Opony typu Run Flat mają swoich zwolenników zarówno wśród początkujących, jak i zaawansowanych kierowców. Dzieje się tak z tego względu, iż wyróżniają się specjalną konstrukcją, dzięki której poruszanie się po drodze jest możliwe nawet w sytuacji, gdy opona ulegnie przebiciu (do kilkudziesięciu lub kilkuset kilometrów, w zależności od posiadanego modelu opony). Omawiane ogumienie pojawiło się na rynku stosunkowo niedawno, lecz szybko zyskało sporą popularność.
Spis treści
Opony Run Flat – co trzeba wiedzieć na ich temat? Rodzaje
Opony Run Flat mają to do siebie, iż pozwalają na kontynuowanie jazdy po przebiciu opony, ale ze znacznie ograniczoną prędkością. Nie powinna ona przekraczać 80 kilometrów na godzinę. Charakterystyczną cechą wspomnianych wyżej opon jest ich wzmocniona konstrukcja, która pozwala na utrzymanie ciężaru samochodu w trakcie pojawienia się awarii (odpowiada za to powietrze pod ciśnieniem). Aktualnie można się spotkać z kilkoma różnymi rodzajami opon typu Run Flat. W tym miejscu należy wyróżnić:
- opony samouszczelniające – uszczelniacz znajduje się po wewnętrznej stronie opony. Waga takich opon jest jednak stosunkowo duża, dlatego też nie jest to zbyt rozpowszechnione rozwiązanie. Po drodze pojawiają się też problemy z wyważeniem kół,
- opony z pierścieniami – w razie awarii zapobiegają zsuwaniu się opony z felgi. Cechą charakterystyczną jest jednak spora masa. Dorzuca się do tego wysoką cenę i kłopoty z montażem (potrzebne jest wsparcie doświadczonych fachowców),
- opony ze wzmocnioną konstrukcją – zdecydowanie najpopularniejsze na rynku, a to ze względu na obecność gumowej wkładki wzmacniającej. W przypadku utraty ciśnienia opona nie zacznie osiadać.
Jak widać ostateczną decyzję należy podjąć w porozumieniu z wykwalifikowanymi specjalistami z branży motoryzacyjnej, tak aby nie narazić się na niepotrzebne błędy.
Jakie zalety mają opony Run Flat? Czy mają jakieś słabe strony?
Jeśli chodzi o podstawowe zalety opon Run Flat warto wspomnieć przede wszystkim o możliwości łatwego zapanowania nad pojazdem w kryzysowej sytuacji. Omawiane ogumienie chroni kierowcę przed nagłą utratą sterowności oraz kontroli nad pojazdem, a możliwość pokonywania dalszej drogi w sytuacji, gdy opona zostanie przebita jest doceniana zwłaszcza przez kierowców, którzy specjalizują się w pokonywaniu długich tras. To spora oszczędność czasu i nerwów. Kierowcy mają do wyboru opony Run Flat w wersji zimowej, jak i letniej.
Największą wadą opon typu Run Flat jest to, że po wystąpieniu awarii dalszą trasę pokonuje się z ograniczoną prędkością i konieczne jest jak najszybsze udanie się do wulkanizatora. Czasami doprowadzają też do zwiększenia zużycia paliwa i obniżenia komfortu jazdy (na skutek większego ciężaru i poziomu sztywności).
Co z naprawą opon Run Flat?
Naprawa opon Run Flat dla doświadczonych specjalistów nie powinna być większym problemem, lecz często po przyjeździe do wulkanizatora okazuje się, iż na miejscu nie ma niezbędnego sprzętu do ich regeneracji lub wymiany. Jak widać może to być dość czasochłonne przedsięwzięcie. Producenci nie zalecają naprawy, lecz natychmiastowy zakup nowego ogumienia (w tej sytuacji wymienia się od razu dwie opony).