ArtykułyPolecane

Jak wybrać odpowiednie koła do Mercedesa? Sprawdź porady od specjalistów

Koła samochodu coraz częściej postrzega się jako ważny element designu, który znacznie podnosi estetykę całego pojazdu. W przypadku aut klasy premium odpowiednio dobrane obręcze stanowią ich szczególnie ważną część. Udowadnia to Mercedes oferujący szeroką gamę felg i ogumienia do swoich modeli dostępną u autoryzowanych dealerów. Szukasz kół do Mercedesa? Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Wymiana samych opon, czy całych kół?

Pierwszym pytaniem, na które powinieneś odpowiedzieć jest to, czy zamierzasz wymienić jedynie ogumienie, czy chcesz założyć do swojej „gwiazdy” całkowicie nowe obręcze. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż samochody z najwyższej półki, a takim z pewnością jest Twój Mercedes, warto serwisować w sposób kompleksowy, nie oszczędzając zbytnio na kompromisowych rozwiązaniach. Dzięki temu luksusowe auta dłużej utrzymują swoją wartość, gwarantując jednocześnie oczekiwane od nich wrażenia z jazdy. Właśnie dlatego, powinieneś poważnie rozważyć wymianę całych obręczy. Przemawia za tym szereg argumentów:

  • idealne wyważenie kompletnych kół,
  • łatwiejsze przechowywanie,
  • utrzymanie dobrej kondycji opon, które nie są często przekładane,
  • ochrona letnich felg przed częstszymi uszkodzeniami zimą (działaniem soli, piasku, konsekwencjami uderzeń w krawężnik itp.).

Zakup felg – o czym musisz pamiętać?

Stojąc przed dylematem, jakim jest wybór odpowiednich kół do Twojego Mercedesa, powinieneś pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które będą miały wpływ na komfort ich późniejszego użytkowania. Dlatego skorzystaj z wyszukiwarki felg (https://kola.duda-cars.pl/) do posiadanego przez Ciebie modelu. Przykładowo, dla jednego z najpopularniejszych SUV-ów – GLC (generacja X253 rocznik 2015-2019) – dealer oferuje 5 kompletów kół topowych producentów: Pirelli, Dunlop oraz Bridgestone.

Dostępne są modele o oznaczeniach:

  • 235/60R18,
  • 235/55R19,
  • 255/45R20,
  • 235/55R19,
  • 235/55R19.

Jak prawidłowo odczytywać te symbole? Pierwsza liczba oznacza szerokość opony (w tym przypadku od 235 do 255 mm). Drugi człon określa profil opony, czyli procentową relację pomiędzy jej szerokością a wysokością boku. Litera w środku oznacza, że opona ma konstrukcję radialną, natomiast ostatnia liczba to oczywiście rozmiar felgi wyrażony w calach. Jaka widać, do tego konkretnego modelu masz do wyboru koła o wielkości 18, 19 lub 20 cali.

Jaki rozmiar kół wybrać?

Jak łatwo zauważysz, im większa średnica felgi, tym szersza opona. Zwiększona powierzchnia styku gumy z asfaltem zapewnia lepszą przyczepność i sterowność auta na drodze, jednak generuje wyższe zużycie paliwa. Duże koła to również niższy profil opony – niestety, praktyka pokazuje, że na polskich drogach jazda na nich daleka będzie od oczekiwanego komfortu. Ogumienie o wyższym profilu (55, 60) lepiej tłumi wszelkiego rodzaju nierówności oraz dziury, których nie brakuje zwłaszcza na lokalnych szosach. Znacznie lepiej niskoprofilowane koła sprawdzają się podczas jazdy po autostradach i drogach ekspresowych. Jeśli zamierzasz użytkować swojego Mercedesa głównie na takich szlakach, możesz zdecydować się na opony o niższym boku. Równie ważny, co funkcjonalność felg w samochodzie, jest ich wygląd. Współczesna gama kół pozwala wybierać spośród klasycznych i nowoczesnych propozycji, więc dopasowanie najlepszego modelu nie będzie żadnym problemem. To oczywiście kwestia indywidualnych preferencji.

Zamów koła przez internet

Dedykowana wyszukiwarka kół oraz opon online pozwoli Ci szybko i łatwo wybrać idealne felgi wraz z ogumieniem. Wejdź na stronę z i sprawdź ofertę Duda-Cars – największego oficjalnego dealera marki Mercedes-Benz w Polsce. Wybieraj spośród tysięcy kompletów kół i opon do wszystkich dostępnych w sprzedaży modeli Mercedesa.

Materiał zewnętrzny

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button