Niesprzyjająca pogoda, nieodpowiednio oświetlone drogi i szybko zapadające ciemności. Warunki na jezdni niekiedy wymagają od kierowców dużego skupienia – nie tylko na niej samej, ale także na tym, czy w otaczającym ją mroku, nie ma pieszych. Jednym z elementów znacząco ułatwiających ich dostrzeżenie są akcesoria odblaskowe.
Spis treści
7005 wypadków z udziałem pieszych w 2019 roku
Jak podaje Policja, w poprzednim roku na polskich drogach doszło aż do 7005 wypadków z udziałem osób pieszych – liczba ta jest nieco mniejsza niż w poprzednich latach, to wciąż robi negatywne wrażenie. I choć nie wszystkie z nich wynikały z braku akcesoriów odblaskowych u poruszających się np. na pasach lub po przejściach niedaleko ruchliwych skrzyżowań po zmroku, to nie da się ukryć, że odpowiednie oznakowanie i zwiększenie widoczność mogłyby wielu takim incydentom zapobiec. Nie bez powodu służby mundurowe, ale też niektóre firmy, którym temat ten jest bliski, starają się edukować w aspekcie bezpieczeństwa na drodze. Przykładem jest poznańska fabryka Bridgestone, która od wielu lat prowadzi na ulicach Wielkopolski akcję Think Before You Drive. W jej ramach organizowane są liczne wydarzenia (m.in. zajęcia z uczniami szkół podstawowych), a obok tematyki akcesoriów odblaskowych, wiele mówi się również o używaniu fotelika do przewożenia dzieci czy zapinaniu pasów. Więcej o tej cyklicznej akcji można przeczytać na stronie https://bridgestone-poznan.pl/nasz-csr.
Światła reflektorów pozwalają dostrzec pieszego dopiero w odległości ok. 30 metrów
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale reflektory, w które wyposażone są nasze samochody, pozwalają zobaczyć drogę w odległości zaledwie ok. 25-30 metrów. Bezpieczne hamowanie w wielu przypadkach może być więc niemożliwe. Warto również dodać, że poruszając się po zmroku w okolicach ulicy, trzeba nie tylko zachować szczególną uwagę, ale też wybrać odpowiednie wyposażenie, tj. gadżet odblaskowy. Jest to regulowane prawnie i dotyczy zarówno najmłodszych, jak i dorosłych – poza terenem zabudowanym. Zgodnie z art. 11 Prawa o ruchu drogowym:
Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Jak podkreślają specjaliści z zakresu ruchu drogowego, o odblaskach trzeba też pamiętać w terenie zabudowanym. W ciemności nasza widoczność z odpowiednim akcesorium zwiększa się nawet do 150 metrów!
Kamizelki i nie tylko – w sprzedaży jest szeroki wybór akcesoriów odblaskowych
Na rynku jest wiele różnorodnych „odblasków” – dostępne są najpopularniejsze kamizelki odblaskowe, ale również takie elementy jak:
- breloczki,
- naszywki,
- opaski (na nadgarstek i kostkę),
- plecaki,
- nakładki na telefon,
- inna odzież niż kamizelki (np. ta do biegania, czapki, chusty, szelki).
Ważne, by bez względu na wybrany wariant, „odblask” zawsze znajdował się w widocznym miejscu, np. na wierzchnim ubraniu.