Ubezpieczyciel OC przestał spełniać Twoje oczekiwania? Zastanawiasz się nad jego zmianą, lecz nie wiesz, kiedy jest to możliwe? A może nie wiesz, jak zmierzyć się ze zmianą ubezpieczyciela OC? Poniżej znajdziesz garść przydatnych wskazówek, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!
Spis treści
Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy jest możliwa?
Wydawać by się mogło, że skoro ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla właścicieli pojazdów mechanicznych, to musimy korzystać z raz wykupionej oferty do momentu, aż pozbędziemy się samochodu. Takie przekonanie jest błędne i choć do wykupienia polisy OC zobowiązuje nas Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, to istnieją sytuacje, w których możemy zrezygnować z usług ubezpieczyciela.
O jakich zatem sytuacjach mowa? Kiedy możemy zmienić ubezpieczyciela OC? Na pewno nie będziemy mieli z tym trudności, gdy dojdzie do zawarcia umowy na odległość. Jeśli umowa została zawarta online, telefonicznie lub za pośrednictwem firmy kurierskiej, to możemy się z niej wycofać bez podawania powodu. Mamy jednak na to tylko trzydzieści dni, a za okres ochrony ubezpieczyciel naliczy nam opłaty i będziemy musieli je uregulować.
Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa, gdy wygasa nasza polisa. Taka decyzja wyjdzie nam na korzyść, gdy jakość usług towarzystwa ubezpieczeniowego pozostaje wiele do życzenia, podobnie jak zakres ochrony i stawki naliczane za OC. Co więcej, zmienić ubezpieczyciela możemy również wtedy, gdy występuje podwójna polisa. Najczęściej ma to miejsce, gdy postanowimy nabyć nowy produkty, ale zapominamy, gdy aktualna polisa nie wygasa, lecz przedłuża się automatycznie.
W takich przypadkach faktycznie występuje podwójna polisa, a my musimy regulować dwie składki. Nie ma to jednak sensu, ponieważ zakres ochrony się nie zmieni. Dlatego lepiej jak najszybciej zrezygnować z usług jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zmiana ubezpieczyciela jest możliwa także przy zakupie samochodu używanego z ważnym OC.
Choć posiadanie polisy jest obowiązkowe, to polskie prawo nie wymaga od nas kontynuowania współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którego usług korzystał wcześniejszy właściciel. Możemy poczekać, aż umowa wygaśnie, wypowiedzieć ją lub przedłużyć.
Zmiana ubezpieczyciela OC – jak to zrobić?
Jeśli faktycznie zdecydujemy się na zmianę ubezpieczyciela OC, to w pierwszej kolejności powinniśmy rozejrzeć się za alternatywnymi ofertami. Możemy to zrobić w wygodny dla siebie sposób – stacjonarnie lub online. Do swojej dyspozycji na pewno będziemy mieć wiele towarzystw ubezpieczeniowych, lecz pamiętamy, że każde z nich może zapewnić nam zupełnie inną jakość usług, czy nawet obsługi.
Choć na rynku nie brakuje profesjonalnych ubezpieczycieli OC, to działają również tacy, których lepiej się wystrzegać. Dlatego lepiej od razu zachować ostrożność i skupiać się na profesjonalnych firmach. Poznamy je po doświadczeniu w branży, jak również po renomie wśród klientów. Jeśli nie będziemy pewni swojego wyboru, to na pewno warto zebrać trochę dodatkowych informacji, w tym opinii od klientów.
Pomocny w tym zadaniu może okazać się Internet, w tym już sama wyszukiwarka, serwisy społecznościowe, czy tematyczne fora internetowe. Nawet na zbieraniu opinii nie musimy spędzać dużo czasu, bo już kilka z nich nam wystarczy, by ustalić, czy wybór padł na odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe. Przy wyborze nowego towarzystwa ubezpieczeniowego warto też zwrócić uwagę na samą ofertę.
Na jaką ochronę możemy liczyć? Czy zapewnia nam wsparcie przy różnych zdarzeniach drogowych? A może tylko przy wybranych? Najlepsza polisa OC to taka, która chroni nas jednakowo przed zdarzeniami w czasie jazdy, jak i postoju. Dodatkowo istnieje też możliwość jej rozbudowania o inne elementy, w tym na przykład o ubezpieczenie assistance.
Gdy już uda nam się znaleźć odpowiedniego ubezpieczyciela OC, to musimy zakończyć współpracę ze starym. Nie zrobimy jednak tego przez podpisanie nowej umowy. Zatem jak wypowiedzieć umowę OC? Musimy dopełnić pewnych formalności! Podstawą do rozwiązania współpracy z aktualnym towarzystwem ubezpieczeniowym będzie przedłożenie wniosku o wypowiedzenie umowy OC. W takim wniosku należy zawrzeć kilka kluczowych informacji. Przede wszystkim będą to nasze dane osobowe. Jeśli samochód był kupowany ze współwłaścicielem, to jego dane również trzeba podać.
Do tego obowiązkowo dane towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług rezygnujemy. Nie możemy też pominąć kilku informacji związanych z pojazdem, a więc modelu i marki samochodu, numeru rejestracyjnego i numeru polisy. Wymagane jest też podanie podstawy prawnej, która pozwala nam na wypowiedzenie umowy, jak również daty i miejsca sporządzenia pisma. Na koniec musimy podpisać dokument i dostarczyć go do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Najczęściej możemy to zrobić osobiście lub listownie. Jednak coraz częściej ubezpieczyciele pozwalają też rozwiązać współpracę online. W czasie, gdy nasz wniosek będzie analizowany, warto podpisać umowę z nowym ubezpieczycielem, ponieważ w ten sposób unikniemy przerwy w ciągłości OC, a więc również kar finansowych.