Praca jako kierowca CE to dobrze płatna praca, która pozwala podróżować po większości krajów Osoby ubiegające się o to stanowisko muszą m.in
uzyskać kategorię prawa jazdy C+E. Sprawdź, jakie jeszcze wymagania należy spełnić i jak skutecznie szukać ofert pracy.
Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć np. na umowę o pracę.
Spis treści
Jakie są wymagania, aby rozpocząć pracę jako kierowca CE?
Zanim podejmiesz pracę jako kierowca CE musisz uzyskać odpowiednie uprawnienia transportowe. Kluczowym dokumentem umożliwiającym rozpoczęcie kariery w transporcie towarowym jest prawo jazdy kategorii C. Umożliwia kierowanie samochodami o masie całkowitej większej niż 3,5 tony i lekką przyczepą, której DMC nie może przekraczać 750 kg.
Dopiero po uzyskaniu kategorii prawa jazdy C, możesz złożyć wniosek o rozszerzenie swojej autoryzacji na kategorię C+E, która pozwala na zarządzanie zestawami na przykład: z ciągnika siodłowego i naczepy o masie do 40 ton. Zdobycie uprawnień kat. C+E wiąże się z wydatkiem kilkunastu tysięcy złotych. Ze względu na braki kadrowe wśród kierowców, niektórzy pracodawcy oferują finansowanie kursów i egzaminów w zamian za zatrudnienie.
Sprawdź oferty: praca kierowca CE
Samo prawo jazdy kat. C lub C+E nie wystarczą, aby ubiegać się o stanowisko kierowcy zawodowego. Konieczne jest również uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej, którego potoczna nazwa to kurs na przewóz rzeczy. Inne wymagania obejmują uzyskanie karty do tachografu oraz pozytywne testy lekarskie i psychologiczne. Dopiero po dopełnieniu tych formalności konieczne jest podpisanie umowy o pracę w charakterze kierowcy ciężarówki. Na późniejszym etapie swojej kariery kierowcy zdobywają dodatkowe kwalifikacje, m.in. do przewozu towarów niebezpiecznych ADR lub do obsługi HDS.
Na stanowisku kierowcy kat. C+E, zadania obejmują: transport materiału po stałych trasach krajowych i międzynarodowych. Wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. CE oraz karty kierowcy. Do obowiązków należy także dbanie o stan techniczny pojazdu, zgłaszanie przełożonym wszelkich awarii oraz przestrzeganie przepisów drogowych. Wiele firm zajmujących się transportem krajowym i międzynarodowym korzysta z systemu premiowego, który motywuje kierowcę, aby wykonał samodzielny załadunek, rozładunek pojazdów i przestrzegał tras. Nie tylko możliwość pracy na pełen etat, ale ubezpieczenie na życie gwarantuje stabilne zatrudnienie.
Sprawdź oferty: praca kierowca CE łódzkie
Praca jako kierowca CE samochodu ciężarowego w transporcie krajowym
Kierowcy dość łatwo znajdują miejsce pracy na terenie kraju. Na ten wybór decydują się przede wszystkim osoby bez znajomości języka obcego, a także początkujący bądź starsi kierowcy kat C lub C+E. Praca w Polsce generalnie zapewnia niższe dochody niż kierowca kat. C+E w ruchu międzynarodowym. Jednakże prowadzenie ciężarówki w transporcie krajowym oznacza brak konieczności spędzania czasu z dala od domu i bliskich.
Aktualne prawo jazdy kat. C+E umożliwia sprawne wyszukiwanie ofert pracy na terenie całego kraju.
Sprawdź oferty: praca kierowca CE pomorskie
Wynagrodzenie kierowcy z prawem jazdy kat. CE
Prowadzenie ciężarówki wymagającej prawa jazdy C+E na arenie międzynarodowej jest dochodową pracą. Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, kierowcy pracujący na terenie Unii Europejskiej w 2022 r. osiągali średnie zarobki netto na poziomie ok.
8500 zł. Dodatkowo, w miarę wzrostu doświadczenia w transporcie, kierowca C+E może otrzymać jeszcze wyższe wynagrodzenie.
Prowadzenie ciężarówki na terenie Unii Europejskiej wymaga większej dyspozycyjności. Powroty do bazy są rzadsze niż kierowcy ciężarówek podróżujący wyłącznie po Polsce. Z kolei rodzaj zabudowy ciężarowej w niewielkim stopniu wpływa na wysokość pensji kierowcy. Jednakże transport chłodniczy wiąże się z mniejszą liczbą obowiązków, np. z zabezpieczenia przewożonego towaru.