Artykuły

Czym jest lakiernictwo przemysłowe? Technologie i zastosowanie

Powierzchnie lakierowane można spotkać praktycznie wszędzie. W dzisiejszych czasach duże zakłady przemysłowe zajmują się nie tylko lakierowaniem karoserii samochodowych i dużych konstrukcji stalowych, ale także innych, nawet drobnicowych elementów. Chcesz dowiedzieć się, czym jest lakiernictwo przemysłowe? Zobacz poniższy artykuł i poznaj rodzaje oraz zastosowanie różnych metod lakierowania w praktyce.

Profesjonalne lakiernictwo przemysłowe obejmuje różne techniki zabezpieczania powierzchni powłokami lakierniczymi. Najpowszechniejsze odmiany to lakierowanie proszkowe oraz na mokro. Konkretne odmiany lakiernictwa przemysłowego znajdują zupełnie inne zastosowanie w praktyce. Przykładowo: proszkowe metody malowania są o wiele mocniej powiązane z przemysłem, aniżeli klasyczne lakierowanie na mokro.

Rodzaje lakiernictwa przemysłowego – jakie technologie stosują firmy lakiernicze?

Profesjonalne zakłady trudniące się w lakiernictwie przemysłowym wykorzystują najnowocześniejsze technologie, które umożliwiają pokrywanie powłoką lakierniczą elementów nawet o wyjątkowo nietypowych kształtach. 

Jeśli chcesz poznać szczegóły na temat lakierowania UV, tradycyjnego oraz proszkowego, koniecznie sprawdź ofertę lakierniabit.pl. To firma specjalizująca się w lakiernictwie przemysłowym od ponad 20 lat.

Popularne formy lakierowania w przemyśle to:

  1. Lakierowanie UV – polega na nanoszeniu powłok matowych, połyskliwych, metalicznych, a nawet perłowych. Ta metoda najlepiej sprawdza się do lakierowania opakowań kosmetyków, części do urządzeń RTV i AGD oraz elementów wykorzystywanych w meblarstwie.
  2. Lakierowanie proszkowe – to metoda polegająca na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby na powierzchnię, która przewodzi ładunki elektryczne, np. metal. Dzięki temu pod wpływem wysokiej temperatury i oddziaływania sił elektrostatycznych dochodzi do utrwalenia nawierzchni. Ta odmiana lakiernictwa przemysłowego sprawdza się w produkcji konstrukcji stalowych, podzespołów samochodowych oraz niektórych narzędzi wykorzystywanych w budownictwie.
  3. Lakierowanie na mokro – to standardowa metoda malowania wykorzystywanego w przemyśle samochodowym. Warstwy lakieru nakłada się na siebie w określonych odstępach czasu (jeszcze przed całkowitym uzyskaniem twardości powłoki) z użyciem metody natrysku ciśnieniowego. Ten sposób lakierowania idealnie sprawdza się do malowania karoserii samochodowych.

To trzy standardowe metody lakiernictwa przemysłowego, które są obecnie wykorzystywane praktycznie w każdej branży powiązanej z produkcją. Zakłady specjalizujące się w poszczególnych metodach lakierowania powierzchni muszą mieć odpowiedni sprzęt, aby świadczyć usługi tego typu. Przykładowo: do lakierowania proszkowego potrzebne są pistolety na proszek oraz piece niezbędne do wypalania lakieru.

Lakierowanie przemysłowe w praktyce – ile kosztuje i gdzie jest stosowane?

Metody malowania przemysłowego (proszkowego lub natryskowego) są najczęściej wykorzystywane w branży automotive, produkcyjnej, meblarskiej, a także budowlanej. Lakiernictwo przemysłowe sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka estetyka elementów oraz dodatkowe zabezpieczenie przed oddziaływaniem zewnętrznych czynników.

Średnie koszty polakierowania elementu w ramach usług malowania przemysłowego to wydatek zaczynający się od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy powierzchni. W przypadku nietypowych zleceń firmy trudniące się w lakiernictwie przemysłowym najczęściej dokonują indywidualnej wyceny zlecenia.

Interesujesz się marketingiem dla swojej strony Internetowej? Odwiedź 4rtweb.pl aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button