Zdając egzamin na prawo jazdy zyskuje się uprawnienia do kierowania pojazdami (to, jakimi zależy od kategorii prawa jazda). Zdecydowana większość kierowców tuż po odebraniu dokumentu chce zasiąść za kierownicą wozu i ruszyć przed siebie. Żeby było to jednak możliwe, należy wcześniej dokonać zakupu samochodu. Tylko jakiego?
Spis treści
Samochody używane, czy nowe – jakie wybrać?
Tak naprawdę możliwości są dwie. Można wybrać samochód używany bądź nowy, prosto z salonu. Na początku należałoby zastanowić się, czego od samochodu oczekujemy i na tej podstawie podjąć decyzję, czy po auto udamy się do komisu, czy też do dealera jednej ze znanych marek.
Musisz liczyć się z tym, że samochody używane są zdecydowanie tańsze od samochodów nowych. Jeśli nie posiadasz pokaźnego budżetu, przejrzyj samochody używane dostępne na portalach ogłoszeniowych, a na pewno znajdziesz auto spełniające Twoje wymagania, w dobrej cenie.
Z cenami nowych modeli możesz zapoznać się po przejściu na stronę dealera samochodowego, z usług którego chcesz skorzystać. Niektóre salony posiadają w swojej ofercie również samochody używane – poszukując takowego, warto zobaczyć, co dany dealer ma do zaoferowania. Musisz jednak liczyć się z tym, że ceny wciąż będą wyższe niż w przypadku zakupu auta z komisu.
Sprawdzone auta używane, czyli jakie?
Chcąc zdecydować się na zakup używanego samochodu warto byłoby dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Musisz mieć na uwadze, że nieuczciwi sprzedawcy potrafią skutecznie ukrywać wady pojazdu. Jeśli nie znasz się na mechanice, tym bardziej musisz uważać, bo sprzedawca na pewno wyczuje Twoją niewiedzę.
W ocenie stanu technicznego pomoże Ci zaufany warsztat samochodowy. Możesz również udać się do kontroli stacji pojazdów i poprosić o sprawdzenie stanu auta (odpłatnie). Jeśli sprzedawca nie będzie chciał się na to zgodzić, prawdopodobnie auto nie jest w tak dobrym stanie, jak uważa.
Używany samochód – na co zwrócić uwagę chcąc go kupić?
Jeśli chcesz zdecydować się na zakup auta używanego, zwróć uwagę na:
- lakier oraz stan nadwozia,
- stan kierownicy i foteli,
- wygląd gałek zmiany biegów oraz okładziny pedałów,
- stan elementów eksploatacyjnych,
- występowanie korozji,
- stan nadwozia.
Jak widzisz, chcąc uniknąć wpadki podczas zakupu samochodu z drugiej ręki należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Zaangażowanie do tego celu ekspertów może uchronić Cię przed stratą dużej ilości pieniędzy. Nie ma nic gorszego od zakupu niesprawnego samochodu, którego naprawa będzie kosztować nas krocie. Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości co do danego modelu, warto jest je rozwiać korzystając z pomocy doświadczonych mechaników i upewnić się, że z autem wszystko jest w porządku!
Jaki samochód dla młodego kierowcy?
Zakup samochodu jest inwestycją długoterminową. Na portalach ogłoszeniowych dostępnych jest wiele pojazdów używanych oraz nowych. W przypadku, gdy poszukujemy auta dla osoby, która dopiero co zdała egzamin na prawo jazdy, powinniśmy wybrać model, który zapewni jej komfortową jazdę i maksymalne bezpieczeństwo. Należy mieć na uwadze, że gdy młody kierowca dopiero rozpoczyna samodzielną jazdę, może popełniać błędy narażające go na drobne stłuczki.
W samochodzie powinny być takie udogodnienia, jak: czujnik parkowania, zderzaki wykonane z plastiku, ABS czy… poduszki powietrzne.
Ogłoszenia – czy sprzedawcy zawsze piszą w nich prawdę?
Gdy zadecydujemy, że swojego przyszłego samochodu chcemy poszukiwać za pośrednictwem portalów ogłoszeniowych, ich początkowa obsługa może sprawić problem. Wszystko za sprawą filtrów, które należy ustawić, aby znaleźć samochód dla siebie.
Jeśli nie chcesz szukać aut w całym kraju, ustaw lokalizację, która Ciebie interesuje (miejscowość bądź województwo) – już na starcie pozwoli Ci to na wyświetlanie ogłoszeń z odpowiednich miejsc. Miej na uwadze, że sprzedawcy w ogłoszeniach często nie piszą prawdy, chcąc sprzedać swój wóz za wszelką cenę. Wszelkie informacje, które są zawarte w ogłoszeniu warto dokładnie zweryfikować podczas oględzin auta. Szczególną uwagę zwrócić się powinno na… przebieg (zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy wciąż cofają liczniki).
Samochody używane – formalności po zakupie
Gdy dokonałeś zakupu swojego wymarzonego samochodu, musisz dopełnić wszelkich formalności. Musisz pamiętać, o:
- opłaceniu podatku PCC w Urzędzie Skarbowym,
- zarejestrowaniu pojazdu w Wydziale Komunikacji,
- sprawdzeniu ważności badań technicznych (jeśli badania są nieważne, należy je jak najszybciej przeprowadzić),
- dokonaniu zakupu ubezpieczenia samochodowego (jeśli nie chcesz korzystać z usług poprzedniego ubezpieczyciela, musisz wypowiedzieć aktualną umowę),
- skompletowaniu obowiązkowego wyposażenia auta,
- odbiorze dowodu rejestracyjnego (masz na to aż 30 dni od dnia rejestracji).