Artykuły

Na czym polega zmiana homologacji samochodu?

Potrzeby właścicieli firm zmieniają się w dynamicznym tempie zgodnie z rozwojem gospodarki. W związku z tym pojazdy zakupione w konkretnym celu, mogą wymagać wprowadzenia zmian, które umożliwia inny sposób eksploatowania nieprzydatnego w danej sytuacji samochodu. Dzięki pomocy profesjonalistów i wiedzy z naszego artykułu, bez problemu przebrniesz przez proces dostosowywania pojazdu do zaistniałych potrzeb i aktualizację informacji prawnych.

Zabudowy busów – zmiana homologacji pojazdu

Ostatnimi czasy, bardzo duża popularność zyskują zabudowy busów. Proces zabudowy polega na modernizacji samochodów dostawczych w busy osobowe lub ciężarowe ze zwiększoną ilością miejsc dla pasażerów. Prościej mówiąc, to proces, dzięki któremu właściciel może dostosować pojazd do swoich potrzeb. Tego typu zmiany konstrukcyjne wprowadzane w pojazdach wymagają uzyskania potwierdzenia akceptacji stanu technicznego przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów oraz zmiany homologacji pojazdu.

Homologacja pojazdu – czym jest?

Homologacja stanowi proces, który umożliwia dopuszczenie pojazdu do poruszania się po drogach. Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie zmiany wprowadzone w pojeździe muszą uzyskać akceptację podczas badania technicznego, które stanowi podstawę rejestracji samochodu. Więc świadectwo homologacji jest potwierdzeniem, że dany pojazd spełnia wszelkie wymogi techniczne określone w polskim prawie i może być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. W Polsce takie świadectwo można uzyskać od Dyrektora Transportu Dozoru Technicznego. Jednym z przykładów zmian, które wiążę się z koniecznością aktualizacji prawnej jest doposażenie busa w dodatkowe fotele.

Homologacja samochodu – w jakim celu dokonuje się zmian w pojazdach?

Zmiana homologacji samochodu jest zwykle spowodowana potrzebą właściciela i chęcią zmodyfikowania sposobu użytkowania pojazdu. Jednym z najczęstszych powodów zmian konstrukcyjnych jest potrzeba zwiększenia liczby miejsc oraz zmiana samochodu ciężarowego na osobowe czy odwrotnie. Wszelkie zmiany realizowane są przez specjalistyczne warsztaty, a  po dokonaniu modernizacji pojazdu, właściciel otrzymuje stosowne potwierdzenie zmian, oświadczenie warsztatu o posiadanych uprawnieniach oraz rachunek.

Jak zmienić homologację samochodu?

Jak już wspomnieliśmy, wprowadzenie zmian konstrukcyjnych w pojeździe wymaga uzyskania akceptacji nowego stanu technicznego. Zgodnie z zasadami określonymi w polskim prawie, właściciel ma obowiązek przedstawić dokumenty, w tym zaświadczenie o przebudowie pojazdu zawierające opis zmian, świadectwo homologacji oraz oświadczenie, że firma realizująca przebudowę pojazdu posiada odpowiednie uprawnienia do wykonywania takich prac.

Opisane wyżej dokumenty należy dostarczyć do Wydziału Komunikacji wraz z:

  • dowodem rejestracyjnym zawierającym ważne badanie techniczne,
  • kartą pojazdu,
  • dowodem osobistym,
  • aktualnym ubezpieczeniem OC,
  • zaświadczeniem z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów,
  • dowodem wpłaty za zmianę dowodu rejestracyjnego.

Ponadto konieczne jest zgłoszenie zmian konstrukcyjnych w pojeździe do ubezpieczyciela.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button