Każdy przedsiębiorca, który chce świadczyć usługi przewozowe w zakresie ciężkiego transportu towarów, przede wszystkim musi zaopatrzyć się w ciągnik siodłowy. Stanowi on niezbędne narzędzie pracy i zarazem umożliwia tworzenie zestawów z naczepą o odpowiedniej ładowności. Jak wybrać taki pojazd, aby najlepiej spełniał swoje zadania i nie sprawiał problemów technicznych?
Spis treści
Czym jest ciągnik siodłowy i jakie pełni funkcje?
Chociaż pojęcie ciągnika siodłowego jest powszechnie znane, poza pracownikami z branży niewiele osób wie, na czym polega ich specyfika. W potocznym rozumieniu jest to ciągnik samochodowy. W ujęciu fachowym to pojazd przystosowany do szybkiego przyłączenia lub odłączenia naczepy. Umożliwia je specjalny element zwany siodłem.
Atutem ciągników siodłowych w kontekście organizacji transportów na zlecenie jest bardzo wysoka multifunkcyjność. Ponadto, dzięki możliwości błyskawicznego odłączenia naczepy z ładunkiem, znacznemu skróceniu może ulegać czas pojedynczego kursu. Jest to efektem pominięcia etapu rozładowywania naczepy, którą usługodawca może odebrać od klienta i zostawić w miejscu docelowym.
Ciągniki siodłowe doskonale sprawdzają się w systemie transportu wahadłowego. Polega on na tym, że kierowca dostarcza ładunek do miejsca przeznaczenia, a w drogę powrotną zabiera naczepę z załadowanym już towarem.
Cechy ciągników siodłowych
Dla firm, które świadczą usługi transportowe lub też chcą je włączyć do obecnej oferty wybór ciągnika siodłowego jest bardzo istotny. Poszczególne modele pojazdów różnią się parametrami technicznymi, a w efekcie także możliwościami czy kosztami eksploatacji.
Jeśli przewozy są realizowane na trasach międzynarodowych ciągnik siodłowy musi też spełniać wymogi europejskie. Są nim np. standardy emisji spalin określane klasami EURO 4, EURO 5 i EURO 6. Jakie cechy pojazdu należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru optymalnego modelu?
Silnik ciągnika siodłowego
Wybór silnika jest znaczący nie tylko w przypadku samochodów ciężarowych, ale również przy zakupie każdego innego pojazdu. Od jego mocy zależą możliwości całego zespołu, począwszy od masy ładunku po zdolność do pokonywania wzniesień i spadków terenu. Jeśli usługi transportowe są realizowane do stref górzystych, nawet przy transporcie mniejszych ładunków warto wybrać silnik o większej mocy.
Zagwarantuje on bezpieczeństwo oraz niezawodną reakcję pojazdu na wąskich i krętych serpentynach. Popularne modele są wyposażone w silnik o mocy średnio w 400-480 KM. Różnią się też pojemnością silnika.
Liczba osi pojazdu
Tradycyjny ciągnik siodłowy zazwyczaj jest wyposażony w dwie osie i sześć kół. Taki pojazd może przewozić ładunki o standardowej masie. Jest on dobrym wyborem dla tego przedsiębiorcy, którego firma transportowa realizuje przewozy własnym ciągnikiem siodłowym z naczepą o standardowym tonażu. Im więcej osi w pojeździe, tym cięższe ładunki może on zabierać. Dość częstymi pojazdami na naszych drogach są ciągniki trzyosiowe: pusher lub buggie z układem osi 6×2.
Regulacja siodła
Wybór ciągnika z regulowaną wysokością siodła zapewnia znacznie większe możliwości w zakresie transportu towarów. Taka opcja pozwala na dostosowanie ciągnika do wysokości naczepy. Jest to szczególnie przydatne, gdy usługi transportowe obejmują bardzo zróżnicowane ładunki – zarówno pod względem tonażu jak i formy. Przesuwanie siodła jest powszechne przy transporcie gabarytów – dzięki niemu można dostosować nacisk na osie.
Tonaż transportowanych materiałów
Standardowy ciągnik siodłowy jest przystosowany do transportu typowych naczep z ładunkiem około 25 ton. Udźwig takich maszyn zwiększa się z ilością osi. Jeśli planowane usługi obejmują ładunki gabarytowe konieczne jest dokonanie zakupu maszyny o specjalnej konstrukcji. Istotnymi elementami ciężarówki są wówczas:
- moc silnika,
- wartość momentu obrotowego,
- ilość osi,
- układ przeniesienia napędu: skrzynia biegów, sprzęgło, most napędowy.
W przypadku najcięższych ładunków stosuje się też specjalne ciągniki balastowe, które wspomagają hamowanie lub pełnią funkcje siły pchającej.
Kabina z sypialnią lub bez
Budowa kabiny w ciągniku siodłowym decyduje o tym, który ciągnik siodłowy wybrać do realizacji transportów na trasach krajowych lub międzynarodowych.
Kabiny XXL oraz XLX to kabiny sypialne, z rozkładaną leżanką, wyposażone w różne udogodnienia dla kierowcy, takie jak radio czy lodówka. Sprawdzają się one w bardzo długich, kilkudniowych trasach. Do realizacji przewozów krajowych lub do krajów ościennych lepiej nadają się modele z niską kabiną XL, L, pozbawione dodatkowych wygód, ale również tańsze.
Ciągniki siodłowe w ofercie firmy KM Import
Po zakup ciągnika siodłowego warto wybrać się do sprawdzonego i doświadczonego dystrybutora. Jest nim firma KM Import, która od lat zajmuje się importem, serwisem oraz sprzedażą pojazdów transportowych. W ofercie znajdują się zarówno ciągniki siodłowe, jak i ciężarówki, naczepy i przyczepy znanych marek.
Firma jest autoryzowanym partnerem sieci MAN TOP USED, dlatego w asortymencie można znaleźć wiele modeli właśnie tej marki. Nie brakuje w nim jednak ciągników marek takich jak Volvo, Scania, DAF, Renault czy Mercedes-Benz.
Tu, w jednym miejscu wybierzesz model z naczepą lub bez naczepy, dowiesz się, który ciągnik siodłowy mniej pali lub jakie spełnia standardy emisji spalin. W ofercie są ciągniki z importu z udokumentowanym przebiegiem, z gwarancją na różne podzespoły, modele z normą emisji spalin Euro 5, EEV, Euro 6, pojazdy używane i poleasingowe, a także nowe pojazdy na wynajem.