Planujesz zakup samochodu hybrydowego w 2023 roku? Zapewne po ostatnich zawirowaniach na rynku motoryzacyjnym zastanawiasz się, czy taka inwestycja nie przekroczy założonego przez Ciebie budżetu. Okazuje się, że w przypadku aut premium, w tym także aut ekologicznych, można spodziewać się całkiem korzystnych warunków związanych z nabyciem i utrzymaniem pojazdów. Poza tym zawsze warto patrzeć na nie, jak na inwestycje.
Spis treści
Zwolnienie z akcyzy samochodów hybrydowych
Za sprawą znowelizowanej w 2020 roku i przedłużonej także na 2023 roku ustawy o podatku akcyzowym, szansa na oszczędności nie zniknie. Podejrzewa się nawet, że zwolnienie z akcyzy pojazdów hybrydowych plug-in o pojemności silnika do 2000 cm3 utrzyma się jeszcze dłużej – nawet do 2030 roku. Celem jest zwiększenie popularności aut z silnikiem elektrycznym i zachęcenie kupujących do zainteresowania się właśnie nimi. Jak przewiduje Ministerstwo Finansów, obniżenie akcyzy w ten sposób może spowodować wzrost zainteresowania autami hybrydowymi nawet o 10%. To dobrze, zważywszy na to, że hybrydy są traktowane jako auta przejściowe, zanim społeczeństwo będzie gotowe przesiąść się do aut wyłącznie elektrycznych. Ale do tego jego długa droga.
Jeśli samochód hybrydowy spełnia warunki zwolnienia z akcyzy, właściciel może złożyć stosowny wniosek w Urzędzie Skarbowym. Do jego rozpatrzenia potrzebne będą następujące dokumenty:
- faktura VAT lub inny dowód zakupu auta hybrydowego,
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- umowa kupna-sprzedaży,
Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, właściciel samochodu hybrydowego będzie mógł zarejestrować pojazd bez konieczności zapłaty akcyzy. Warto zauważyć, że początek roku do wyprzedaże poprzedniego rocznika. Już teraz sprawdź najlepsze oferty na Ofertytoyota.pl.
Finansowanie zakupów – nadal dostępny leasing oraz sprzedaż ratalna
Warto pamiętać o tym, że auta hybrydowe od dealera można kupować nie tylko za gotówkę, ale też na raty czy biorąc w leasing. Te dwie opcje pozwalają na rozłożenie płatności na kilka lat i znacznie ograniczenie wysokości wkładu własnego.
Cena auta hybrydowego nie musi przyprawiać o zawrót głowy, a zakup pojazdu jest jeszcze korzystniejszy, gdy decydujesz się zarejestrować go na firmę. Najtańsze samochody osobowe z napędem hybrydowy kosztują nawet mniej niż 100 000 złotych i są to pojazdy stworzone do wygodnej oraz oszczędnej jazdy miejskiej. W wyższej klasie premium, czyli pojazdów od 100 000 do 200 000 złotych wybór jest jeszcze większy, a auta wyróżniają się nie tylko ekonomicznymi silnikami, ale też nowoczesnym designem oraz zaawansowanym technologicznie wyposażeniem.
Z perspektywy kupującego samochód hybrydowy to inwestycja. Nawet po kilku latach utrzyma on wysoką wartość i na pewno znajdziesz na niego nabywcę gotowego zapłacić oczekiwaną stawkę. Sporo oczywiście zależy od tego, jak dalej będzie funkcjonował rynek, a także, jak będziesz dbał o swój pojazd.