To pytanie, które budzi wiele emocji i kontrowersji. Z jednej strony technologia ta obiecuje bezpieczniejsze i wygodniejsze podróże, a z drugiej niesie ze sobą mnóstwo nierozwiązanych problemów, a nawet obaw. Czy wobec tego jest to kierunek, w którym podąży motoryzacja? Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Spis treści
Samochody autonomiczne — co to takiego?
Samochody autonomiczne to pojazdy, które prowadzą się same, bez udziału człowieka. Ta niemożliwa z pozoru czynność w rzeczywistości jest możliwa — warto pamiętać, że po drogach naszej planety już jeździ sporo pojazdów autonomicznych. Wykorzystują one odpowiednie sensory, komputery i oprogramowanie pozwalające na ciągłe monitorowanie sytuacji na drodze i podejmowanie decyzji dotyczących poruszania się pojazdu. To niezwykle zaawansowana technologia, która ma pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach i ułatwić codzienne podróże. Zanim jednak rozwiązania tego typu staną się zupełnie powszechne, trzeba będzie popracować nad ich funkcjonalnością.
Interesują cię auta autonomiczne? Chciałbyś jeździć takim samochodem, ale nie chcesz posiadać go na własność? Sprawdź kalkulator leasingowy w Carsmile, a dowiesz się, na jakich warunkach otrzymasz swoje wymarzone auto w leasingu.
Największe wyzwania tej technologii
Choć samochody autonomiczne wydają się stanowić jeden z filarów przyszłości motoryzacji, przed ich popularyzacją trzeba będzie rozwiązać kilka problemów. Wśród nich należy wspomnieć przede wszystkim o algorytmach odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji. Od nich zależy w końcu życie i zdrowie uczestników ruchu. Czasami AI będzie zmuszone do podjęcia decyzji, które z perspektywy człowieka są obarczone ogromnym ciężarem moralnym. Jak sztuczna inteligencja poradzi sobie w takich sytuacjach? Jak my ją do nich przygotujemy?
Jednocześnie konieczne jest także opracowanie nowych regulacji prawnych, stworzenie zabezpieczeń przed cyberatakami oraz zapewnienie użytkownikom prywatności. Dopiero gdy wszystkie te kwestie zostaną odpowiednio zaadresowane, możliwe będzie postawienie kolejnego kroku w ewolucji pojazdów autonomicznych.
Perspektywy rozwoju technologii samochodów autonomicznych
Technologia samochodów autonomicznych z każdym rokiem rozwija się coraz bardziej. Przyszłość tego sektora jawi się w pozytywnych barwach. Autonomicznych aut z roku na rok na pewno będzie coraz więcej. Poza tym systemy odpowiedzialne za funkcjonowanie takich pojazdów dynamicznie się rozwijają. Firmy takie jak Tesla, Google oraz Uber śmiało inwestują w rozwój tej technologii i popularyzują ją na wiele sposobów.
Poza tym warto wspomnieć, że wraz z rozwojem autonomicznych aut pojawiają się produkty, usługi i całe nowe sektory. Doskonały tego przykład stanowią autonomiczne systemy dostaw lub taksówki, które ostatnimi czasy są intensywnie testowane i prawdopodobnie wkrótce staną się powszechne.