Artykuły

Prawo jazdy kat. C – od czego zacząć?

Każdy kierowca samochodu ciężarowego przed wyruszeniem w trasę musi zdobyć uprawnienia, przystępując do egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. C. Od czego zacząć naukę jazdy ciężarówką? Kandydaci na kurs muszą spełnić kilka wymogów dotyczących osiągnięcia minimalnego wieku oraz doświadczenia za kierownicą innych pojazdów. Kto może zrobić prawo jazdy kategorii C i jak właściwie wybrać szkołę nauki jazdy?

Kurs na prawo jazdy kat. C – kto może się zapisać?

Prowadzenie samochodu ciężarowego to duża odpowiedzialność, dlatego kandydaci na kierowców muszą spełniać określone wymogi. Jednym z warunków jest posiadanie uprawnień prawa jazdy kat. B – na kurs mogą zapisać się tylko osoby, które uzyskały pozytywny wynik egzaminu.

Kandydatów obowiązują także ograniczenia wiekowe, a minimalny wiek do ubiegania się o uprawnienia wynosi 21 lat. Kurs na prawo jazdy kat. C można rozpocząć 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku. Osoby, które uzyskały świadectwo kwalifikacji zawodowej (ukończyły kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy) mogą przystąpić do kursu w wieku 18 lat.

Kandydat przed zapisem na kurs prawo jazdy kat. C powinien wykonać badania lekarskie oraz psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia samochodu ciężarowego. Komplet badań psychologiczny i orzeczenie lekarza wraz z aktualnym zdjęciem w kolorze i prawem jazdy kat. B należy okazać w wydziale komunikacji urzędu przypisanego do miejsca zamieszkania.

Proces ten pozwala uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), który umożliwi późniejsze przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy.

Jak zacząć prawo jazdy kat. C? Wybór szkoły jazdy nauki jazdy

Wybór dobrej szkoły jazdy to połowa sukcesu w drodze do uzyskania uprawnień kierowcy kat. C. Kandydaci, którzy planują rozpocząć naukę w OSK powinni zwrócić uwagę na zdawalność i opinie innych uczestników kursu. Znaczenie ma również doświadczenie instruktorów oraz sposób realizacji programu szkolenia – tylko w wybranych placówkach zajęcia teoretyczne realizuje się w systemie e-learningowym, co stanowi duży atut dla osób zapracowanych lub mieszkających poza miastem odbywania się szkoleń. Na plus jest również możliwość przystąpienia do kursów indywidualnych.

Wiele udogodnień w zakresie kursu jazdy kat. C oferuje Akademia Dobrej Jazdy – wrocławski OSK. Kursanci mogą samodzielnie wybrać formę realizacji zajęć teoretycznych (online lub stacjonarnie), a zajęcia praktyczne realizowane są na cenionych w transporcie drogowym samochodach marki MAN. Indywidualne podejście instruktorów oraz innowacyjny sposób przekazania wiedzy pozwala łatwo zdobyć wymagane umiejętności i przystąpić do egzaminu w pełni przygotowanym.

Prawo jazdy kat. C – od czego zacząć? 2

Uprawnienia prawa jazdy kat. C

Pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy kat. C i otrzymanie dokumentu uprawnia do prowadzenia pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony (nie dotyczy pojazdów kat. D). Kierowcy po uzyskaniu uprawnień mogą prowadzić również zespół pojazdów składający się z pojazdu kat. C i lekkiej przyczepy o masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg. Dokument upoważnia także do poruszania się pojazdami kategorii AM.

Dodatkowe kwalifikacje – prawo jazdy kat. C+E i szkolenie zawodowe kierowców

Od 2016 roku kandydaci na kierowców mają możliwość równoczesnego uzyskania uprawnień kategorii C+E – bez konieczności wcześniejszego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy kat. C. Dzięki rozszerzeniu kwalifikacji można prowadzić pojazd o masie przekraczającej 3,5 tony z przyczepą o masie większej niż 750 kg.

Prawo jazdy kat. C – od czego zacząć? 3

https://www.naukajazdy.wroc.pl/

Ośrodek szkolenia kierowców Akademia Dobrej Jazdy oferuje różne rodzaje kursów umożliwiających uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Takie uprawnienia są respektowane na terenie wszystkich krajów UE i pozwalają podjąć pracę kierowcy zawodowego.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button