ArtykułyNowości

Obniżenie kosztów floty w firmie

Flota samochodowa w firmie wymaga poniesienia kosztów związanych z zużyciem paliwa, niekorzystnym prowadzeniem pojazdu czy kwestiami naprawczymi. Zarówno ich pokrycie, jak i skuteczne zarządzanie samą flotą jest dość karkołomnym zadaniem. Zatem w jaki sposób można zredukować finanse z nią związane?

Należy kontrolować zużycie paliwa

Największy odsetek kosztów firmy transportowe ponoszą w związku z paliwem. Istnieją przypadki, gdy mowa o połowie całości budżetu floty. Dlatego optymalizacja jest tak ważna w redukowaniu wydatków przedsiębiorstwa. Prostym sposobem na osiągnięcie tego celu jest kontrolowanie paliwa za pomocą kart paliwowych. Wszystko ze względu na to, że w klarowny sposób przedstawiają informacje dotyczące eksploatacji poszczególnych pojazdów, umożliwiają analizę danych i monitorowanie kierowców. Doprowadza to do eliminacji niepotrzebnych nadużyć.

Znaczna część programów służących do zarządzania flotą posiada moduły kosztów. Za ich pomocą można w szybki sposób importować dane pochodzące z kart paliwowych, przez co na bieżąco kontroluje się paliwo, niwelując tym samym niestety częstą praktykę, gdy pracownik używa pojazdu służbowego w celach o charakterze prywatnym.

Używanie oprogramowania do zarządzania flotą

Paliwo nie jest jednak jedynym wydatkiem w kwestii obsługiwania floty samochodowej. Warto również wspomnieć o amortyzacji oraz serwisie pojazdowym. Koszty z nimi związane wzrastają wprost proporcjonalnie do ilości pojazdów. W jaki sposób można zatem je zmniejszyć, mając na uwadze potrzebę ich regularnego serwisowania?

Mimo że nie sposób ominąć przeglądów technicznych, to ilość napraw zależy od tego, w jaki sposób będą użytkowane pojazdy. W tym celu istotne jest stałe monitorowanie ich stanu oraz stylu jazdy poszczególnych kierowców. Narzędziem do tego służącym jest program do zarządzania flotą.

System telematyczny

Obniżenie kosztów floty w firmie 2

Za sprawą rozsądnego planowania tras można mówić o właściwej obsłudze floty samochodowej. Dzięki temu można dokonać korzystnej logistycznie organizacji pracy kierowcy, a w konsekwencji – zagwarantować sobie satysfakcjonujące wyniki finansowe. Pod pojęciem optymalizacji trasy kryje się proces skracania ich łącznej długości. Wiąże się to nie tylko z możliwością zaoszczędzania czasu, ale i kosztów eksploatacyjnych. Warto również zaplanować daną drogę z dostatecznym wyprzedzeniem. Często jednak nie każdy jest w stanie wykonać to samodzielnie.

Wówczas wybór powinien paść na program do zarządzania flotą z zaimplementowanymi rozwiązaniami telematycznymi. Pozwalają na wizualizację punktów odwiedzin i znalezienie między nimi możliwie jak najkrótszej trasy. Przy tym planuje się ją zarówno ze względu na położenie geograficzne, jak i preferowany czas w ciągu dnia.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button