Usterki i drobne awarie nie są czymś nadzwyczajnym w samochodach. Prędzej czy później w każdym aucie trzeba będzie coś naprawić. Nierzadko, aby tego dokonać, trzeba zajrzeć nie tylko pod maskę, ale i pod sam pojazd. W takich wypadkach nieoceniony bywa najazd samochodowy. I o ile w warsztatach i serwisach zajmujących się naprawą aut to standard, pojawia się pytanie, czy przeciętny kierowca również powinien weń zainwestować?
Spis treści
Zalety najazdów samochodowych
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia domowych garaży jest lewarek. Dzięki niemu można unieść samochód, co pozwala chociażby na wymianę koła. Niestety, lewarek czy tzw. „kobyłka” nie są najwygodniejszymi rozwiązaniami, kiedy konieczny jest dostęp do spodniej części samochodu. A konieczne jest to na przykład w przypadku naprawy tłumika, wymiany oleju czy przeglądu powłoki antykorozyjnej podwozia. Co wtedy? Jest kilka sposobów rozwiązania tego problemu. Można chociażby skorzystać ze specjalnych podnośników czy kanału samochodowego albo właśnie z najazdu samochodowego. Dlaczego warto korzystać z tego ostatniego?
Zastosowanie najazdu samochodowego pozwala na samodzielne dokonanie niezbędnych napraw. To dobra alternatywa dla kanału samochodowego, który być może jest najbardziej wygodny do wszelkiego rodzaju prac przy aucie, ale zarazem wybudowanie go w domowym garażu czy warsztacie nie zawsze jest możliwe. Jest też zdecydowanie bardziej kosztowne niż najazd samochodowy. Ponadto, kanał nie jest mobilny. Najazd samochodowy możemy zaś przenosić i ustawiać w dogodnym miejscu. Jest też pod pewnymi względami bezpieczniejszy – można się o niego potknąć, ale nikt do niego nie wpadnie przez przypadek.
Zalety najazdu samochodowego to przede wszystkim:
- niska cena
- mobilność
- bezpieczeństwo
- komfort pracy
- łatwość obsługi
- możliwość wieloletniego użytkowania
Do tego dochodzą zaś oszczędności, które wynikają z samodzielnego przeprowadzania napraw i konserwacji auta.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Najazd samochodowy można przygotować własnoręcznie. Wystarczą do tego celu umiejętności spawalnicze oraz odpowiednie profile stalowe. Należy tylko odpowiednio wszystko połączyć, dostosowując rampę do posiadanego samochodu. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę takie kwestie jak choćby wysokość zawieszenia w aucie, szerokość kół, odpowiedni kąt najazdu, jego długość. Na przykład im niższe zawieszenie, tym bardziej płytki powinien być kąt najazdu.
Najważniejsze jest przy tym to, aby najazd był w pełni bezpieczny. Nie może być ryzyka, że auto przygniecie właściciela w czasie prac albo że zsunie się z rampy. Dlatego właśnie należy pamiętać, aby korzystając z najazdu zostawić je na biegu z zaciągniętym hamulcem postojowym (czyli hamulcem ręcznym). Warto również zastosować zabezpieczenie w postaci podkładek pod koła. Przede wszystkim jednak sam najazd powinien być solidnie wykonany i zapewniać odpowiednią wytrzymałość.
Gotowe najazdy samochodowe
Biorąc pod uwagę niskie koszty najazdów, zamiast przygotowania własnej konstrukcji być może warto jednak postawić na profesjonalnie przygotowany sprzęt – taki jak najazdy samochodowe KAR STAL. Mamy wówczas gwarancję jakości wykonania oraz bezpieczeństwa najazdu. Będzie on miał odpowiednią wytrzymałość i udźwig (liczony w tonach).
Najazd samochodowy przydaje się w wielu sytuacjach. Dużą część napraw można wykonać samodzielnie, jeśli ma się trochę wiedzy, doświadczenia i smykałki do majsterkowania przy aucie. Można w ten sposób zaoszczędzić na wizytach w warsztacie. Najazd samochodowy może posłużyć długie lata, a jego zakup nie nadwyręży mocno portfela. Jeśli więc lubimy bawić się w mechanika i mamy na to czas albo pragniemy obniżyć koszty eksploatacji auta, inwestycja w tego rodzaju wyposażenie ma solidne podstawy. To z pewnością użyteczne urządzenie i warto je wówczas posiadać w przydomowym warsztacie czy garażu.