
Prawo jazdy to jeden z najważniejszych dokumentów w naszym portfelu. Ogromnie ułatwia życie, w tym zawodowe. Jednakże, aby je uzyskać, trzeba nie tylko poszczycić się odpowiednimi umiejętnościami, lecz także odznaczać się dobrą kondycją zdrowotną.
Aby zdać egzamin na prawo jazdy, niezbędna jest znajomość przepisów ruchu drogowego, a także umiejętność poruszania się pojazdem po drogach publicznych. Wszystkiego tego nauczyć się można na kursie w dobrej szkole jazdy, takiej jak https://poldek.pl/szkolenie/kurs-prawa-jazdy/. Jednakże warunkiem koniecznym do uzyskania dokumentu, niezależnie od kategorii, jest spełnienie wymogów zdrowotnych, czyli przejście badań lekarskich.
Spis treści
Badania lekarskie kandydatów na kierowców – dlaczego są ważne?
Przejście badań lekarskich jest jednym z najważniejszych etapów przygotowania do egzaminu na prawo jazdy. Mają one na celu potwierdzić, że nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania dla uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Polegają na sprawdzeniu ogólnego stanu zdrowia osoby ubiegającej się o prawo jazdy. Ocenie lekarskiej podlegają zatem m.in.: wzrok, słuch, koordynacja ruchowa, sprawność układu nerwowego i krążenia. Sprawdzone też mogą zostać inne aspekty zdrowotne, zwłaszcza występowanie chorób takich jak: cukrzyca, padaczka czy schorzenia serca, gdyż mogą one mieć negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów.
Stan zdrowia każdego kierowcy jest bardzo ważny z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Stąd konieczność przejścia badań lekarskich przez kandydatów do uzyskania prawa jazdy. Chodzi o wykrycie przeciwwskazań zdrowotnych do bezpiecznego poruszania się pojazdem mechanicznym po drogach publicznych.
Badania lekarskie kandydatów na kierowców – jak wyglądają?
Badania lekarskie kandydatów na kierowców przeprowadzane są wyłącznie przez lekarzy orzeczników, dysponujących stosownymi uprawnieniami. Ich zadaniem jest ocena stanu zdrowia osoby ubiegającej się o prawo jazdy i określenie, czy prowadząc pojazd, nie stworzy ona zagrożenia na drodze.
Badanie kwalifikacyjne kandydata na kierowcę trwa od kilku do kilkunastu minut. W jego trakcie lekarz orzecznik dokładnie ocenia u badanego:
- wzrok;
- słuch;
- równowagę;
- koordynację ruchową.
Poza tym przeprowadzany jest dokładny wywiad lekarski, w trakcie którego lekarz orzecznik sprawdza, jaki jest ogólny stan zdrowia badanej osoby, a także, w jakiej znajduje się ona kondycji psychicznej. Do tego dochodzi bardzo ważny element – weryfikacja, czy kandydat na kierowcę nie jest uzależniony od alkoholu ani innych używek, które mogłyby sprawić, iż stanie się zagrożeniem na drodze.
Bardziej szczegółowe badania przechodzą kandydaci na kierowców zawodowych:
- ogólnolekarskie – oceniające ogólny stan zdrowia badanej osoby;
- okulistyczne – ocena sprawności wzrokowej;
- neurologiczne – jednym z ich elementów jest badanie koordynacji ruchowej;
- psychologiczne;
- laryngologiczne – ocena słuchu;
- pomocnicze, np. badanie w „ciemni” oceniające widzenie zmierzchowe;
- zmierzenie poziomu cukru we krwi;
- badanie EKG;
- badania laboratoryjne krwi;
- badania zjawiska olśnienia.
Na podstawie wyników wszystkich badań lekarz orzecznik wystawia zaświadczenie o zdolności lub jej braku do pracy kierowcy zawodowego.
Prawo jazdy – przeciwwskazania zdrowotne
W przypadku badania wzroku, słuchu, równowagi oraz ruchu lekarz orzecznik ocenia, czy ich stan u kandydata na kierowcę pozwala na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Pamiętać jednak trzeba, że istnieją przeciwwskazania medyczne, które wykluczają możliwość uzyskania takich uprawnień.
Zaliczają się do nich wszelkie choroby, jakie stwarzają ryzyko nagłej niewydolności układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego i osłabienia funkcji mózgowych. Osoby z arytmią, niedokrwieniem mięśnia sercowego, nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym, wszczepionym stymulatorem serca oraz obturacyjnym bezdechem mogą uzyskać prawo jazdy i prowadzić pojazd, ale pod warunkiem poddawania się regularnym kontrolom lekarskim. Podobnie rzecz się ma z cukrzykami – mogą oni uzyskać lub przedłużyć prawo jazdy, lecz muszą regularnie kontrolować swoją chorobę i być w stanie udowodnić to pozytywną opinią lekarza.
Z kolei ostra niewydolność nerek dyskwalifikuje do wydania prawa jazdy. Uniemożliwia je także uzależnienie od alkoholu i substancji psychoaktywnych.
Badania lekarskie na prawo jazdy – dokumenty
Przed przystąpieniem do badań kandydat na kierowcę przygotować musi niezbędne dokumenty. Są nimi: dowód osobisty i skierowanie na badania od wybranej placówki nauki jazdy. Jeśli dana osoba nosi okulary lub soczewki kontaktowe, powinna je ze sobą zabrać. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych, kandydat może zostać skierowany na dodatkowe konsultacje lub badania, które pozwolą na wyeliminowanie problemów ze zdrowiem lub dostosowanie warunków prowadzenia pojazdu do indywidualnych potrzeb osoby ubiegającej się o prawo jazdy.
Po pomyślnym przejściu badań kandydat na kierowcę otrzymuje zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów. Jest ono ważne przez sześć miesięcy od daty wystawienie. Musi zostać przedłożone w wybranej placówce nauki jazdy przed przystąpieniem do egzaminu.
Powodzenia!