Utrzymanie urządzeń mechanicznych w odpowiednio wysokim stanie technicznym jest niezbędne nie tylko do ich poprawnego funkcjonowania. Dbanie o ich czystość w znaczący sposób może przyczynić się zarówno do poprawy ich eksploatacji, jak i żywotności. Z perspektywy czasu zatem może się to przełożyć na znaczne oszczędności, szczególnie ważne przy drogich urządzeniach. Najlepszym sposobem czyszczenia, jest zastosowanie czyściwa włókninowego, czym dokładnie jest ten materiał i dlaczego jest aż tak istotny?
Czym jest czyściwo włókninowe?
Czyściwo włókninowe, nazywane jest też czyściwem bawełnianym, co już daje nam jakieś pojęcie o tym, z czego zostało wyprodukowane. Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z przydatności tego typu produktów w przemyśle i motoryzacji, z racji wyjątkowej delikatności bawełny. Dzięki temu nie musimy bać się o to, że podczas czyszczenia dojdzie do niepożądanych uszkodzeń delikatnych części mechanicznych. Co więcej, czyściwo włókninowe charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością, pozwalając na dotarcie w nawet najbardziej niedostępne zakamarki urządzenia. Z tego też powodu często wykorzystuje się je w gastronomii lub przemyśle medycznym. Nie mniej chętnie używane są w branży przemysłowej i motoryzacyjnej.
Rodzaje czyściw
Czyściwa możemy podzielić na trzy grupy, które stworzone zostały w zależności od naszych potrzeb. Każda z nich różni się nieznacznie od pozostałych, dzięki czemu spełnia odmienne zadania i funkcje. Osobom korzystającym z każdego z tych produktów daje to możliwość kompleksowego wykonania czynności czyszczenia urządzeń mechanicznych. Są to zatem:
- czyściwa wielozadaniowe
- czyściwa specjalistyczne
- czyściwa nasączone
Zastosowanie czyściw włókninowych
Pierwsza grupa, czyli czyściwa wielozadaniowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do wielu różnych funkcji. Metoda ich wykonania zakłada stworzenie czyściwa jak najbardziej miękkiego i elastycznego. Daje to możliwość dotarcia do najbardziej trudno dostępnych miejsc w maszynie, bez obawy o pominięcie nawet tych najmniejszych. Czyściwa specjalistyczne zostały stworzone w celu eliminacji zabrudzeń typowo przemysłowych, czyli nie tyle trudnych do dotarcia, ile sprawiających trudności w dokładnym wyczyszczeniu. Mogą to być różnego rodzaju smary lub oleje. Ten rodzaj czyściwa produkuje się bez użycia silikonu, co zabezpiecza wszystkie czyszczone powierzchnie przed ewentualnym pozostawieniem jakiegokolwiek śladu. Ostatnia grupa, którą są czyściwa nasączone, służą przede wszystkim do celów higienicznych. W przemyśle i motoryzacji nie trudno o ubrudzenie sobie rąk dlatego zadbanie o odpowiednią czystość w miejscu pracy to podstawa. Do tego celu wykorzystuje się czyściwa nasączone, które w praktyce są niemal tym samym, co mokre chusteczki.
Czyściwa włókninowe doskonale sprawdzają się w branży przemysłowej i motoryzacyjnej, głównie dzięki szerokiej gamie zastosowań. Bardzo dobrze sprawdzają się do czyszczenia urządzeń mechanicznych, nawet tych najbardziej skomplikowanych i szczególnie zabrudzonych. Można je również z powodzeniem stosować jako środki higieniczne, do usuwania farb, olejów i innego typu produktów obecnych przy działaniu maszyn. Każda fabryka przemysłowa, czy nawet prosty zakład naprawczy powinien z nich korzystać dla poprawy warunków pracy maszyn, jak i ludzi.