Nadszedł czas, w którym podjąłeś decyzję o zakupie auta dla swojej firmy. Jak to zrobić, aby nie nadwyrężyć zbytnio budżetu przedsiębiorstwa, a jednocześnie kupić dobrej jakości pojazd, który posłuży przez lata? Kiedy wzięcie kredytu w banku nie wydaje Ci się atrakcyjnym pomysłem, masz do wyboru dwie opcje: leasing, albo pożyczka leasingowa. Obie formy finansowania mają swoich zwolenników. Czym się od siebie różnią? Sprawdź!
Spis treści
Zalety leasingu – co musisz wiedzieć?
W przypadku leasingu operacyjnego otrzymujesz prawo do używania pojazdu, będącego de facto własnością leasingodawcy. Podpisując umowę, określacie czas w jakim będziesz korzystał z auta i umawiacie się na wysokość miesięcznych rat leasingowych.
To rozwiązanie ma swoje zalety: to firma leasingowa zajmuje się amortyzacją kosztów zużycia pojazdu. Ty, jako leasingobiorca możesz wpisać do kosztów uzyskania przychodu takie elementy leasingu jak: opłata wstępna, raty wraz z odsetkami, a także wydatki wynikające z codziennego używania auta w przedsiębiorstwie.
Zalety pożyczki leasingowej – co musisz wiedzieć?
Inaczej sprawa wygląda w przypadku pożyczki leasingowej. Od kredytu bankowego różni ją to, że jest udzielana przez firmy leasingowe, które mają o wiele bardziej liberalną politykę w kwestii zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Pojazdy kupione w ten sposób, obniżają zdolność kredytową przedsiębiorstwa.
W takiej sytuacji, to Ty dokonujesz odpisów amortyzacyjnych, a w koszty uzyskania przychodu wliczasz prowizję, odsetki (bez części kapitałowej raty!) oraz koszty eksploatacyjne auta.
Leasing czy pożyczka? Decyzja nalży do Ciebie!
Zastanawiasz się, co jest bardziej opłacalne: kredyt czy pożyczka leasingowa? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od stanu finansów Twojej firmy, rodzaju przedsiębiorstwa i tego, jakie działania zamierzasz podjąć w przyszłości.
Pożyczka leasingowa to doskonałe narzędzie jeżeli firma, którą prowadzisz nie jest płatnikiem VAT. Doskonale sprawdzi się również wtedy, kiedy wolisz wydłużyć okres kredytowania tak, aby móc płacić niższe raty. W jej przypadku, tak jak przy braniu każdego innego, bankowego kredytu możesz negocjować z pożyczkodawcą wysokość rat i czas ich spłacania.
Analogicznie, leasing będzie dobrym wyjściem dla tych, którzy woleliby szybko spłacić używany pojazd, bądź też chcieliby w krótkim czasie wymienić go na inny. To również dobre wyjście dla tych, którym zależy na utrzymaniu swojej zdolności kredytowej na wysokim poziomie, bo np. planują w najbliższej przyszłości wziąć pożyczkę na inne cele.