Artykuły

Jakie rzeczy, wpływają na cenę polisy?

Cena polisy OC, AC, Assistance, NNW uzależniona jest od szeregu czynników. Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, ale nie zawsze będzie kosztować tyle samo. Przekonaj się co wpływa na cenę OC oraz jakie czynniki przekładają się na koszt ubezpieczenia samochodu.

Niestety z roku na rok ubezpieczenie OC kosztuje coraz więcej. Aby liczyć na najtańsze OC trzeba spełniać szereg warunków, które wpływają na to, ile kosztuje ubezpieczenie OC, AC, Assistance, NNW. Dowiedz się jak obliczyć koszt polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – to zależy. Zależy od szeregu czynników, wpływających na to, jaką stawkę może zaoferować przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego. Ostatnie lata i tak przyniosły nam delikatną odwilż cenową. W 2020 roku średnia cena OC wynosiła 672 zł. Tyle najczęściej płaciliśmy za polisę OC, ale wszystko uzależnione jest od sumy ubezpieczenia oraz tego, kto jest ubezpieczającym. Na najtańsze ubezpieczenie mogą liczyć kierowcy, których historia kolizji drogowych jest czysta. Wbrew pozorom wiek kierowcy nie jest w tej kwestii najistotniejszy. Naturalnie młodzi kierowcy, z racji nikłego doświadczenia za kierownicą, muszą liczyć się z tym, że za OC i AC zapłacą więcej. Podobnie w przypadku składki następstw nieszczęśliwych wypadków NNW. Ubezpieczenie auta przez osobę, które dopiero co zdała prawo jazdy może być nawet kilkukrotnie droższe, niż w przypadku doświadczonego kierowcy bez historii kolizyjnej. Niemniej w 2020 roku składka OC osiemnastolatka wynosiła 2125 zł, czyli o 281,5% więcej niż stawka dla 62-latka (557 zł).

Wysokość składki a miejsce zamieszkania

Cena ubezpieczenia uzależniona jest także od kwestii geograficznych. Według statystyk, kupując OC w województwie podkarpackim, zapłacimy mniej niż w pomorskim czy mazowieckim. Cena ubezpieczenia OC samochodu zależy także od faktu, czy mieszkamy w mieście czy na wsi. Codzienna jazda w wielkomiejskich korkach to znacznie większe prawdopodobieństwo stłuczki z racji intensywnego ruchu drogowego. W efekcie towarzystwa ubezpieczeniowe podnoszą ceny ubezpieczeń w miastach, gdyż ryzyko, jakie ponoszą firmy ubezpieczeniowe jest większe. Wysokość składki OC można za to zmniejszyć w nagrodę za bezszkodową jazdę. W przypadku kilku lat bez stłuczki, nawet o połowę mniej kosztuje OC czy NNW. Wejdź na stronę ubezpieczenia 24h i sprawdź, ile ty zapłacisz za OC.

Co jeszcze wpływa cenę ubezpieczeń komunikacyjnych?

Oprócz najbardziej oczywistych czynników, jak doświadczenie kierowcy, bezszkodowa jazda czy rodzaj posiadanego samochodu, obowiązkowe ubezpieczenie samochodu może być droższe np. w związku z… naszym stanem cywilnym. Według statystyk najmniej płacą osoby w związku małżeńskim. Kilkadziesiąt złotych więcej płacą osoby po rozwodzie, wdowy oraz wdowcy, a najwyższą składkę ubezpieczenia zapłacą single. Jak już zostało wspomniane, ceny ubezpieczeń komunikacyjnych mają także związek z samochodem, którym jeździmy. Auta z silnikami powyżej trzech litrów pojemności kosztowały właścicieli średnio 330 zł więcej, niż gdyby jeździli małymi samochodami miejskimi do pojemności silnika 1.0. Sama marka również przekłada się na to, ile kosztuje OC samochodu. Najtańsze składki będą obowiązywać posiadaczy aut, uznawanych za spokojne i rodzinne, jak Skoda, Fiat czy Renault. Sporo więcej zapłacą za to kierowcy Mercedesów, BMW oraz Audi. Wynika to nie tylko ze stereotypów dotyczących stylu jazdy poszczególnych kierowców, ale m.in. cen części zamiennych. Wreszcie na koszt polisy wpływa chociażby miejsce parkowania. Przydomowy garaż będzie gwarancją lepszej kondycji auta oraz będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą. Jeśli natomiast samochód stoi na niestrzeżonym parkingu, ryzyko uszkodzenia lub kradzieży rośnie. Podobnie jak składka OC.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button