Opony, szczególnie w okresie zimowym, są elementem, który zapewnia kierowcy bezpieczeństwo nawet w trudnym warunkach atmosferycznych. Wybór właściwego ogumienia to połączenie co najmniej kilku istotnych czynników. Poza parametrami technicznymi, takimi jak głębokość bieżnika, pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia budżetu, jaki możemy przeznaczyć na zakup zimówek. Oczywiście używane opony będą znacznie tańsze. Jednak czy niższa cena nie spowoduje na tyle spadku jakości, że staną się one źródłem potencjalnego zagrożenia na drodze? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nowe opony niskiej klasy tak samo mogą nie spełniać norm, które są wymagane w trudnych warunkach pogodowych.
Spis treści
Czy warto kupić używane opony zimowe?
Kiedy zaczynamy poszukiwania pod hasłem tanie opony zimowe, przychodzą nam na myśl mocno zużyte egzemplarze. Jednak kupno używanych opon nie musi automatycznie oznaczać produktu słabej jakości. Często właściciele pojazdów pozbywają się kompletów z różnych przyczyn, niekoniecznie tylko wtedy, gdy ogumienie nosi widoczne znaki zużycia. Poszukując używanych opon na zimę, warto sprawdzić datę produkcji, która musi się znaleźć na każdym produkcie. Czasami stan opon jest wizualnie zadowalający, ale są one już relatywnie stare i wypuszczone na rynek dawno temu. Opony zimowe składowane w złych warunkach, wystawione na działanie promieni słonecznych, niekonserwowane, dużo szybciej tracą swoje właściwości. Przechowywane długimi miesiącami i przywrócone do użytku po długim czasie mogą stanowić zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
Według przepisów o ruchu drogowym opony powinny mieć bieżnik nie mniejszy niż 1,6 mm. Jeśli nie spełnimy tych warunków, policja może ukarać nas podczas kontroli drogowej mandatem. W przypadku opon zimowych nie warto ściśle trzymać się tej wartości, ponieważ nie gwarantuje ona dobrej przyczepności na śniegu i oblodzonej drodze. Idą tym tropem, poszukując używanych opon zimowych warto dokładnie sprawdzić ten parametr.
Nowe czy używane opony zimowe — na które się zdecydować?
Nowe opony zimowe bywają postrzegane jako gwarancja jakości i bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach. Jednak w obrębie nowego, sezonowego ogumienia także znajdziemy produkty o różnorodnej jakości. Opony dzielą się na trzy klasy: ekonomiczną, średnią i premium. W najtańszej kategorii znajdą się zatem budżetowe propozycje o dosyć prostej konstrukcji, wykonane z tańszych materiałów. Powstaje więc dylemat, czy lepiej kupić nowe, ale tanie opony zimowe, czy postawić jednak na używane, ale wyższej klasy. Wydaje się słuszne, że jeśli uda się nam znaleźć opony z drugiej ręki, o dobrej jakości może to być dobry wybór. Należy przy tym pamiętać o ich dokładnym sprawdzeniu przed zakupem!
Klasę opon powinniśmy dostosować też do ilości pokonywanych przez nas kilometrów oraz tras, którymi najczęściej się poruszamy. Jeśli poruszamy się na niewielkich odległościach i są to główne drogi, które praktycznie zawsze są odśnieżone, to możemy pozwolić sobie na wybór nowych, ale jednocześnie tańszych opon z niższego segmentu. Jeśli jednak często wybieramy się w długie trasy, jeździmy lokalnymi drogami, to inwestycja w droższe opony renomowanych marek będzie gwarantem naszego bezpieczeństwa.
Jak widać dylemat opony nowe czy używane nie jest do jednoznacznego rozstrzygnięcia. Decydującym okazuje się zarówno budżet, jak i nasze indywidualne wymagania jako kierowcy. Należy też brać pod uwagę kwestię, czy zakładamy, że dokonany zakup będzie wyborem na wiele sezonów, czy też z uwagi na okresowo ograniczone finanse wyborem na rok lub dwa. Po więcej informacji o sezonowym wyborze opon zajrzyj na stronę wulkanista.pl.