Artykuły

Jak działa inteligentna sygnalizacja świetlna w miastach?

Nowe technologie przyczyniają się przede wszystkim do prężnego rozwoju ideologii inteligentnych miast. Z założenia takie aglomeracje są wyposażone w szereg czujników zarządzanych przez oprogramowanie komputerowe. Celem takich działań jest optymalizacja kosztów i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Dobrym przykładem wykorzystania nowych technologii w miastach jest inteligentna sygnalizacja świetlna. Sprawdzamy, jak to działa i czy komputerowe zarządzanie ruchem drogowym jest bezpieczne.

Nowoczesna sygnalizacja świetlna z czujnikami – na czym to polega?

Zasada działania nowoczesnej sygnalizacji świetlnej jest dość prosta. W praktyce system ma służyć kontrolowaniu ruchu drogowego w taki sposób, aby zmaksymalizować przepływ pojazdów przez skrzyżowania. To dobre rozwiązanie, które umożliwia rozładowanie korków w godzinach szczytu.

Jeśli interesuje Cię klasyczna sygnalizacja świetlna np. ustawiana wyłącznie na czas remontu drogi, możesz zamówić sprawdzone rozwiązania na w sklepie online ZnakiDrogowe24: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Sygnalizacja-swietlna/738. Sprawdź aktualną ofertę i zamów certyfikowane sygnalizatory dwu- lub trzykolorowe.

Funkcje, jakie ma inteligentna sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach, to także:

  • ostrzeganie kierowców przed korkami,
  • ustalanie pierwszeństwa przejazdu np. dla autobusów i tramwajów,
  • analizowanie wykroczeń drogowych np. przejazd na czerwonym świetle.

Dodatkowo nowoczesne sygnalizatory przyczyniają się do rozwoju aut autonomicznych. Być może na przestrzeni najbliższych kilku lat samodzielne pojazdy bez fizycznych kierowców staną się standardem na polskich drogach.

Dlaczego warto stosować inteligentną sygnalizacją świetlną w przestrzeni publicznej?

Istnieje wiele czynników determinujących opłacalność zastosowania inteligentnej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach w dużych miastach. Najważniejsze zalety takiej sygnalizacji świetlnej to:

  • skuteczne zarządzanie płynnością ruchu pojazdów,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego,
  • łatwa kontrola poziom ruchu na skrzyżowaniu.

System inteligentnej sygnalizacji świetlnej to dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku dużych aglomeracji miejskich. Wszędzie tam, gdzie liczy się usprawnienie ruchu pojazdów i utrzymanie przy tym pełnego bezpieczeństwa warto pomyśleć o wdrożeniu takiego systemu.

Certyfikowane znaki drogowe, sygnalizatory oraz farby nawierzchniowe do oznaczania skrzyżowań w miastach zamówisz w sklepie ZnakiDrogowe24.pl. W jednym miejscu znajdziesz wszystko, czego potrzebuje każdy zarządca drogi.

Jakie urządzenia stosuje się w systemach inteligentnych sygnalizatorów na skrzyżowaniach?

Podstawowe elementy odpowiadające za przetwarzanie danych i analizowanie ruchu to: pętle indukcyjne, kamery podczerwone, sterowniki zliczające. Smart rozwiązania w sygnalizatorach wykorzystują też klasyczne kamery np. do monitorowania przewinień drogowych.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button