Artykuły

Przygotowanie auta do sprzedaży

Kilka przydatnych wskazówek

Odpowiednie przygotowanie auta do sprzedaży może poskutkować tym, że szybciej znajdzie się na niego nabywcę. Przed wystawieniem na sprzedaż o samochód trzeba zadbać, aby nie występowały w nim żadne uszczerbki oraz awarie. Przyda się zadbać przede wszystkim o auto detailing, kosmetykę samochodową oraz pielęgnację lakieru. Troszcząc się o te elementy, zwiększa się własne szanse na to, że transakcja zakończy się pomyślnie, a za samochód otrzyma się dobrą cenę. 

Lśniący lakier to podstawa

Nie da się ukryć, że lśniący lakier jest podstawą udanej transakcji, ponieważ auto musi przyciągać wzrok potencjalnych nabywców już na samym wstępie. Jeśli pielęgnacja lakieru przebiegnie nie tak jak powinna, kupiec nie zwróci na samochód uwagi. Mając na sprzedaż nieco młodszy samochód warto wyposażyć się głównie w lekko ścierną pastę oraz mleczko. Przed przystąpieniem do polerowania auto powinno być dokładnie umyte. Najlepiej użyć do tego jakiegoś profesjonalnego szamponu do aut. Jeśli nie chce się porysować nadwozia, na samym początku warto usunąć kurz oraz piach. Można wykorzystać do tego myjkę wysokociśnieniową. Następnie przystępuje się do usuwania poważnych zabrudzeń. Przyda się w tym zakresie szczotka wykonana z miękkiego włosia. Tak przygotowane nadwozie można zacząć fachowo nabłyszczać. Warto jednak pamiętać, że dużo lepiej zrobią to specjaliści branżowi, dlatego odpowiednim rozwiązaniem dla większości właścicieli aut będzie hurtownia lakiernicza. To w tym miejscu profesjonaliści zajmą się nabłyszczeniem auta, a także polerowaniem lakieru. Pod kątem schludności i estetyki samochód nie będzie miał sobie równych.

Zainwestowanie w wysokiej klasy kosmetyki samochodowe

O auto przed sprzedażą nie da się udanie zadbać bez wysokiej klasy kosmetyków samochodowych. Dzięki nim można odświeżyć nie tylko zewnętrzną część samochodu, ale też jego wnętrze, a więc np. tapicerkę. Oto lista niezbędnych kosmetyków, które przydadzą się każdemu właścicielowi, chcącemu sprzedać swoje auto:

  • luksusowe szampony samochodowe,
  • środki do ochrony reflektorów,
  • odświeżacze do auta,
  • pianownica,
  • wosk w paście lub też płynie,
  • pasty i mleczka polerskie,
  • powłoki ochronne,
  • gąbki polerskie i szczotki z miękkim włosiem.

Jest tego dużo więcej, ale jeśli chce się przystąpić do profesjonalnego odświeżenia swojego auta zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, warto wyposażyć się właśnie w takie kosmetyki. Często istnieje szansa, aby zakupić je w kompletnych zestawach, dzięki czemu szybko będzie można przystąpić do przygotowania swojego auta na sprzedaż.

Profesjonalny auto detailing oraz troska o silnik

Auto detailing ma na celu doprowadzenie użytkowanego pojazdu do stanu, który będzie przypominał jego stan fabryczny. Oczywiście wiąże się to z wieloma obowiązkami, a cały proces jest niezwykle czasochłonny. Tym samym zwiększa się jednak wartość swojego auta i od kupca można zażądać za niego nieco więcej pieniędzy. Niektóre etapy prac można wykonać samemu, inne lepiej zlecić doświadczonym profesjonalistom, np. lakiernikom. Profesjonalny auto detailing powinien obejmować:

  • dokładne mycie całego samochodu,
  • kompleksowy detailing wnętrza, a więc czyszczenie, mycie i usuwanie zabrudzeń,
  • korektę lub też renowację lakieru,
  • zabezpieczenie powierzchni lakieru,
  • kompleksowe przygotowanie auto do sprzedaży i dalszej eksploatacji.

Przed sprzedażą swojego samochodu należy również zatroszczyć się o silnik, który się w nim znajduje. Nie powinien on być jednak wypastowany lub też wymyty. Najlepiej użyć specjalnego sprayu do czyszczenia silnika, jednak warto pamiętać o tym, aby zastosować się do instrukcji, która będzie do niego dołączona (m.in. działanie na zimnym silniku). Jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę może również oczyścić przykryte elementy nadwozia, w tym pas przedni.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button