Flota samochodowa w firmie wymaga poniesienia kosztów związanych z zużyciem paliwa, niekorzystnym prowadzeniem pojazdu czy kwestiami naprawczymi. Zarówno ich pokrycie, jak i skuteczne zarządzanie samą flotą jest dość karkołomnym zadaniem. Zatem w jaki sposób można zredukować finanse z nią związane?
Spis treści
Należy kontrolować zużycie paliwa
Największy odsetek kosztów firmy transportowe ponoszą w związku z paliwem. Istnieją przypadki, gdy mowa o połowie całości budżetu floty. Dlatego optymalizacja jest tak ważna w redukowaniu wydatków przedsiębiorstwa. Prostym sposobem na osiągnięcie tego celu jest kontrolowanie paliwa za pomocą kart paliwowych. Wszystko ze względu na to, że w klarowny sposób przedstawiają informacje dotyczące eksploatacji poszczególnych pojazdów, umożliwiają analizę danych i monitorowanie kierowców. Doprowadza to do eliminacji niepotrzebnych nadużyć.
Znaczna część programów służących do zarządzania flotą posiada moduły kosztów. Za ich pomocą można w szybki sposób importować dane pochodzące z kart paliwowych, przez co na bieżąco kontroluje się paliwo, niwelując tym samym niestety częstą praktykę, gdy pracownik używa pojazdu służbowego w celach o charakterze prywatnym.
Używanie oprogramowania do zarządzania flotą
Paliwo nie jest jednak jedynym wydatkiem w kwestii obsługiwania floty samochodowej. Warto również wspomnieć o amortyzacji oraz serwisie pojazdowym. Koszty z nimi związane wzrastają wprost proporcjonalnie do ilości pojazdów. W jaki sposób można zatem je zmniejszyć, mając na uwadze potrzebę ich regularnego serwisowania?
Mimo że nie sposób ominąć przeglądów technicznych, to ilość napraw zależy od tego, w jaki sposób będą użytkowane pojazdy. W tym celu istotne jest stałe monitorowanie ich stanu oraz stylu jazdy poszczególnych kierowców. Narzędziem do tego służącym jest program do zarządzania flotą.
System telematyczny
Za sprawą rozsądnego planowania tras można mówić o właściwej obsłudze floty samochodowej. Dzięki temu można dokonać korzystnej logistycznie organizacji pracy kierowcy, a w konsekwencji – zagwarantować sobie satysfakcjonujące wyniki finansowe. Pod pojęciem optymalizacji trasy kryje się proces skracania ich łącznej długości. Wiąże się to nie tylko z możliwością zaoszczędzania czasu, ale i kosztów eksploatacyjnych. Warto również zaplanować daną drogę z dostatecznym wyprzedzeniem. Często jednak nie każdy jest w stanie wykonać to samodzielnie.
Wówczas wybór powinien paść na program do zarządzania flotą z zaimplementowanymi rozwiązaniami telematycznymi. Pozwalają na wizualizację punktów odwiedzin i znalezienie między nimi możliwie jak najkrótszej trasy. Przy tym planuje się ją zarówno ze względu na położenie geograficzne, jak i preferowany czas w ciągu dnia.