Artykuły

Odkup odszkodowań – na czym polega?

Każdego roku w wyniku wypadków komunikacyjnych, dziesiątki tysięcy poszkodowanych ubiega się o wypłatę odszkodowania. Każdy, kto posiada polisę OC, która zresztą jest obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu, ma prawo do rekompensaty. Niestety, nawet połowa z poszkodowanych otrzymuje zaniżone odszkodowanie, a jego suma nie pozwala na pokrycie całości zaistniałych w wyniku wypadku strat. Rozwiązaniem tego typu problemu jest odkup odszkodowań. Na czym polega skup odszkodowań? Jak uzyskać dopłatę do zaniżonej wypłaty odszkodowania i kiedy przysługuje nam odszkodowanie z polisy OC sprawcy? Jakie kroki warto podjąć w przypadku zaniżonego odszkodowania?

Na czym polega odkup odszkodowań?

Czy wiesz, na czym polega odkup odszkodowania? Chodzi o sprzedaży prawa do odszkodowania za ustaloną kwotę. Jest to szybki i bardzo skuteczny sposób na uzyskanie dopłaty do odszkodowania, które zostało zaniżone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Oddając prawo do zaniżonej części odszkodowania, uzyskujesz wyższą rekompensatę, jest to więc opcja bardzo korzystna i opłacalna. Odkup szkody jest w rzeczywistości sprzedażą umowy cesji odszkodowania, nierzadko wypłacanego w zaniżonej wysokości.

Zaniżone odszkodowanie – z czego wynika?

Nie warto się oszukiwać – firmy ubezpieczeniowe chcą przede wszystkim zabezpieczyć swój interes. To dlatego kwota ubezpieczenia nierzadko zostaje zaniżona. Etapem, na jakim nierzadko dochodzi do nieuczciwych praktyk są oględziny pojazdu przez rzeczoznawcę. Często uznaje on, że samochód jest zużyty, mało warty, a w tworzonym kosztorysie ujęte zostają zamienniki czy używane części zamiast części oryginalne. To sprawia, że wartość samochodu zostaje zaniżona, a to prowadzi do wypłaty zaniżonej rekompensaty. Oczywiście, od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego zawsze możesz się odwołać. Musisz jednak posiadać mocne argumenty, by sprawę wygrać. Najlepiej jest przedstawić faktury za naprawę samochodu czy skorzystać z usług rzeczoznawcy z zewnątrz. Niestety, nawet to nie gwarantuje pozytywnego załatwienia sprawy, a z pewnością zabierze mnóstwo czasu. O wiele prostsze jest skorzystanie z odkupu odszkodowania, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale wiedzą, jak odrzucić reklamację i sprawić, że sprawa zostanie zakończona niekorzystnie dla klienta.

Odkup odszkodowania – jakie kroki podjąć?

Odkup odszkodowania OC jest prostym procesem. Należy rozpocząć od przesłania odpowiednich dokumentów do analizy. Dokumentem tym jest kosztorys powypadkowy i skan dowodu rejestracyjnego. Specjaliści każdy przypadek rozważają indywidualnie, nie istnieje jedna stawka, za jaką odkupowane są ubezpieczenia. Najważniejsza jest analiza, która pozwoli na określenie, o ile dane odszkodowanie zostało zaniżone. Tym zajmuje się firma, a sam poszkodowany musi jedynie poczekać około 24 godzin na odpowiedź i propozycję odkupu odszkodowania. Warto wiedzieć, że sprzeda praw do odszkodowania nie powoduje utraty zniżek. Jest to w pełni legalne i zgodne z polskim prawem, więc nie ma ryzyka, że towarzystwo ubezpieczeniowe odbierze nasze zniżki czy pozwie nas do sądu.

Odkup odszkodowań jest o wiele szybszym sposobem na uzyskanie dopłaty do odszkodowania niż składanie odwołania do towarzystwa ubezpieczeniowego. Po zawarciu umowy z firmą skupującą ubezpieczenia, firma ta staje się jedynym właścicielem praw do zaniżonego odszkodowania. Po sprzedaży odszkodowania klient nie musi się już martwić o żadne formalności, żadną sprawę sądową ani jej wynikiem. Wszystkim zajmie się firma skupująca szkody i odszkodowania.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button