świateł mijania od zmierzchu do świtu – aż 200 złotych mandatu i 4 punkty karne na konto kierowcy,
- jazda bez świateł mijania od świtu do zmierzchu – 100 złotych mandatu i 2 punkty karne,
- brak świateł w tunelu – 200 złotych oraz ponownie 4 punkty karne.
Jak widać uszczuplimy nie tylko swój portfel, ale dodatkowo narazimy się na nałożenie punktów karnych. Odpowiednie służby nie będą mieć problemów ze zlokalizowaniem osób, które jeżdżą bez wspomnianych świateł. Na drogach jest to przecież bardzo dobrze widoczne, dlatego należy na to bardzo uważać, aby nie mieć do czynienia z sankcjami finansowymi.
Pozostała kwestia właściwego ustawienia świateł mijania. Niedoświadczeni kierowcy bardzo często mają z tym problemy, więc należy poznać wszystkie tajniki związane z odpowiednią pracą tego typu świateł. Światła mijania powinny być ustawione w taki sposób, aby nie oślepiać innych kierowców i nie stwarzać zagrożenia na drodze. Jeśli nie umiemy tego zrobić poprośmy o pomoc bardziej doświadczonych znajomych i członków rodziny lub udajmy się do najbliższego warsztatu samochodowego. Tam zajmą się tym specjaliści.
Pamiętajmy o tym, aby:
- snop światła nie był ustawiony zbyt wysoko,
- droga była dostatecznie doświetlona,
- snop światła nie był skierowany zbyt nisko.
Kontrola poprawności ustawienia wskazanych świateł jest przeprowadzana na stacji kontroli pojazdów. Szczególną uwagę pracownicy takich stacji przykładają do tego w trakcie wykonywania przeglądu technicznego.
Światła mijania a światła drogowe – czym się różnią?
Światła mijania nie są tym samym, co dobrze znane kierowcom światła drogowe. Te pierwsze możemy włączyć praktycznie w każdej sytuacji i nie narażamy się w ten sposób na żadne sankcje. Drugie włączamy w okresie nocnym, kiedy to chcemy oświetlić drogę przed pojazdem na nieco większą odległość.
Kluczowe w tym wszystkim będzie oczywiście to, aby korzystając ze świateł drogowych nie oślepiać przypadkiem innych kierowców. W porze nocnej może to doprowadzić do wielu przykrych sytuacji i poważnych wypadków komunikacyjnych. Grożą za to bardzo surowe konsekwencje, dlatego ze świateł drogowych korzystajmy rozważnie i po analizach. Włączając światła drogowe kierowcy są zobowiązani do ich przełączenia na światła mijania w sytuacjach, w których zbliża się pojazd z naprzeciwka, zbliżamy się do pojazdu poprzedzającego lub pojazdu szynowego i pieszych w kolumnie. Jak widać istnieją pewne zasady, które musimy mieć w głowie za każdym razem, gdy wsiadamy do samochodu.
Światła mijania – kilka słów podsumowania
Światła mijania to najbardziej uniwersalne oświetlenie występujące w samochodach, motocyklach oraz innych pojazdach. To dzięki nim poprawiamy swoje bezpieczeństwo na drodze, ale też dbamy o innych uczestników ruchu. Możemy z nich korzystać stale, niezależnie od tego, o jakiej porze dnia podróżujemy i jakie warunki atmosferyczne panują na drodze.
Obowiązkowo ze świateł mijania korzystamy w następujących sytuacjach: od świtu do zmierzchu (gdy nie mamy świateł do jazdy dziennej), od zmierzchu do świtu, w trakcie holowania i pokonywania tunelu oraz podczas trudnych warunków atmosferycznych. Ich symbolem jest zielony reflektor z trzema kreskami w dół, które oznaczają snop światła i są skierowane lekko w dół.
Za jazdę bez świateł mijania od zmierzchu do świtu grozi nam mandat w wysokości 200 złotych i 4 punkty karne. Jeśli sytuacja ta wystąpi od świtu do zmierzchu kara będzie mniejsza – 100 złotych i 2 punkty karne. W przypadku braku wspomnianych świateł w tunelu narażamy się na mandat w wysokości 200 złotych oraz 4 punkty karne do konta danego kierowcy. Pamiętajmy też o właściwym ustawieniu świateł mijania, tak aby nie oślepiać innych kierowców, droga była dobrze doświetlona i snop światła nie był skierowany ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Kontrola poprawności ustawienia świateł jest wykonywana na stacji kontroli pojazdów, w trakcie przeglądu technicznego.
Światła mijania nie są tym samym, co światła w wersji drogowej. Z tych drugich korzysta się porą nocną, kiedy droga przed pojazdem na być doświetlona na nieco większą odległość. Istnieją pewne sytuacje, w których światła drogowe musimy bezwzględnie przełączyć na mijania. Mowa o zbliżaniu się: pojazdu z naprzeciwka, do pojazdu poprzedzającego i pojazdu szynowego, ale też do pieszych w kolumnie.