Artykuły

Dwcar – złomowanie pojazdów

Bardzo często jedynym wyjściem na pozbycie się niesprawnego samochodu jest złomowanie. Dzieje się tak na przykład w momencie, gdy nie można już odratować go naprawą ani wymienić części. Przekonaj się, gdzie jest możliwa kasacja pojazdu, co trzeba mieć ze sobą i jak wygląda przebieg usługi. Pamiętaj również o tym, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych usługodawców.

Kasacja pojazdów – gdzie jest możliwa?

Samodzielny demontaż samochodów jest w Polsce nielegalny. Złomowanie powinno bowiem odbywać się w specjalnie przeznaczonym do tego punkcie. Stacje demontażu muszą mieć zezwolenie na prowadzenie działalności wydane przez marszałka województwa. Mówi o tym ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji z dnia 20 stycznia 2005 roku.

Złomowanie – co trzeba mieć ze sobą?

Przede wszystkim Twój samochód musi mieć możliwy do odczytania numer VIN. Jest to numer identyfikacyjny pojazdu. Ponadto nie zapomnij o zabraniu ze sobą do punktu DWCAR następujących dokumentów:

  • dowód osobisty,
  • tablice rejestracyjne,
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia.

Jeżeli auto nie należy do Ciebie, powinieneś wziąć ze sobą upoważnienie, czyli pełnomocnictwo. Po złomowaniu samochodu otrzymasz 3 kopie zaświadczenia o kasacji. Jedną z nich weź ze sobą, a drugą przekaż do urzędu przy wyrejestrowaniu pojazdu. Będziesz miał na to maksymalnie 30 dni od momentu dokonania kasacji. Pamiętaj, aby dotrzymać tego terminu. W innym wypadku możesz narazić się na karę finansową.

Kasacja Pawlak – przebieg usługi

Na samym początku odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie samochody można objąć kasacją. Przede wszystkim są to pojazdy, które nie nadają się do bezpiecznej jazdy, a także są w takim stopniu zniszczone, że ich naprawa jest nieopłacalna. Ponadto bardzo często na złomowanie oddaje się auta które są już stare. Ich właściciele muszą bowiem ponosić spory koszt ubezpieczenia OC. Nierzadko decyzja o złomowaniu jest dla nich najlepszą z możliwych. Gdy zdecydujesz się na ten krok, pamiętaj jednak, aby udać się do sprawdzonego usługodawcy. Firmą często polecaną jest Złomowanie Pawlak.

W zamian za oddanie samochodu do kasacji pojazdów można otrzymać niewielką zapłatę. Punkt DWCAR przekazuje gotówkę do ręki właściciela pojazdu. Wycena zależy w największym stopniu od masy samochodu. Auto musi jednak ważyć więcej niż 90% wagi wpisanej do dowodu rejestracyjnego. W przypadku, gdy samochód przyjechał w częściach i waży zdecydowanie mniej, możliwe jest, że to stacja będzie odejmować niewielką sumę za każdy brakujący kilogram. Jest to jednak w takich przypadkach jedyna kwota, którą trzeba uregulować.

Pamiętaj o tym, że punkty DWCAR dzielą auta na takie, które mogą trafić do huty oraz takie, z których jest szansa, by wydobyć używane części zamienne. Przeznaczenie pojazdu, który oddajesz, jest czynnikiem, który oprócz jego masy wpływa na kwotę, którą otrzymasz.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button