Myjki ciśnieniowe występują w kilku rodzajach. Można je wyróżnić, biorąc pod uwagę zastosowanie, ale także sposób zasilania czy możliwość podgrzewania wody. Wariantów na rynku jest naprawdę wiele, zanim więc zdecydujesz się na konkretny, warto poznać podstawowe informacje o każdym z nich.
Spis treści
Domowa i profesjonalna – najważniejszy podział myjek ciśnieniowych
Podstawowa różnica pomiędzy myjką ciśnieniową Karcher domową a profesjonalną to ich zastosowanie. Modele do użytku domowego służą do utrzymania porządku wokół budynku. Z ich pomocą wymyjesz taras, płytki na balkonach, elewację, jeśli jest to możliwe czy samochód. Myjka ciśnieniowa domowa to także doskonałe narzędzie do mycia mebli ogrodowych. Profesjonalne myjki wysokociśnieniowe są przeznaczone dla firm, między innymi sprzątających i transportowych. Sprawdzają się także w warsztatach samochodowych czy przedsiębiorstwach logistycznych. Myjki domowe i profesjonalne różnią się także gabarytami, wagą, mocą i generowanym ciśnieniem.
Decydując się na myjkę w wersji domowej, masz do wyboru trzy możliwości. Klasę wprowadzającą, średnią i premium. Urządzenia wprowadzające możesz stosować do usuwania lekkich, ewentualnie średnich zanieczyszczeń z powierzchni rowerów, motorów, balkonów czy samochodów. Są lekkie i małe, co ułatwia ich transport. Myjki domowe z klasy średniej nadają się do usuwania zabrudzeń większych powierzchni i do częstszego użytkowania. Będą świetnym wyborem, gdy chcesz na przykład wyczyścić taras, schody czy balkon. Urządzenia z klasy premium to już wysoka wydajność, wysokie ciśnienie i moc. Oczywiście nie można ich porównywać do myjek ciśnieniowych Karcher w wersji profesjonalnej, mimo to poradzą sobie z usuwaniem zabrudzeń z podjazdów, chodników, alejek czy niektórych fasad na przykład z kamienia lub sidingu.
Myjki ciśnieniowe – elektryczne, akumulatorowe i spalinowe
Myjki ciśnieniowe marki Karcher można także podzielić na modele o różnym sposobie zasilania. Warto najpierw wspomnieć o popularnych wersjach elektrycznych zasilanych prądem zmiennym 230 V. Ten rodzaj dostarczania energii wykorzystuje się najczęściej w myjkach do użytku domowego. Poradzą sobie z zanieczyszczeniami zarówno wokół domu, jak i w ogrodzie. Niestety możliwości myjki ogranicza mocno kabel elektryczny, choć trzeba zaznaczyć, że te wersje w przypadku marki Karcher są mocno rozbudowane. Oferują między innymi możliwość zasysania środków czyszczących, a w ich konstrukcji przewidziano miejsce na akcesoria.
Myjki ciśnieniowe Karcher w wersji akumulatorowej to kolejna możliwość, na jaką możesz postawić. Są to urządzenia bezprzewodowe, co za tym idzie, praca w terenie nie wymaga w tym przypadku gniazda sieciowego. Z drugiej jednak strony czas ich pracy jest ograniczony, na jednym ładowaniu jest to średnio kilkadziesiąt minut. Gdy decydujesz się na ten rodzaj myjki, przemyśl zakup drugiego akumulatora, aby ten był zawsze pod ręką, gdy pierwszy się wyczerpie. Należy zaznaczyć, że tak jak modele elektryczne, również wersje akumulatorowe są przyjazne dla środowiska.
Myjka ciśnieniowa Karcher na ErpixKarcher24.pl czy dostępna w asortymencie innego sklepu w wersji spalinowej to już urządzenie profesjonalne. Ma silnik napędzany najczęściej benzyną czasem także olejem napędowym. Oczywiście ta odsłona myjek stosowana jest tylko przy pracach wymagających ogromnego ciśnienia wody. Stosuje się je więc na placach budowy czy w firmach usługowych. Warto zaznaczyć, że myjek ciśnieniowych Karcher w wersji spalinowej nie możesz używać w zamkniętych pomieszczeniach za sprawą emisji spalin podczas pracy.
Myjki z podgrzewaczem i bez podgrzewacza
W przypadku myjek z funkcją podgrzewania wody i bez tej możliwości wybór może być tylko jeden. Woda o wysokiej temperaturze pozwala nie tylko skrócić czas czyszczenia powierzchni, ale także zwiększa skuteczność pozbywania się nawet ciężkich zabrudzeń. Ciepło wspomaga procesy fizyczne i chemiczne, walnie przyczynia się do usuwania olejów, materiałów ropopochodnych czy smarów. Jednak myjki ciśnieniowe Karcher wyposażone w tę funkcję to najczęściej wersje profesjonalne, spalinowe. Mamy nadzieję, że tym artykułem rozwialiśmy Twoje wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniej myjki niemieckiego producenta.