Artykuły

Czym jest transport intermodalny?

W stale zmieniającym się świecie Transport Intermodalny zwany również Transportem Kombinowanym jawi się jako kluczowe rozwiązanie oferowane w branży transportu międzynarodowego. W tym artykule szczegółowo przedstawimy czym jest Transport Intermodalny i jakie są jego cechy charakterystyczne, oraz odkryjemy zalety, jakie oferuje.

Na czym polega transport intermodalny?

Transport Intermodalny, oznacza sposób przemieszczania towarów w tej samej jednostce ładunkowej przy użyciu dwóch, lub więcej metod transportu, bez bezpośredniego manipulowania towarem podczas wysyłki na trasie od nadawcy do odbiorcy.

Przykładowo — kontener (czy też inna jednostka ładunku) jest przenoszony z jednego rodzaju transportu na inny (transport drogowy, kolejowy, morski, powietrzny) bez wyjmowania i umieszczania zawartości w innej jednostce (kontener, naczepy, wymienne nadwozie). Ta metoda transportu zapewnia płynne, zintegrowane i elastyczne rozwiązanie, idealne dla firm, które chcą poprawić efektywność swojego łańcucha dostaw.

Transport intermodalny — Jakie zalety i korzyści płyną za wykorzystaniem różnych rodzajów transportu.

Transport Kombinowany poprzez optymalizację i skuteczne łączenie różnych środków transportu zmniejsza ruch i przestój na trasach, poprawia bezpieczeństwo na drogach, a to wszystko przy niższych kosztach transportu. Nie można zapomnieć, że jest to przesyłka ładunków wykorzystująca zminimalizowane zużycie ilości odpadów wykorzystywanych na opakowania zużyte do transportu, wyróżnia go również minimalizacja stłuczeń, oraz kradzieży. Zaletą tego środka transportu jest także redukcja poziomu hałasu i emisji CO2.

Wyróżniając zalety transportu intermodalnego, należy również brać pod uwagę odpowiedzialność, jaką każdy przewoźnik bierze na siebie indywidualnie. Dzieje się tak dlatego, że do każdej usługi jest wystawiany osobny dokument, a osobny dokument to osobna umowa z danym spedytorem. Powoduje to, że każdy etap, na którym realizowany jest przewóz ładunków, ma osobną osobę odpowiedzialną za bezpieczne dostarczenie towaru z punktu a do punktu b.

Transport multimodalny, a przewozy intermodalne — czym się różnią?

W branży transportowej, różnice pomiędzy transportem intermodalnym, a multimodalnym są często nie zauważane, ponieważ obie usługi korzystają z co najmniej dwóch rodzajów transportu, aby dostarczyć towar do miejsca docelowego. Chociaż transport intermodalny jest formą transportu multimodalnego, ich różnica polega na tym, że ładunek nie jest dzielony na części ani manipulowany i pozostaje w tej samej jednostce ładunkowej od początku do końca przesyłki. Bezpieczeństwo towaru gwarantuje fakt, że sama jednostka ładunkowa ma znormalizowane wymiary, podczas gdy w transporcie multimodalnym tak nie jest.

Intermodalny transport często okazuje się kluczowym rozwiązaniem w obliczu złożonych wyzwań stojących przed transportem międzynarodowym. Optymalizacja zasobów, zwiększenie rentowności, a także uzyskanie większych zysków to wyzwanie dla wielu firm. Sposobem na stawienie im czoła, a jednocześnie na osiągnięcie strategicznej pozycji na rynkach, jest wybór transportu intermodalnego.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button