Artykuły

Jak obniżyć hak holowniczy? Płyty do regulacji wysokości haka

Jeśli często poruszasz się samochodem z przyczepą, na pewno zdarzyło Ci się kiedyś doczepić ją do haka holowniczego i stwierdzić, że po montażu nie jest ona ustawiona równolegle względem drogi. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna i może nawet stanowić zagrożenie dla Ciebie i innych uczestników ruchu. Na szczęście jest na to sposób – płyty do regulacji wysokości haka ze sklepu HAK-HOL!

Kula haka za wysoko, kula haka za nisko – dlaczego tak się dzieje?

Na samym początku przyjrzyjmy się powodowi, który sprawia, że Twoja przyczepa traci równoległą pozycję względem drogi. Winne jest tutaj położenie haka holowniczego. Pomimo tego, że jest ono stałe względem samochodu, musimy pamiętać, że zawieszenie pojazdu non stop pracuje i reaguje na obciążenie. Samochód z pasażerami będzie przykładowo niższy niż z samym kierowcą, nie mówiąc już o wpływie załadunku na wysokość pojazdów dostawczych.

Problem z wysokością haka holowniczego mają właśnie najczęściej kierowcy busów. Każde rozładowanie i załadowanie przestrzeni transportowej w takim aucie skutkuje zmianą pozycji jego zawieszenia, a co za tym idzie, pozycji haka. W ten sposób kula, która mogła być dobrze ułożona względem przyczepy jeszcze chwilę wcześniej, zmieni wysokość i połączenie pomiędzy samochodem a holowanym zaczepem nie będzie równe.

Czym grozi kula haka za nisko albo za wysoko?

Warto pamiętać o tym, że opisywana powyżej sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna. Przede wszystkim przyczepa ustawiona krzywo względem drogi może zawadzać o niektóre jej elementy, najczęściej progi zwalniające, krawężniki, czy inne większe nierówności. Dodatkowo zupełnie zmieni się także prowadzenie pojazdu, gdyż masa przyczepy będzie rozłożona zupełnie inaczej niż powinna, przez co może ją „nosić” na zakrętach.

O niebezpieczeństwach wynikających z kuli haka za wysoko lub za nisko, dobrze wiedzą także ustawodawcy. Czy prawidłowa wysokość kuli haka holowniczego jest odgórnie ustalona prawnie? Jak najbardziej – wynosi od 350 do 420 milimetrów nad ziemią. Co ważne nie jest to jedynie polski przepis – ten zakres jest wymagany przez przepisy na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli więc zapomnisz o dostosowaniu wysokości haka holowniczego do aktualnych potrzeb, narażasz się nie tylko na niebezpieczeństwo podczas jazdy, ale również na mandat przy rutynowej kontroli na drodze.

Jak obniżyć hak holowniczy? Płyty do regulacji wysokości haka 2

Jak dostosować wysokość haka? Płyty do regulacji wysokości haka!

Na całe szczęście istnieje sposób, żeby utrzymać prawidłową wysokość kuli haka holowniczego w każdej sytuacji, niezależnie od załadunku Twojego pojazdu. To specjalne płyty do regulacji wysokości haka, które są niezwykle proste, zarówno w budowie, jak i w sposobie użycia, jednak jednocześnie wyjątkowo skuteczne.

Jak działają blachy do zmiany wysokości haka? To metalowe płytki, do których możesz przykręcić kulę, dzięki odpowiednim otworom montażowym. Adaptery ze sklepu Hak-Hol są przeznaczone do haków z kulą flanszową i dostępne w trzech wersjach: na dwie śruby (o rozstawie 90mm), na cztery śruby (o rozstawie 56x83mm) i uniwersalne, które  możesz użyć z kulami obu typów.

Montaż adapterów wysokości haka jest na tyle prosty, że poradzi z nim sobie nawet osoba nie mająca wcześniej zbyt wiele do czynienia z mechaniką pojazdową. Wystarczy odkręcić kulę i w jej miejsce przykręcić płytę z Hak-Hol. Następnie do powstałej konstrukcji montujesz kulę – gotowe! Teraz możesz już ruszać w dalszą drogę, nie martwiąc się o to, że Twoje auto zmieni wysokość po rozładunku, czy załadunku.

O ile można obniżyć albo podnieść hak holowniczy?

Oczywiście ciężko byłoby znaleźć idealną wysokość haka holowniczego, która będzie odpowiednia dla każdego pojazdu, haka i masy załadunku. Z tego powodu płyty adaptacyjne haka mają po kilka otworów. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo dopasujesz położenie kuli do każdych warunków, niezależnie od tego, czy Twoje auto będzie akurat w pełni załadowane, czy właśnie pozbyłeś się z jego wnętrza przewożonych towarów.

O ile można dostosować wysokość haka? Dużo zależy tutaj od konkretnej płyty, na całe szczęście ich wachlarz w sklepie Hak-Hol jest bardzo szeroki. Znajdziesz tam zarówno większe, jak i mniejsze modele płyt. Zakres regulacji zaczyna się od 45mm kończąc na 168mm w górę lub w dół.

Jak obniżyć hak holowniczy? Płyty do regulacji wysokości haka 3

Adapter haka z regulacją wysokości

Warto zauważyć, że płyty regulujące wysokość haka mogą posiadać także inne funkcje. Przykładowo niektóre z nich pozwalają na zmianę typu kuli z dwuśrubowej na czterośrubową i odwrotnie. To niezwykle przydatna cecha dla tych, którzy mają w samochodzie zamontowany hak na dwie śruby z rozstawem 90mm i chcą używać specjalistycznych akcesoriów, takich jak zaczepy transportowe. Niestety większość z nich jest produkowana jedynie w wersji czterośrubowej i posiadacze haków holowniczych z dwiema śrubami nie mogą z nich skorzystać, bez dodatkowych urządzeń.

Inną ciekawą cechą niektórych blach do regulacji wysokości kuli haka jest możliwość szybkiej, beznarzędziowej zmiany zaczepu. Jak to działa? Te wersje adapterów składają się z dwóch części: płyty montażowej i drugiej, do której przykręca się kulę, natomiast całość jest połączona ze sobą na sworznie. W ten sposób można kupić dodatkową blachę do kuli, przyczepić do niej na przykład zaczep szczękowy i zawsze mieć go w pogotowiu. Kiedy przyjdzie taka potrzeba wystarczy, że wykręcisz sworznie palcami, nałożysz drugą płytę i skręcisz całość ponownie. To bardzo proste i skuteczne!

Blachy regulujące wysokość haka – must-have dla właścicieli przyczep

Jeśli często poruszasz się z przyczepą zdecydowanie powinieneś pomyśleć o adapterach do regulacji wysokości haka. To niezwykle praktyczne i proste narzędzie, które pozwoli Ci zawsze zachować bezpieczeństwo i zgodność z przepisami. To już koniec z przyczepą obcierającą spodem o krawężniki, progi zwalniające, czy inne elementy drogi.

Sprawdź także inny asortyment sklepu Hak-Hol. Znajdziesz tam również inne przydatne akcesoria do haków, takie jak adaptery haków do samochodów z USA, dystanse wydłużające hak, czy bagażniki rowerowe montowane na kuli haka.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button