Koparki to maszyny pracujące w ciężkich, wymagających warunkach. Codzienne kontrole i regularna konserwacja mogą przyczynić się do zwiększenia żywotności koparek oraz efektywności pracy. Prawidłowo działający sprzęt zapewnia też bezpieczeństwo na placu budowy. Aby w pełni wykorzystać potencjał danej maszyny i odpowiednio reagować w przypadku awarii warto zapoznać się również z instrukcją obsługi. Jak wydłużyć żywotność maszyn budowlanych takich jak koparki? Sprawdź!
Spis treści
- 1 Regularne kontrole i przeglądy maszyn budowlanych
- 2 W jaki sposób identyfikować przecieki?
- 3 Dbanie o czystość koparki – dlaczego to takie ważne?
- 4 Bieżąca kontrola pracy koparki
- 5 Jak często wymieniać płyny eksploatacyjne?
- 6 Konserwacja i serwisowanie koparek – co jeszcze warto wiedzieć?
- 7 Jak eksploatować maszynę, aby zapobiegać jej szybkiemu zużywaniu?
- 8 Podsumowanie
Regularne kontrole i przeglądy maszyn budowlanych
Konserwacje i serwisowanie koparek trzeba przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta. Prawidłowa konserwacja może przedłużyć żywotność maszyny i zapewnić bezpieczeństwo na budowie. W nowoczesnym sprzęcie system elektroniczny sam informuje o problemach technicznych oraz konieczności uzupełnienia płynów eksploatacyjnych czy o potrzebie skorzystania z serwisu. Nie wolno więc ignorować wyświetlających się informacji.
Niektóre elementy maszyn powinny być sprawdzane codziennie. Przed rozpoczęciem pracy warto obejrzeć stan karoserii, ogumienia i wszystkich łączeń. Nie należy bagatelizować żadnej, nawet drobnej usterki.
W celu systematycznego przeglądu czy w razie jakichkolwiek problemów należy udać się do serwisu. Konieczne są też przeglądy związane ze zwolnicą. Zaniedbanie tego elementu może wiązać się z dużymi kosztami. W przypadku awarii zwolnicy warto skorzystać ze sprawdzonych części zamiennych. Firma Track Motor posiada w swojej ofercie wysokiej jakości zwolnice do koparek. Produkty szybko docierają do klientów, co jest niezwykle ważne w przypadku poważnej awarii maszyny. Każda sprzedawana część jest wcześniej dokładnie testowana, po to, aby zapewnić długą i bezawaryjną pracę każdej koparki.
W jaki sposób identyfikować przecieki?
Istotną rzeczą jest systematyczne kontrolowanie przecieków. Jak to robić? Ewentualny przeciek może być widoczny na rolkach czy uszczelkach. Zwracajmy uwagę na miejsca, w których występuje nadmierne nagromadzenie brudu. Jeżeli złączka będzie nieszczelna, to pozostałości oleju będą przyciągać brud, szczególnie jeżeli koparka pracuje na mocno zakurzonym terenie. Warto pod tym względem skontrolować tłoczysko siłownika hydraulicznego i uszczelkę dławika. Czasami przecieki spowodowane są luzem, który wystarczy dokręcić.
Dobrym pomysłem może być dodawanie do oleju barwnika reaktywnego UV lub zakup oleju z barwnikiem. Wówczas dzięki latarce UV z łatwością zlokalizujemy świecące przecieki.
Dbanie o czystość koparki – dlaczego to takie ważne?
Po zakończonej pracy, zaparkowaniu na płaskim terenie i odłączeniu masy, zadbajmy o przegląd, sprzątanie i mycie maszyny. To zapewni bezpieczeństwo operatora i innych osób obecnych podczas wykonywania robót budowlanych. Luźno porozrzucane po kabinie śmieci mogą znaleźć się np. pod pedałem, blokując go w momencie hamowania.
Ważne jest również utrzymanie w czystości podwozia. Po zakończeniu robót operator powinien usunąć z podwozia błoto oraz zanieczyszczenia. To szczególnie ważne wówczas, gdy na zewnątrz panuje mróz. Warto też wiedzieć, że na rynku znajdziemy osłony pomagające utrzymać podwozie w czystości.
Bieżąca kontrola pracy koparki
Na bieżąco kontroluj pracę koparki. Takie postępowanie ma kluczowe znaczenie w wyłapywaniu ewentualnych uszkodzeń czy awarii. W przypadku doświadczonych operatorów każdy nieprawidłowy odgłos oraz każda zmiana intensywności drgań szybko zostanie zauważona. Przed rozpoczęciem codziennego eksploatowania koparek włączmy silnik i pozwólmy maszynie chwilę popracować. Dzięki temu łatwiej będzie wyłapać potencjalne problemy.
Jak często wymieniać płyny eksploatacyjne?
Podstawą serwisowania i konserwacji maszyn budowlanych jest systematyczna wymiana płynów eksploatacyjnych oraz filtrów paliwa, oleju i powietrza. Jeżeli maszyna budowlana pracuje w ekstremalnych warunkach, zdarza się, że wymiana niektórych części jest konieczna znacznie szybciej, niż to przewiduje producent.
Eksploatacja koparki czy minikoparki ze zużytymi filtrami ma negatywny wpływ na pracę innych części. Może doprowadzić do zniszczenia podzespołów, a to z kolei przyczynia się do zmniejszenia mocy silnika i powoduje większe zużycie paliwa.
Konserwacja i serwisowanie koparek – co jeszcze warto wiedzieć?
Operatorzy powinni sprawdzać gąsienice i opony pojazdu. W przypadku koparek i minikoparek szukajmy pęknięć, elementów gruzu i innych uszkodzeń. Warto też systematycznie zwracać uwagę na rolki, koła napinające i bieżnik opony. Istotne jest również prawidłowe ustawienie gąsienic. W przeciwnym razie może dojść do szybszego zużycia elementów podwozia. Jeżeli gąsienica pojazdu nie jest prawidłowo wyrównana, uszkodzeniu i szybszemu zużyciu mogą ulec łańcuchy, kołnierze rolek jezdnych oraz rolek podtrzymujących, koła łańcuchowe, koła napinające oraz osłony.
Kolejną ważną sprawą jest dbanie o punkty smarowania. Smar chroni maszynę i zapobiega jej nadmiernemu zużyciu oraz uszkodzeniu ruchomych części. Pamiętajmy, że jeżeli nie będziemy wykonywać pracy konkretną maszyną przez dłuższy czas, nie powinniśmy pozostawiać paliwa w zbiorniku. Takie zaniechanie może powodować powstawanie osadu i zatkanie gaźnika.
Operatorzy maszyn takich jak koparka powinni mieć także wiedzę na temat przepływu powietrza wokół komory silnika oraz przeprowadzać kontrole sposobu przepływu powietrza. Należy też na bieżąco rozglądać się wokół osłony i upewniać się, że żadne z nich nie stykają się z paskiem, a wokół paska nie ma zanieczyszczeń.
Jak eksploatować maszynę, aby zapobiegać jej szybkiemu zużywaniu?
Prawidłowa obsługa koparek jest tak samo istotna, jak proces konserwacji. Ważne jest m.in. planowanie pracy. Zanim jeszcze maszyna dotrze do miejsca budowy, warto m.in. skontrolować teren i określić warunki gruntowe. Ponadto istotny jest wybór odpowiednich gąsienic, dostosowanie prędkości do wykonywanej pracy oraz dobre przygotowanie operatora, które sprawi, że będzie on postępował zgodnie z najlepszymi praktykami, a to z kolei zminimalizuje zużycie sprzętu.
Podsumowanie
Stałe monitorowanie maszyny w dużym stopniu wpływa na żywotność sprzętu oraz bezpieczeństwo na budowie. W celu prawidłowej konserwacji pojazdu trzeba zwrócić uwagę m.in. na systematyczną wymianę płynów eksploatacyjnych i filtrów oraz na jakość używanych części, a także zadbać o regularne monitorowanie najbardziej obciążonych elementów układu i warunki przechowywania sprzętu. Ponadto korzystajmy z wysokiej jakości smarów oraz olejów. Jeżeli nie wiemy, jak poprawnie konserwować koparki, skorzystajmy z wiedzy i doświadczenia specjalistów!