Pojazdy i auta osobowe muszą być wyposażone w lampy sygnalizacyjne. Ich jakość powinna być jak najwyższa, by skutecznie informować innych uczestników ruchu o zamiarze lub manewrze kierującego. Lampy, czyli inaczej klosze, odpowiadają też za stopień widoczności świateł, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo. Jakie problemy najczęściej spotykają te elementy pojazdów i jak można ich unikać?
Spis treści
Blaknięcie i matowienie lamp żarówkowych
Użytkownicy starszych aut oraz tych niegarażowanych mogą borykać się z problemami blaknięcia i matowienia. Lampy żarówkowe dla pojazdów tracą swoje naturalne barwy i pokrywają się twardym nieprzezroczystym nalotem. To powoduje zmniejszenie intensywności przenikania światła przez lampy, co zmniejsza bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w przypadku emitowania sygnału przez pojazd. Oczywiście proces matowienia czy zmiany koloru nie dzieje się z dnia na dzień. Ma to związek z długotrwałym wystawieniem na promieniowanie UV, zmienne warunki atmosferyczne i wieloletnią eksploatację pojazdu.
Aby zaradzić temu problemowi, można powziąć pewne kroki:
- regeneracja lamp żarówkowych;
- regularna konserwacja i czyszczenie;
- montaż bezbarwnych powłok ochronnych.
Pęknięcie, zalewanie wnętrza i pozostałe uszkodzenia mechaniczne lamp
W przypadku lamp żarówkowych oraz diodowych może dojść do uszkodzeń mechanicznych. Jazda tuż za pojazdami budowy może sprzyjać uderzeniom przedmiotów twardych wystrzeliwanych spodów kół. W takich sytuacjach lampy żarówkowe i diodowe po prostu mogą pękać. Z czasem stwardniałe plastiki są jeszcze bardziej podatne na uszkodzenia nawet na skutek drobnych uderzeń. Niektórzy kierowcy mają problem ze zbierającą się wilgocią w kloszach żarówkowych, co może być spowodowane uszczelnieniem niskiej jakości.
W takich sytuacjach trudno o skuteczne naprawy niszczonych elementów. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór nowych akcesoriów oświetleniowych. Jeśli borykasz się z jednym z ww. problemów, sprawdź lampy diodowe i żarówkowe dopasowane do modelu Twojego pojazdu.
Problem z montażem i samoistne wypadanie lamp
Na skutek wstrząsów czy uderzenia mocowanie lampy żarówkowej lub diodowej może zostać zniszczone. W wielu przypadkach to niewielkie zatrzaski wykonane z tworzywa sztucznego, które łatwo uszkodzić. Nieprawidłowy demontaż, montaż oraz skutki uderzenia mogą sprzyjać ukruszeniu mocowania i wypadaniu lampy. Zamiast próbować kleić lub spawać plastikowe elementy mocujące, lepiej wymienić taki element na zupełnie nowy.
Sięgnij po lampy dopasowane do modelu pojazdu
Instalacja nowego elementu oświetlenia to w wielu przypadkach jedyny rozsądny sposób na wyeliminowanie problemów z lampami. Wcześniej dokładnie zapoznaj się z oznaczeniem modelu klosza, który jest instalowany w Twoim pojeździe. Pamiętaj, by sięgnąć po produkt renomowanego producenta, chyba że rozważasz montaż klosza oryginalnego. Jednak cena takiego produktu może być kilkukrotnie wyższa niż zamiennika o takiej samej lub podobnej jakości. Zastosuj się do podanych wskazówek i zadbaj o bezpieczeństwo swojego pojazdu teraz!