Żaden zakład wulkanizacyjny nie mógłby obyć się bez urządzeń, takich jak prostowarki, wyważarki czy montażownice. Co to za sprzęt i co warto wziąć pod uwagę przy jego zakupie?
Spis treści
Prostowarki do felg — maszyny do prostowania felg
Maszyny do prostowania felg określane są również mianem prostowarek lub prostownic. Urządzenia te przeznaczone są do naprawy felg, które zostały uszkodzone podczas codziennej eksploatacji samochodu. Z pomocą tego urządzenia można także wyrównać ranty czy dokonać korekty krzywizn obrotu. Prostowarki do felg pomóc mogą także w zredukowaniu wibracji podczas jazdy, co przekłada się na znaczący wzrost komfortu jazdy i zmniejszenie zużycia zarówno opon, jak i zawieszenia oraz elementów układu kierowniczego. Prostowarka felg jest sprzętem, który znaleźć powinien się na wyposażeniu każdego zakładu zajmującego się tak prostowaniem, jak i polerowaniem, spawaniem, lakierowaniem czy przebudową tych elementów. Szukając wysokiej jakości urządzenia tego typu, warto zainteresować się prostowarką do felg Unitrol. To w pełni niezawodny sprzęt, co do którego można mieć pewność, że posłuży przez wiele lat.
Wyważarki do kół i opon
Kolejny nieodłączny element wyposażenia każdego zakładu wulkanizacyjnego stanowią wyważarki do kół samochodowych. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do wyważania obracających się elementów kół. Kluczowym elementem takiego urządzenia są ciężarki wyważające, które umieszcza się w punktach wskazanych jako wymagające dociążenia w celu uzyskania optymalnego rozkładu masy w kole. Dlaczego warto zaopatrzyć się w wyważarkę? Niewyważone lub niewłaściwie wyważone koła przyczyniają się do powstawania wibracji podczas jazdy, obniżając komfort użytkowania pojazdu. Dodatkowo, obciążają one elementy zawieszenia. Do wyboru mamy wyważarki do kół automatyczne i półautomatyczne. W pierwszych z nich za dokonywanie pomiarów odpowiadają specjalne czujniki lub kamery, w drugich natomiast część pomiarów jest dokonywana ręcznie.
Montażownice opon
Montażownica to z kolei urządzenie służące do montażu oraz demontażu opon. Jak dopasować montażownicę opon do indywidualnych potrzeb? W tym celu, uwzględnić należy kwestie, takie jak planowana intensywność użytkowania oraz najczęściej obsługiwany rodzaj kół. Na rynku spotkać można się między innymi z montażownicą opon posiadającą ramię służące do obsługiwania opon run — flat oraz niskoprofilowych. Nie mniej ciekawie prezentują się montażownice kół wyposażone w stopkę montażową (często nazywane są one montażownicami bezłyżkowymi).
Montażownica ręczna do opon
Czym charakteryzuje się urządzenie, jakim jest montażownica do opon ręczna? Taki sprzęt jest bardzo prosty w obsłudze. Posiada on bowiem odchylane na bok ramię kolumny centralnej, które można łatwo ustawić, chwytając za oponę. Montażownica ręczna do opon bardzo dobrze sprawdzać będzie się w charakterze dodatkowego urządzenia warsztatowego.
Montażownica automatyczna do opon
Alternatywą dla urządzeń ręcznych może być montażownica do opon automatyczna. Jej cechą charakterystyczną jest obecność ramienia odchylanego do tyłu przy pomocy siłownika pneumatycznego. Kolumna centralna lokowana jest tutaj z wykorzystaniem mechanizmu pneumatycznego. Montażownice automatyczne gwarantują szybki i bezproblemowy montaż i demontaż opon. Dodatkowo, zamocować można do nich przystawkę do opon typu run — flat. Na rynku spotkać można się także z modelami z 2 biegi obrotu stołu montażowego — szybszy oraz wolniejszy.