Artykuły

Przyciemnianie szyb folią – przepisy, korzyści i koszty

Czy widząc na ulicy samochód z ciemnymi szybami, zastanawiałeś się kiedyś, w jakim celu zostało to zrobione? Lub jakie koszty się ponosi, aby przyciemnić szyby w samochodzie? Być może zastanawiałeś się nad inną kwestią odnośnie przyciemniania szyb samochodowych?

Jeżeli tak, możliwe, że odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w tym poradniku, a nawet dowiesz się czegoś więcej!

przyciemnianie szyb

Przyciemnianie szyb samochodowych

Przyciemnione szyby w aucie dla wielu kierowców mogą być zupełnie zbędnym dodatkiem, lecz dla innych jest to swego rodzaju upiększenie auta, które od wielu lat potrafi być trendy. Jednak ciemne szyby w samochodzie to nie tylko kwestia mody, ale również pewne korzyści, jakie płyną z tego rodzaju udoskonaleń samochodu.

Najpopularniejszą metodą przyciemniania szyb w aucie jest metoda z użyciem folii. Takie rozwiązanie jest nie tylko atrakcyjne cenowo, ale również pozwala w szybki sposób usunąć folię, jeżeli chociażby się nam znudzi. Sprawdź szczegóły: https://przyciemnianie.waw.pl/

Kolejną metodą przyciemniania szyb w aucie jest metoda piecowa. Polega ona na pokryciu szyb związkami chromu, niklu, tytanu i innych metali w piecu technologicznym. Dawniej piecowe przyciemnianie szyb było zarezerwowane głównie dla samochodów wysokiej klasy z uwagi na wysokie koszty, natomiast aktualnie z uwagi, że ceny nieco spadły, mogą sobie na takie przyciemnienie szyb pozwolić osoby o szczuplejszym portfelu.

Podobnie jak w przypadku folii, piecowe przyciemnienie jest procesem odwracalnym, jednak usługa usunięcia powłoki z szyby już nieco kosztuje.

Jakie korzyści niesie za sobą przyciemnienie szyb

Kwestie wizualne to jedno, jednak zaciemnione szyby niosą za sobą również rozmaite korzyści, jak i nieco wad. Jeżeli chcesz je poznać, zobacz poniżej!

Zalety

  • przyciemnione szyby chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV,
  • dzięki ciemnym szybom wnętrze pojazdu jest słabiej widoczne dla osób z zewnątrz, co może przełożyć się na większe bezpieczeństwo pozostawionych cennych rzeczy w samochodzie,
  • odpowiednia folia potrafi wzmocnić szybę podczas wypadku, co z kolei przekłada się na nie wpadanie odłamków szkła do środka pojazdu, co z kolei chroni przed zranieniem odłamkami szkła,
  • dzięki przyciemnionym szybom, wnętrze pojazdu wolniej się nagrzewa z uwagi na słabszą przepuszczalność światła,
  • zmniejsza się ryzyko oślepienia przez innych kierowców,
  • samochód atrakcyjniej wygląda,
  • jeżeli zastosujemy folię, możemy ją w prosty sposób zdemontować jeżeli się nam po prostu znudzi,

Wady

  • jeżeli tylna szyba auta jest przyciemniona, może wystąpić słabsza widoczność przez lusterko wsteczne,
  • gorsza widoczność w nocy,
  • jeżeli zdecydujemy się na przyciemnienie przednich bocznych szyb, oraz przedniej, narażamy się na częstszą kontrolę policji i utratę dowodu rejestracyjnego,
  • jeżeli zdecydujemy się na słabą jakość folii, może wystąpić gorsza przejrzystość szyb,

Jak widać przyciemniane szyby posiadają zarówno zalety jak i wady. Oczywiście niektóre z nich są kwestią indywidualną.

Przyciemniane szyby, a prawo o ruchu drogowym

Przyciemnianie szyb wiąże się z zaakceptowaniem przepisów prawnych dotyczących właśnie oklejania szyb folią. Niedostosowanie się może grozić mandatami lub niekiedy nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego podczas kontroli.

Otóż jeżeli mowa o przepisach prawnych, głównie chodzi o przepuszczalność światła, gdyż jest to kwestia kluczowa odnośnie widoczności podczas prowadzenia samochodu. Dostateczne pole widzenia kierowcy jest ogromnie ważne, jak można się domyślić. Zatem zgodnie z przepisami szyba przednia, oraz szyby przednie boczne powinny charakteryzować się przepuszczalnością światła na poziomie 70%.

Jeżeli chodzi zaś o szyby boczne tylne oraz szybę tylną, mogą one być przyciemnione dowolnie. Oczywiście musimy pomyśleć o własnym bezpieczeństwie i wygodzie jazdy, a więc najlepiej decydować się na takie przyciemnienie szyb, aby coś przez nie było widać.

Warto również pamiętać, o tym, że większość aktualnie jeżdżących po naszych drogach aut, posiada lekko przyciemniane szyby już w fabryce. Należy to brać pod uwagę jeżeli chcemy okleić folią np. szyby przednie boczne.

Jeżeli chodzi o kary za nieodpowiednie przyciemnione szyby, mogą być one różne. Wiele zależy od dobrych chęci policjanta, który nas zatrzyma, jednak trzeba liczyć się z mandatem od 20 złotych do nawet 500 złotych. Czasami również trzeba liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Dotyczy do głównie sytuacji, jeżeli zaciemniona jest przednia szyba.

Zdarzały się również przypadki, że podczas kontroli można było usunąć folię z szyb na poczekaniu, zatem mogło to uratować od zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Przyciemnianie szyb – ile to kosztuje

Ceny zależne są od metody, jaką wybierzemy. Okazuje się, że metoda piecowa jest znacznie droższa niż oklejanie szyb folią, jednak może dawać lepsze efekty. Za przyciemnianie piecowe należy przygotować się na wydatek rzędu nawet 2000 złotych. Jeżeli chodzi o przyciemnianie szyb w samochodzie folią, ceny wahają się od kilkuset złotych wzwyż.

Oczywiście wszystko zależy od tego jak bardzo i które szyby chcemy zaciemnić. Wiele również zależy od miejsca, gdzie wykonuje się usługę, oraz firmy, która ją wykonuje. Nie można też zapomnieć o rodzaju folii, jaki wybierzemy, a warto pamiętać, że im lepsza folia, tym cena adekwatnie będzie wyższa.

Czasami podczas zakupu nowego auta również jest możliwość dokupienia opcji przyciemnienia szyb, wtedy ceny wahają się w granicach kilku tysięcy złotych, oczywiście ponownie cena przyciemniania szyb może być uwarunkowana od wielu czynników.

Najtańszą metodą jest oklejenie szyb folią samemu. Jednak osoby, które nie mają doświadczenie w tym kierunku, nie powinny zabierać się za tego typu prace, gdyż nie jest to czynność łatwa. Przyciemnianie szyb we własnym zakresie może przynieść więcej kłopotów, niż się spodziewamy. Najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowców i cieszyć się zaciemnionymi szybami przez długi czas.

Podsumowanie

Przyciemnianie szyby w aucie mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Jeżeli jednak skłaniasz się ku tej pierwszej grupie i chciałbyś w swoim aucie przyciemnić szyby, rozważ pomoc fachowców.

Koszt przyciemnienia szyb może być różny, lecz jeżeli będzie to fachowo zrobione, warto wydać nieco więcej gotówki. Ponadto koniecznie zapoznaj się z przepisami prawnymi, aby nie narobić sobie niepotrzebnych problemów. 

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button