Gdy odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela nie spełnia oczekiwań, można wybrać różne ścieżki, które pozwalają na staranie się o uzyskanie większego, należnego odszkodowania. Po pierwsze – można zdecydować się na odwołanie od podjętej przez ubezpieczyciela decyzji. Po drugie – istnieje opcja, by skierować sprawę do sądu. Trzecim rozwiązaniem jest zdecydowanie się na cesję wierzytelności.
Spis treści
Z czym związana jest cesja wierzytelności?
Zdecydowanie się na skierowanie sprawy o uzyskanie wyższego odszkodowania do sądu wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dodatkowo w Polsce sprawy sądowe są bardzo przewlekłe, co oczywiście sprawia, że wiele osób nie chce tracić czas na często wieloletni proces sądowy. Podobnie jest w przypadku odwoływania się od decyzji ubezpieczycieli, gdzie trzeba się liczyć ze skomplikowanymi procedurami. W obu przypadkach najczęściej konieczne jest zatrudnienie prawników, którzy mogą poprowadzić takie sprawy. Oczywiście za usługi kancelarii prawnych trzeba zapłacić, a mogą to być duże wydatki.
Zamiast marnować czas na odwoływanie się od decyzji ubezpieczyciela, czy kierowanie sprawy do sądu, można zdecydować się na procedurę odkupu odszkodowania. Odkup odszkodowania nazywany bywa również cesją wierzytelności. W przepisach polskiego prawa taka cesja jest traktowana, jako przeniesie prawa własności.
Jak sprzedać odszkodowanie?
Jeśli chce się sprzedać odszkodowanie, konieczne jest znalezienie firmy lub kancelarii prawnej, która zajmuje się odkupem odszkodowań. Znalezienie ofert takich firm nie jest trudne. Można zdecydować się na przeszukanie Internetu, co pozwala znaleźć oferty różnych firm świadczących takie usługi. Pozwala to porównać oferty i zdecydować się na taką, która najbardziej spełnia oczekiwania. Czasami można uzyskać informację o sprawdzonej firmie od znajomych.
Zawsze można wybrać kilka firm, które zajmują się skupowaniem odszkodowań. Pozwala to skontaktować się z takimi firmami i uzyskać informacje o procesie sprzedaży odszkodowań bezpośrednio od pracownika wybranej firmy. W ten sposób można uzyskać informacje z pierwszej ręki, co ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej skorzystania z usług konkretnej firmy. Po wyborze firmy, w której chce się dokonać cesji wierzytelności związanej z odszkodowaniem, niezbędne jest przesłanie dokumentów związanych likwidacją szkody.
Kiedy można sprzedaż odszkodowanie?
Na sprzedaż odszkodowania mogą decydować się poszkodowani, którzy spotkali się z takimi problemami, jak:
- zaniżone odszkodowanie,
- zaniżony kosztorys naprawy,
- zaniżona wartość pojazdu.
W takich sytuacjach, zamiast wchodzić w spór z ubezpieczycielem, można wybrać wygodniejsze rozwiązanie w postaci odsprzedaży odszkodowania. W firmach skupujących odszkodowania można liczyć na korzystanie z uproszczonych procedur. Natomiast w firmach ubezpieczeniowych proces odwołania się w celu uzyskani wyższego odszkodowania jest znacznie bardziej skomplikowany, a co za tym idzie czasochłonny. Jeśli chce się szybko uzyskać środki finansowe, wówczas warto postawić na usługi odkupu odszkodowania. Więcej informacji o działaniu takich firm odszkodowawczych jak np: firma odszkodowawcza TB Ekspert uzyskasz na stronie www.