Alkomat to urządzenie służące do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wykorzystywany głównie w pracy służb policyjnych, ale nie tylko. Z alkomatu korzystać może każdy, kto ma na uwadze swój stan gotowości do podjęcia pracy, która wymaga trzeźwości. Wybór odpowiedniego alkomatu wiąże się z szeregiem cech, które powinno posiadać takowe urządzenie.
Spis treści
Alkomat – czy można samodzielnie badać się alkomatem?
Jeśli nie mamy w posiadaniu alkomatu, musimy wybrać się na najbliższy posterunek lub komisariat. Istnieją także alkomaty jednorazowe, które zakupić można w aptece czy na stacji benzynowej. Warto postawić jednak na alkomat wielorazowego użytku, jak najlepiej dostosowany do naszych wymagań.
Rodzaje alkomatów
Na rynku istnieje wiele alkomatów, których rodzaj różni się w zależności od zastosowania. Wyróżnić można:
- Alkomaty elektrochemiczne – są miarodajne i dokładne. Stanowią odpowiedni wybór dla kierowców.
- Alkomaty spektrofotometryczne – bardzo dokładne, znajdują swoje zastosowanie głównie w służbach policyjnych, sądach czy szpitalach.
- Alkomaty półprzewodnikowe – zwykle wymagają bardzo częstej kalibracji, są też mniej precyzyjne niż alkomaty elektrochemiczne.
- Alkomaty jednorazowe – do jednorazowego użytku.
Wybór odpowiedniego alkomatu- na co zwracać uwagę wybierając alkomat?
Wybór alkomatu wiąże się z szeregiem cech, które musi spełniać urządzenie, aby jak najlepiej dostosować się do naszych potrzeb. Na rynku możemy znaleźć alkomaty o odmiennych parametrach. Aby uzyskać jak najbardziej miarodajny wynik należy zwrócić uwagę na:
-
- Częstotliwość kalibracji – kalibracja alkomatu to inaczej konfiguracja jego parametrów, tak, by prawidłowo wykazywał on zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Częstotliwość kalibracji zależy od typu alkomatu, intensywności jego użytkowania czy też warunków przechowywania. Urządzenia wyższej klasy należy kalibrować co 6 miesięcy. Jeśli alkomat jest z „niższej półki” systematyczność ustawiania parametrów będzie częstsza. Ważne jest, by regularnie sprawdzać stan urządzenia i prawidłowość jego działania, co zapewni nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa i gwarancję prawidłowych pomiarów.
- Zakres pomiaru – warto wybrać alkomat z szerokim zakresem pomiarów- do użytku domowego wystarczy sięgnąć po urządzenie z zakresem od 0 do 4 promili. Dla zaawansowanych użytkowników poleca się alkomat z zakresem do 5 promili.
- Dokładność pomiaru – odpowiednie urządzenie powinno pokazywać wynik z dokładnością do 0,01 promila. Należy pamiętać, że jest to tylko urządzenie, które ma prawo do granicy błędu.
- Kontrola temperatury – temperatura może znacząco wpływać na odczyt. Alkomat z opcją kontroli temperatury pozwoli uniknąć awarii i błędnych wyników.
- Rozmiar alkomatu i jego waga – komfort używania to jeden z istotnych elementów. Warto dostosować urządzenie do swoich preferencji, tak, by było ono jak najbardziej komfortowe w użytkowaniu i przechowywaniu.
- Rodzaj sensora – czyli elementu, który wyczuwa alkohol w wydychanym powietrzu. Na rynku dostępne są alkomaty z sensorem elektrochemicznym, który charakteryzuję się dużą precyzją, oraz półprzewodnikowy- o mniejszej dokładności pomiaru. Dodatkowym atutem sensora elektrochemicznego jest wrażliwość tylko na alkohol etylowy, co powoduje brak zakłócania pomiaru innymi związkami.
Jazda pod wpływem alkoholu stanowi naruszenie prawa i jest zagrożeniem dla zdrowia oraz życia. Warto więc zaopatrzyć się w alkomat dla własnego użytku, by zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz otoczenia.