Artykuły

Przed czym chronią maski lakiernicze?

W zakładach specjalizujących się w lakiernictwie natryskowym albo w lakierniach proszkowych występuje szereg czynników zagrażających zdrowiu pracowników. Zgodnie z przepisami BHP, ale też zdrowym rozsądkiem, należy stosować przeznaczone do tego celu środki ochrony osobistej, czyli maski lakiernicze. Przed czym dokładnie chronią i dlaczego tak ważne jest noszenie odpowiednio dopasowanej maski lub półmaski?

Czynniki ryzyka w lakierni

W zależności od metody oraz stosowanego lakieru, czynność lakierowania może wiązać się z obecnością szkodliwych lub nawet toksycznych chemikaliów. To między innymi:

  • rozpuszczalniki używanie do rozcieńczania farb i lakierów, a także do czyszczenia sprzętu, np. toluen, aceton, ksylen czy metylobutyloketon. Charakteryzują się one dużą lotnością, przez co mogą bardzo łatwo przedostawać się do dróg oddechowych;
  • izocyjaniany stosowane w lakierach poliuretanowych – mogą one powodować astmę i inne choroby układu oddechowego,
  • pigmenty i dodatki – mogą zawierać metale ciężkie, takie jak ołów, chrom czy kadm. Ich wdychanie jest bardzo niebezpieczne, bo prowadzi do groźnego zatrucia wymagającego leczenia;
  • cząstki stałe i aerozole – zwłaszcza w przypadku nanoszenia farb techniką natryskową mogą przedostawać się do oskrzeli oraz płuc, powodując groźne uszkodzenia.

Z tak silnymi chemikaliami nie ma żartów, a przed każdym wejściem do lakierni należy zaopatrzyć się w specjalną maskę lub półmaskę chroniącą drogi oddechowe i oczy.

Konsekwencje lakierowania natryskowego i proszkowego bez maski

Wykonywanie czynności związanych z lakierowaniem bez środków ochrony osobistej w postaci pełnej maski lakierniczej lub półmaski może doprowadzić do:

  • podrażnień dróg oddechowych – nawet krótkotrwałe wdychanie oparów rozpuszczalników i aerozoli może skutkować kaszlem, dusznościami, a po dłuższym czasie przewlekłymi chorobami układu oddechowego,
  • chorób płuc – regularna ekspozycja na izocyjaniany może prowadzić do rozwoju astmy i innych chorób,
  • podrażnień oczu – opary chemikaliów powodują łzawienie, przesuszenie, zaczerwienienie, pieczenie, podrażnienie oczu, często także zapalenie spojówek,
  • zatruć i uszkodzeń narządów wewnętrznych – długotrwałe narażenie na zatrucie metalami ciężkimi prowadzi do ich kumulowania się w organizmie, co może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby lub układu nerwowego.

Choć każdorazowe zakładanie maski lakierniczej może się wydawać uciążliwe albo niewygodne, to należy pamiętać, jak duże znaczenie odgrywa ona w ochronie zdrowia przed poważnym zagrożeniem. Podobnie jak szpachla uniwersalnaszpachla natryskowa czy rękawice robocze, maski wyposażone w specjalne filtry i szyby z poliwęglanu powinny stanowić element podstawowego wyposażenia każdego zakładu lakierniczego.

Ważne jest to, aby dopasować zarówno rodzaj filtru do stosowanych w lakierni chemikaliów, jak i kształt maski do twarzy, aby dobrze przylegała, zapewniając skuteczną ochronę oraz komfort wykonywania czynności zawodowych. Warto przy tym zaopatrywać się w sklepach wyspecjalizowanych w sprzedaży artykułów do lakierowania natryskowego i proszkowego.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button