Artykuły

Dlaczego warto kupić samochód firmowy na kredyt?

Zastanawiasz nad sposobem sfinansowania auta do firmy? Przeczytaj, dlaczego opłacalnym wyborem dla przedsiębiorstwa może być klasyczny kredyt na samochód.

Kredyt na samochód, a ulgi podatkowe

Jeśli potrzebujesz samochodu firmowego, masz szereg opcji związanych z finansowaniem pojazdu. Do najpopularniejszych rozwiązań dla przedsiębiorstw należą leasing oraz wynajem długoterminowy aut.

W dalszym ciągu dobrym rozwiązaniem jest też kredyt samochodowy. Chociaż ten produkt finansowy jest często kojarzony z ofertą dla klientów indywidualnych, pozostaje atrakcyjną formą zdobycia środków na auto służbowe. Dlaczego?

Kredyt samochodowy dla firm może być korzystny pod względem ulg podatkowych. Kupując w ten sposób auto, możesz włączyć pojazd w majątek przedsiębiorstwa.

Większość kosztów związanych z finansowaniem auta na firmę możesz włączyć w koszt uzyskania przychodu. Jakie to mogą być koszty?

Zaliczyć można do nich m.in. wydatki związane już z samym zdobyciem kredytu na samochód. Należą do nich opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu, czy prowizja dla banku. Co więcej, kosztem będą też odsetki od kredytu na samochód.

Czy samochód firmowy kupiony na kredyt można amortyzować?

W związku z tym, że samochód firmowy może być środkiem trwałym, możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Dzięki temu użytkowanie pojazdu przedsiębiorstwo może być zaliczone w poczet kosztów działalności.

Kiedy możesz skorzystać z amortyzacji? Wtedy, gdy jako przedsiębiorca jesteś właścicielem pojazdu. Twój udział nie musi nawet wynosić 100 proc.

Banki nieraz zostają właścicielami samochodu w 50 proc. W takiej sytuacji będziesz mieć możliwość amortyzowania wartości auta do wysokości swojego procentowego udziału, czyli w takim przypadku do 50 proc.

Pozostałą część można będzie zamortyzować po ostatniej racie. Nie skorzystasz z odpisów, jeśli bank zastrzeże, że samochód jest jego własnością do czasu spłaty kredytu.

Kredyt samochodowy – dlaczego jeszcze się opłaca?

Kredyt samochodowy ma szereg innych zalet, poza tymi, które wiążą się z ulgami podatkowymi. Jednym z głównych plusów jest duża elastyczność tego produktu finansowego.

Przede wszystkim, kredytem możesz opłacić niemal dowolne auto na firmę. Może to być zarówno samochód prosto z salonu, jak i używany, nawet kilkunastoletni.

Kredyt samochodowy często cechuje się też atrakcyjnym oprocentowaniem. Dodatkowo, bank może przyznać kredyt przekraczający wartość pojazdu. Dodatkowe pieniądze możesz wydać np. na zakup opon do samochodu.

Kredyt na samochód firmowy możesz spłacać znacznie dłużej w porównaniu do leasingu, który najczęściej trwa dwa-trzy lata. Dzięki temu miesięcznie obciążenie dla budżetu przedsiębiorstwa może być niższe.

Często możesz też wybrać jeden z kilku rodzajów spłaty zobowiązania. Kredyt może być podzielony na raty stałe. Możesz też otrzymać propozycję raty balonowej. W jej przypadku najpierw spłacasz równe, niskie raty, a na koniec dopłacasz większą kwotę.

Kredyt samochodowy jest też korzystny dlatego, że do zakupu samochodu nie są wykorzystywane środki firmy. Przedsiębiorstwo korzysta z pieniędzy od banku i może swobodnie dysponować swoimi środkami. Kredyt można spłacić wcześniej, gdy firma będzie dysponować odpowiednimi środkami, dzięki czemu finalnie okaże się on tańszy niż w momencie zaciągania zobowiązania.

Banki często oferują przyznanie kredytu na samochód firmowy bez konieczności wpłaty własnej. Dodatkowo przedsiębiorstwo może liczyć na dodatkowe bonusy, np. pod postacią zniżek na ubezpieczenia OC i AC.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button