Technika silnikowa

Płukanka do silnika – co o niej wiemy? Czy jest to opłacalne?

Problemy z silnikiem powinny być rozwiązywane ekspresowo. Brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do tego, że silnik przestanie pracować na wysokich obrotach i pozostanie nam pomyśleć o zakupieniu nowego sprzętu. Rozwiązaniem na niektóre kłopoty z silnikiem jest tzw. płukanka do silnika. Kluczowe jest oczywiście to, aby znać się na poszczególnych rodzajach płukanek i umieć wykorzystać zebraną wiedzę w praktyce. Płukanki do silników różnią się od siebie wieloma parametrami, dlatego nie mając większego doświadczenia w tym zakresie powinniśmy poprosić o pomoc osoby, które doskonale się na nich znają. Ryzyko popełnienia błędu jest w tym przypadku minimalne.

Płukanka do silnika – czy warto na nią stawiać?

Stawianie na płukanki do silnika ma sens, chociaż wiele zależy od sytuacji, w której się znajdziemy. Jeśli chcemy usuwać z silnika poważne zanieczyszczenia musimy uważać na to, aby taką płukanką nie wyrządzić sobie żadnej krzywdy. Na rynku dostępne są agresywne odmiany, które mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Spore zanieczyszczenia występują głównie w silnikach:

  • z dużym przebiegiem,
  • cofanych,
  • eksploatowanych na różnych olejach.

W takich sytuacjach wybór płukanek do silników powinien być poprzedzony rzeczową analizą. Zapoznamy się z dostępnymi odmianami, dowiemy się nieco więcej o ich najmocniejszych stronach i na samym końcu będziemy wiedzieć, w co konkretnie zainwestować własne środki finansowe.

Zbyt agresywne płukanki często doprowadzają do oderwania zanieczyszczeń w formie stałej. Po zakończeniu płukania należy pamiętać o wymianie filtru i oleju. Nie zawsze płukanka okazuje się korzystnym rozwiązaniem w nieco starszych silnikach. To właśnie w nich musimy monitorować stan oleju i w razie potrzeby zdecydować się na jego ponowną wymianę.

Płukanki do silników sprawdzają się przede wszystkim w silnikach z małym przebiegiem. Zachodzi wtedy duże prawdopodobieństwo, iż kierowcy korzystali z oleju syntetycznego i nie naraziliśmy silnika na poważne zanieczyszczenia i zabrudzenia. Proces płukania powinien się powieść w stu procentach.

sprawdzanie poziomu oleju
sprawdzanie poziomu oleju

Osady występujące w silnikach – skąd się tam w ogóle biorą?

Analizując kwestię stosowania płukanek do silników nieco więcej uwagi należy przyłożyć do osadów występujących w silnikach. W pierwszej kolejności wypada się zastanowić nad tym, skąd takie osady wzięły się w silnikach i jak je skutecznie zwalczyć, aby nie zagrozić silnikowi. Przyczyn może być wiele, a wystarczy wspomnieć o:

  • eksploatacji silnika w bardzo trudnych warunkach (również pogodowych),
  • niepotrzebnym przedłużaniu okresu między wymianami oleju.

Płukanki do silników mają spory sens, ale w nowszych silnikach dużo korzystniejszą propozycją będzie postawienie na regularną wymianę oleju. Nie powinniśmy o tym nigdy zapominać, dlatego takie informacje warto zapisywać sobie w dobrze widocznych miejscach.

Nieco szybsza wymiana oleju pozwoli nam na zabezpieczenie się przed rozmaitymi osadami. Nie warto z tym zwlekać do ostatniego momentu, ponieważ zainteresowani bardzo szybko tego pożałują. Sprawne wymienianie oleju jest dużo bezpieczniejszą i mniej agresywną metodą, dlatego ma współcześnie tak szeroką grupę zwolenników.

Płukanka do silnika – co to konkretnie jest?

Zdecydowanie się na jedną konkretną opcję wcale nie jest prostym zadaniem, dlatego trzeba się najpierw zastanowić nad tym, czym jest konkretnie płukanka do silnika. W składzie dostępnych na rynku płukanek znajduje się przede wszystkim nafta. W dawnych czasach to właśnie przy pomocy nafty płukało się silniki, lecz z biegiem czasu postanowiono odchodzić od takiego pomysłu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nafta była jednym z głównych składników płukanek. Co najważniejsze trzeba je odpowiednio dobierać, aby nie mieć później żadnych problemów z własnym silnikiem.

Niekiedy stosowanie płukanek do silników może zakończyć się fiaskiem. Musimy być przygotowani na dość agresywne działanie, dlatego najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, w co inwestujemy. Lepiej skrócić nieco okres pomiędzy wymianami oleju i mieć pełen spokój. Dzięki temu nie dochodzi do żadnych niebezpiecznych sytuacji, a silnik jest w stu procentach chroniony i wydłuża swoją żywotność. Olej warto wymieniać nieco częściej zwłaszcza w trakcie jazdy po mieście (na krótkich dystansach). Wszelkie informacje na ten temat są udostępniane przez producentów, lecz w takiej sytuacji olej warto wymieniać częściej niż przewidują to standardowe warunki eksploatacji.

silnik po płukance
silnik po płukance

Płukanki do silnika – co w końcu należy z nimi zrobić? Czy mogą zaszkodzić silnikowi?

Jak widać płukanki do silnika cieszą się na rynku motoryzacyjnym coraz większym zainteresowaniem, więc prędzej czy później każdy kierowca będzie miał z nimi styczność. Warto odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania – czego oczekuje się od takich płukanek i jaki efekt chce się osiągnąć? Jeśli mamy do czynienia z silnikami znajdującymi się w bardzo dobrej kondycji nie występuje absolutnie żadne zagrożenie, co do zastosowania płukanek. Problemy mogą się pojawić w nieco starszych silnikach, więc wtedy warto zastanowić się przynajmniej dwa razy nad tym, czy płukanka do silnika na pewno okaże się strzałem w dziesiątkę.

Kluczem do sukcesu jest regularna wymiana filtru i oleju. Dzięki temu silnik będzie pracował na zadowalających obrotach i nie stanie się z nim nic złego. Kierowcy będą mogli się cieszyć komfortowymi i długimi podróżami. Przy stosowaniu płukanek należy pamiętać o tym, że:

  • w pierwszej kolejności powinniśmy sięgać po mniej agresywne środki,
  • żadna płukanka nie jest w stanie zastąpić regularnej wymiany oleju silnikowego.

Dostosowanie się do powyższych zasad sprawi, że jazda samochodem będzie dla nas prawdziwą przyjemnością i z silnikiem w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów nie będzie się działo nic niepokojącego. Do sprawy trzeba podejść bardzo poważnie, ponieważ zakup nowego silnika wiąże się z ogromnymi wydatkami finansowymi.

Płukanka do silnika – kilka słów podsumowania

Stosowanie płukanek do silników to dość powszechne zjawisko, lecz osoby zmotoryzowane często nie zdają sobie sprawy z tego, że sięganie po zbyt agresywne środki może doprowadzić do poważnych szkód. Ze sporymi zanieczyszczeniami w silnikach mamy zwłaszcza wtedy, gdy odnotowuje się w nich duży przebieg, cofanie lub są eksploatowane na różnych olejach. W starszych silnikach nie zaleca się stosowania wspomnianych płukanek. Można to robić w nowszych modelach, nie powinniśmy wtedy wyrządzić im większej krzywdy.

Zakończenie płukania jest równoznaczne z koniecznością wymiany filtra i oleju. Jeśli już o tym wspominamy warto wiedzieć, że regularne i sprawne wymienianie oleju jest dużo bezpieczniejszą i mniej agresywną metodą na zadbanie o własny silnik. Wydłużamy w tym momencie jego żywotność. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę i róbmy to nieco szybciej. Podpowiedzą mogą być dla nas zalecenia ze strony producenta.

Osady w silniku mogą pojawić się na skutek eksploatacji silnika w bardzo trudnych warunkach oraz wydłużaniu okresu pomiędzy wymianami oleju. Nie warto do tego dopuszczać, ponieważ nasz silnik w pewnym momencie przestanie pracować na wysokich obrotach, a my zmierzymy się z poważnym problemem. Płukanki do silnika w zdecydowanej większości składają się z nafty. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów, dlatego trzeba się na nich po prostu bardzo dobrze znać. Pamiętajmy o tym, że żadna płukanka nie będzie w stanie zastąpić regularnego wymieniania oleju silnikowego i ta kwestia powinna być dla nas najistotniejsza.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button