Choć wymiana koła nie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia jakichkolwiek skomplikowanych działań, to jednak wciąż przez niektóre osoby czynność ta uważana jest za czarną magię. Tymczasem wystarczy poznać wyłącznie kilka prostych zasad, które zaowocują nie tylko skuteczną wymianą koła zepsutego na koło sprawne, ale też zminimalizują ilość problemów, jakie mogą wystąpić podczas tego procesu. Sprawdź, jak wymienić koło w samochodzie – krok po kroku i przekonaj się, że w krytycznej sytuacji nie musisz korzystać z pomocy assistance, ponieważ Twoje umiejętności są wystarczające.
Spis treści
Krok nr 1 – Nie stwarzaj zagrożenia
W pierwszej kolejności pamiętaj o tym, aby zatrzymać samochód w miejscu, które nie będzie stwarzało zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Jeśli jednak w najbliższym otoczeniu nie jesteś w stanie znaleźć utwardzonego parkingu lub pobocza, usterkę będziesz musiał mimo wszystko usunąć na drodze. Wówczas nie zapomnij ustawić trójkąta ostrzegawczego oraz w razie możliwości również lampy z pulsującym światłem, która zagwarantuje Ci widoczność na jezdni w każdych warunkach. Pamiętaj – bezpieczeństwo przede wszystkim!
Krok nr 2 – Zabezpiecz samochód
W kolejnym kroku zabezpiecz samochód przed poruszaniem się w czasie wymiany koła. W tym celu pod koła na osi, która nie będzie podnoszona, podłóż specjalne kliny. Jeśli ich nie posiadasz, możesz wykorzystać zwykłe kamienie. Zaciągnij też hamulec ręczny. Jeśli upewnisz się, że Twój samochód jest zabezpieczony, możesz przejść do kolejnego kroku.
Krok nr 3 – Poluzowanie śrub
Z bagażnika wyciągnij wszystko to, co będzie potrzebne na dalszym etapie – koło zapasowe, lewarek samochodowy (podnośnik), klucz, WD40. Poluzuj, ale nie odkręcaj całkowicie, śruby mocujące koło. Zrób to już na tym etapie, bowiem po podniesieniu może się to okazać zbyt trudne i niemożliwe. Jeśli poluzowanie śrub i tak będzie sprawiało kłopot, możesz użyć preparatu typu WD40. Opcjonalnie sprawdzi się tutaj również napój gazowany typu pepsi czy coca-cola.
Krok nr 4 – Podnoszenie samochodu
Ramię podnośnika włóż w wyznaczone miejsce na progu auta. Następnie zacznij kręcić, ale rób to bardzo powoli. Zwracaj przy tym uwagę, czy samochód podnosi się równomiernie do góry.
Krok nr 5 – Wymiana koła
Teraz możesz już całkowicie wykręcić śruby, które wcześniej zostały wyłącznie poluzowane. Zabezpiecz je w jednym miejscu, tak aby się nie zgubiły i abyś nie musiał ich później szukać. Zdejmij uszkodzone koło i w jego miejsce załóż wyjęte wcześniej z bagażnika koło zapasowe. Możesz teraz spokojnie przykręcić śruby, wkręcając je po przekątnej.
Krok nr 6 – Opuszczanie samochodu
To już ostatni krok całego procesu wymiany koła. Opuść powoli samochód i dokręć starannie śruby. Uszkodzone koło schowaj do bagażnika wraz z pozostałymi narzędziami.
Podsumowanie
Jak się okazuje wymiana koła nie jest zadaniem tak trudnym, jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj o jak najszybszym oddaniu koła do wulkanizatora celem naprawy. Nie odkładaj tego w czasie, bowiem w przypadku kolejnego uszkodzenia, zostaniesz bez koła zapasowego. Ze swojej strony rekomendujemy jeszcze sprawdzenie ciśnienia w oponach bezpośrednio po wymianie. W tym celu wystarczy podjechać na najbliższą stację benzynową. Szerokiej drogi!