Artykuły

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w firmie – czy to się opłaca?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych to dobre rozwiązanie szczególnie w przedsiębiorstwach z dużą flotą pojazdów. Najnowsze dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wskazują, że do 30 kwietnia 2021 roku na polskie drogi wyjechało 18 924 pojazdów elektrycznych, co stanowi 74% rynku. Dlaczego warto postawić na tego rodzaju samochody i czy stacja ładowania pojazdów w firmie to dobre rozwiązanie?

Dlaczego warto postawić na samochód elektryczny?

Wbrew pozorom są to nie tylko aspekty środowiskowe – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery czy mniejszy ślad węglowy. To, co z pewnością liczy się dla każdego przedsiębiorcy, to minimalizacja kosztów – i w przypadku samochodów elektrycznych jest to możliwe.

Korzystanie z pojazdów napędzanych energią elektryczną może przynieść ci nawet około 30% oszczędności, minimalizując wydatki, które musiałbyś ponieść w przypadku używania – na tym samym dystansie – aut spalinowych. Stacje ładowania samochodów elektrycznych na terenie siedziby firmy mogą te oszczędności dodatkowo zwiększyć.

Serwisowanie aut elektrycznych jest z reguły tańsze, niż ich spalinowych odpowiedników. Odchodzą bowiem koszty wymiany oleju, a klocki i tarcze hamulcowe zużywają się wolniej – pojazdy elektryczne najczęściej hamują silnikiem, odzyskując przy tym energię.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych w firmie – jakie warunki należy spełnić?

Zanim zdecydujesz się na stację do ładowania samochodów elektrycznych w firmie, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów:

Zgłoszenie zamiaru budowy stacji

Musisz zgłosić do odpowiedniego organu – starosty lub wojewody – zamiar wybudowania stacji do ładowania samochodów elektrycznych na terenie firmy. Takie zgłoszenie powinno zostać zorganizowane w formie pisemnej. Ważne jest też, by dołączyć do niego oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w firmie - czy to się opłaca? 2

Badanie techniczne UTD

Zanim zaczniesz korzystać ze stacji do ładowania samochodów elektrycznych w firmie, obiekt ten musi przejść badanie techniczne, przeprowadzone przez inspektora Urzędu Transportu Drogowego. W tym celu zgłoś pisemny wniosek do UDT – na stronie instytucji znajdziesz gotowy do wypełnienia formularz.

Właściwe oznaczenie stacji

O tę kwestią z reguł dbają producenci, jednak powinieneś orientować się, jakie oznaczenia stacji do ładowania powinny znaleźć się na urządzeniu. Do podstawowych informacji zalicza się: numer seryjny urządzenia, nazwa producenta, wskazanie napięcia znamionowego, wartość częstotliwości i numer telefonu do osoby z twojej firmy, z którą w razie potrzeby będzie można się skontaktować. Pomocna na pewno okaże się również instrukcja ładowania pojazdu.

Jakie obowiązki spoczywają na właścicielu stacji ładowania pojazdów elektrycznych?

Pamiętaj też, że stacja ładowania pojazdów na terenie firmy to także kilka obowiązków. Przede wszystkim to na firmie spoczywać będą:

  • obowiązek konserwacji stacji,
  • obowiązek przeglądów technicznych,
  • obowiązek badań technicznych eksploatacyjnych,

Jednak w świetle korzyści, jakie płyną z posiadania takiego obiektu, nie wydają się one zbyt obciążające. Tym samym, jeśli zależy ci na oszczędności w firmie i chciałbyś zadbać o aspekt środowiskowy, stacja do ładowania pojazdów elektrycznych to dobre rozwiązanie.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button