Możliwość wypożyczenia auta jest wyjątkowo komfortową opcją, gdy potrzebujemy pojazdu jedynie sporadycznie lub gdy przebywamy na wakacjach. Aby nie narazić się na przykre niespodzianki, należy jednak dokładnie zapoznać się z umową, a także zwrócić uwagę na parę rzeczy.
Wybór wypożyczalni
W większości dużych miast dostępnych jest wiele wypożyczalni, które próbują przyciągnąć klientów bogatą ofertą i cenami. Wypożyczenie auta na wakacje w Trójmieście, na wyjazd do rodziny czy wyprawę na porządne zakupy nie stanowi więc problemu. Zazwyczaj wystarczy jedynie mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy co najmniej od roku.
Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług danej firmy, należy dokładnie sprawdzić zasady, na których wynajmuje ona auta. Ważne jest, aby były one jasno określone, dzięki czemu nie narazimy się na ryzyko dodatkowych opłat. Na przykład na stronie wypożyczalni samochodów Gdańsk można zapoznać się ze wszystkimi warunkami, a także zadać pytania przed dokonaniem rezerwacji. Elastyczność firmy i indywidualne podejście do klienta są wyjątkowo ważne, gdyż pozwalają na spokojne i bezstresowe korzystanie z samochodu.
Podpisanie umowy
Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę? Po pierwsze, czy ustalony jest dzienny limit kilometrów i czy przekroczenie go wiąże się z dodatkowymi opłatami. Niektóre wypożyczalnie pobierają także opłaty w przypadku zwrócenia auta do filii innej niż ta, z której je wypożyczyliśmy. Więcej zapłacimy też czasem za dodatkowe wyposażenie, takie jak fotelik czy nawigacja.
Wypożyczając auto musimy także uiścić kaucję, która zostanie nam zwrócona, o ile nie oddamy auta w stanie innym niż wypożyczony. Może być ona opłacona w formie gotówki lub poprzez zamrożenie środków na koncie klienta. Warto więc sprawdzić uprzednio nasz rachunek bankowy.
Jeśli wypożyczonym autem mamy zamiar jeździć na przemian z drugim kierowcą, należy ten fakt zgłosić wypożyczalni. Ustanowienie drugiego kierowcy jest w niektórych firmach płatne, może być także pobierana dodatkowa opłata za jego ubezpieczenie. Należy także poinformować firmę, jeśli chcemy autem wyruszyć za granicę. Niektóre rzeczy, na przykład przewóz zwierząt czy holowanie innych samochodów, mogą być zabronione.
Ubezpieczenie auta
Ubezpieczenie OC i NNW, a także AC i Assistance, jest ważną kwestią, gdyż maszyny bywają zawodne. Należy więc zwrócić uwagę, czy jest ono w cenie, a jeśli nie, warto nieco dopłacić, co zapewni nam większe bezpieczeństwo. W razie awarii, wypadku lub kradzieży należy niezwłocznie skontaktować się z wypożyczalnią i postępować zgodnie z wskazówkami jej pracowników.
Odbiór auta
Podczas odbioru auta należy zwrócić uwagę, czy otrzymaliśmy dokładnie zamawiany przez nas model. Ważne jest także sprawdzenie stanu auta. Jeśli zauważymy rysy, wgniecenia czy zabrudzenia tapicerki, należy zwrócić na to uwagę i umieścić ten fakt w protokole odbioru. Zabezpieczy nas to przed przypisaniem nam owych usterek i, co za tym idzie, przed utratą kaucji. Podobnie ma się sprawa z mniej „widocznymi” detalami: poziomem oleju, klimatyzacją, nawiewem, hamulcami, itp. Warto też sprawdzić, czy w aucie znajduje się wymagane prawnie wyposażenie, a więc trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.
Zwrot auta
Oddając auto należy sprawdzić, czy zwracamy je w stanie nienaruszonym i kompletnym (nie brakuje kluczyków czy kołpaka). Czystość pojazdu także powinna być taka sama, jak podczas jego wypożyczania – za oddanie brudnego samochodu najprawdopodobniej dopłacimy. Co ważne, większość wypożyczalni dostarcza samochody z pełnym bakiem, który należy uzupełnić przed oddaniem. Jeśli tego nie zrobimy, firma zatankuje auto sama, jednak cena, jaką zapłacimy, będzie większa niż na stacji. Jeśli chcemy przedłużyć okres wypożyczenia auta, musimy najpierw skontaktować się z firmą i zapytać o taką możliwość. W przypadku nieterminowego zwrócenia samochodu również możemy zostać obciążeni dodatkową zapłatą.