Klimatyzacja samochodowa wymaga regularnego czyszczenia. Latem i zimą zbierają się na niej grzyby, bakterie, roztocza i różnego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego niezbędne jest jej regularne odgrzybianie. Gdzie i kiedy najlepiej wyczyścić klimatyzację?
Spis treści
Dlaczego należy czyścić klimatyzację w samochodzie?
Klimatyzacja w aucie bardzo często jest siedliskiem różnego rodzaju grzybów, bakterii oraz pleśni. Prowadzą one do pojawienia się alergii, chorób układu oddechowego i innych poważnych schorzeń. Najczęściej jednak zgromadzone zarazki powodują kaszel, katar, bóle głowy, zmęczenie oraz inne objawy alergii. Dlaczego zbierają się one właśnie w klimatyzacji? Dlatego, że przez parownik (ważny element klimatyzacji) wpada powietrze, a z nim – roztocza, bakterie i mikroorganizmy. Co więcej, osadzają się one na parowniku, a w słoneczne dni dodatkowo nagrzewają się i tworzą skupisko szkodliwe dla człowieka. Warto dodać, że wilgoć również sprzyja rozwojowi grzybów niebezpiecznych dla zdrowia pasażerów.
Klimatyzacja w aucie – jak często ją czyścić?
Klimatyzację w samochodzie powinno się czyścić regularnie, najlepiej raz w roku. Warto robić to wiosną ze względu na rzadsze korzystanie z niej oraz na niski poziom wilgoci w powietrzu. Latem przydaje się ona do chłodzenia wnętrza auta, a zimą – pomaga w odparowywaniu szyb. Z kolei jesienią poziom wilgoci wzrasta, dlatego czyszczenie klimatyzacji w tym okresie jest mało opłacalne. Jeśli natomiast poczujesz w samochodzie nieprzyjemny zapach wilgoci pochodzący z nawiewów, jest to wyraźny sygnał, że w systemie klimatyzacji pojawiły się pleśń i bakterie. Odgrzybianie klimatyzacji konieczne jest także zaraz po zakupie używanego auta.
Jak wyczyścić klimatyzację w aucie?
Czyszczenie klimatyzacji najlepiej jest wykonać w warsztacie lub serwisie samochodowym np. w skp-team. Fachowcy z wieloletnim doświadczeniem posiadają niezbędną wiedzę na temat odgrzybiania klimatyzacji różnymi sposobami i z pewnością doradzą, którą z nich warto zastosować.
Pierwsza metoda czyszczenia klimatyzacji polega na wprowadzeniu do parownika i kanałów wentylacyjnych rurki ze środkiem bakteriobójczym oraz grzybobójczym. Zamiast pianki można także użyć środka w aerozolu, który ustawia się za złożonymi przednimi fotelami. Następnie włącza się klimatyzację na obiegu wewnętrznym. Innym sposobem jest zastosowanie wytwornicy mgły ze środkiem eliminującym grzyby i bakterie. Warto dodać, że wtedy dezynfekowane są zarówno kanały wentylacyjne z parownikiem, jak i całe wnętrze samochodu.