Zarówno artykuły medialne, jak i statystyki policyjne czy też własne doświadczenia użytkowników ruchu drogowego stale zwracają uwagę na wypadki z udziałem pieszych. I choć z pewnością każda ze stron ma swoje racje, to niewątpliwie osoby na przejściach są najmniej chronione, a tym samym narażone na utratę życia lub zdrowia w kolizji z samochodem lub motocyklem. Wiele się mówi ostatnio o poprawie infrastruktury dedykowanej pieszym. Miasta i samorządy inwestują w bezpieczne przejścia, a edukacja kierowców też może przynieść spodziewane efekty.
Spis treści
Jak zwiększyć bezpieczeństwo pieszych?
Różnego rodzaju rozwiązania są stosowane, by poprawić widoczność pieszych i ich bezpieczeństwo zarówno w miastach i miasteczkach, jak i w terenach wiejskich czy na drodze. Chodzi przede wszystkim o tym, by odpowiednio wcześniej zasygnalizować kierowcy, że pieszy ma zamiar skorzystać z przejścia. W tym celu montuje się na przykład specjalne oświetlenie, które poprawia widoczność. W wielu wariantach jest ono również dodatkowo wyposażone w sygnały dźwiękowe, a to pomaga osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze bezpieczne przejście dla pieszych nie zastąpi ostrożności wszystkich użytkowników ruchu.
Daj się zauważyć!
Różne miasta coraz częściej stawiają na inteligentne przejścia dla pieszych. Najlepsze rozwiązania doświetlają tę przestrzeń i sprawiają, że kierowca dostrzega szybciej osoby, które poruszają się po zebrze i jest w stanie zareagować w odpowiednim momencie. Szczególnie takie rozwiązanie sprawdza się w nocy, w czasie niepogody czy jesiennej szarówki. Tego typu przejścia dla pieszych dzięki czujnikom i kamerom wykrywają obecność pieszego i w danym momencie się rozświetlają, będąc bardzo czytelnym znakiem dla kierowcy. Lampy uliczne pomagają również samym pieszym bezpiecznie przejść na drugą stronę.
Inne sposoby poprawy bezpieczeństwa pieszych
Często przy przejściach dla pieszych stosuje się również inną nawierzchnię. Ma ona wykończenie antypoślizgowe, a tym samym znacznie skraca drogę hamowania. Dzięki temu nawet nagłe wtargnięcie pieszego na ulicę nie musi skończyć się potrąceniem. Poza tym popularne są przejścia projektowane na progach zwalniających. Zmusza się w ten sposób kierowcę do redukcji prędkości, a tym samym realnie zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Nieco designerskim, ale skądinąd skutecznym pomysłem staje się malowanie pasów w taki sposób, by uzyskać efekt trójwymiaru. W ten sposób nieco oszukuje się oko, a tym samym przykuwa uwagę i dba o wszystkich uczestników ruchu.