Egzaminy do Policji wygląda niemal jednakowo od kilku lat. Cztery etapy testów pozwalają wyłonić kilku najlepszych kandydatów, którzy podejmą pracę jako policjanci. Chcesz podejść do egzaminów na policjanta? Musisz koniecznie przeczytać ten artykuł!
Spis treści
Praca w Policji – dla kogo?
Musicie sobie zdawać sprawę, że praca w Policji wiąże się z ciągłym stresem. Każdego dnia spotykają się oni z nowymi sytuacjami, które pozostawiają piętno na psychice. Zdarza się, że muszą podejmować koniecznie, ale trudne decyzje które pozwalają chronić życie obywateli.
Dobrzy policjanci powinny być odporni na działanie stresu, który jest częścią każdego dnia pracy policjanta. Osoby bardziej wrażliwe powinny zdecydowanie poszukać pracy w innym zawodzie lub administracyjnej części Policji.
Bardzo wiele osób zostaje skuszonych dobrymi zarobkami w Policji. Więcej o nich przeczytacie w tym artykule https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/ile-zarabia-policjant-w-2020-roku-aktualne-zarobki-w-policji. Jednak w tym przypadku nie powinno się kierować wyłącznie zarobkami, ale również własnymi możliwościami.
Etapy egzaminu do Policji – jak wyglądają?
Zanim uda Wam się rozpocząć pracę w Policji, każdy kandydat musi podejść do czterech etapów egzaminu do Policji. Poniżej przedstawiamy krótkie wprowadzenie do każdego z nich, które pozwoli przybliżyć Wam jak wyglądają one w rzeczywistości.
Test Sprawności Fizycznej
Każdy kandydat musi wykazać się określoną sprawnością, która pozwala na podjęcie pracy w Policji. W jej szeregach nie ma miejsca dla osób, które nie mogą spełnić minimalnych wymagań wobec sprawności fizycznej.
Każdy egzamin składa się z 6 ćwiczeń, które należy wykonać w czasie 101 sekund lub szybszym – „bieg po kopercie, przewroty w tył i w przód, rzut piłką lekarską, skoki przez ławkę, brzuszki i przenoszenie ciężkiego manekina.
Test Wiedzy Ogólnej
Podczas testu wiedzy ogólnej sprawdza jest wiedza o samych strukturach Policji, obowiązującym prawie oraz ustawach związanych z Policją. Każdy arkusz zawiera 40 pytań z czterema możliwymi odpowiedziami A, B, C lub D i tylko jedna z nich jest prawidłowa.
Testy psychologiczne
Podczas testów psychologicznych bada się osobowość kandydata oraz jego wrodzone predyspozycje do pracy jako policjant. Profil psychologiczny dobrego policjanta jest dosyć specyficzny a odpowiedzi oceniane są według określonego klucza.
Test psychologiczny dzieli się na 3 etapy – test na inteligencję, test psychologiczny i rozmowę z psychologiem.
Rozmowa kwalifikacyjna lub „wywiad zorganizowany”
Rozmowa kwalifikacyjna budzi popłoch pośród wszystkich kandydatów, gdyż bardzo często jest wymagającą częścią egzaminów. Podczas testu obecna już komisja, który zadaje kandydatowi wiele pytań, których głównym celem jest wywołanie reakcji stresowej. Dobry policjant powinien trzymać nerwy na wodzy i głównie pod tym kątem jest oceniany w trakcie tego etapu.