Z badań „Automotive Industry Report” Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że tylko w 2017 roku w branży motoryzacyjnej w Polsce zatrudnienie znalazło ponad 200 tys. osób. Za stale wzrastającą liczbę wakatów odpowiada natomiast dynamiczny rozwój tego sektora i coraz większe zapotrzebowanie zarówno na komponenty samochodowe, jak i gotowe auta.
Sektor motoryzacyjny to jedna z najbardziej rozbudowanych części gospodarki. Osoby szukające zatrudnienia w branży automotive mogą wybierać spośród wielu przyszłościowych profesji i zawodów, a jej rozkwit generuje zwiększone zapotrzebowanie na kolejnych specjalistów. Praca w motoryzacji to zatem gwarancja długofalowego zatrudnienia i rozwiniętych struktur awansu.
Perspektywy zawodowe w branży motoryzacyjnej
Osoby myślące o karierze w branży motoryzacyjnej mogą obierać różne ścieżki zawodowe. Ten sektor składa się bowiem z kilku płaszczyzn. Wśród nich znajduje się m.in. ta produkcyjna. To właśnie tutaj największe przedsiębiorstwa, takie jak np. http://bridgestone-stargard.pl/kariera, zatrudniają osoby odpowiedzialne za wytwarzanie poszczególnych komponentów (np. opon czy silników), obsługę linii czy nadzór nad prawidłowością wykonywanych czynności. Kolejną grupę stanowią inżynierowie pracujący zazwyczaj w biurach projektowych i konstrukcyjnych, a do ich zadań należy m.in. ulepszanie linii produkcyjnych. Nie należy zapominać też o logistyce i handlu. W tym sektorze zatrudnia się specjalistów czuwających nad przepływem komponentów i towarów, a także kontaktem z kontrahentami i klientami detalicznymi.
Zalety pracy w sektorze motoryzacyjnym
Praca w branży motoryzacyjnej ma wiele plusów. Przede wszystkim jest to wymarzony sektor dla wszystkich tych, którzy pasjonują się autami i hobbystycznie pogłębiają na ich temat wiedzę. Dzięki temu połączenie kariery z pasją nie stanowi trudności. Kolejną zaletą zatrudnienia w motoryzacji są spore możliwości awansu. W dużych przedsiębiorstwach pracownicy otrzymują przeważnie klarowne informacje na temat możliwych perspektyw i wymagań na każdym szczeblu kariery. Niewątpliwym atutem podjęcia pracy w branży samochodowej jest też jej ciągły rozwój. Dzięki niemu bez problemu można się dokształcić lub przekwalifikować i spróbować swoich sił na zupełnie nowym stanowisku. Jednym z licznych walorów są także zarobki – według portalu wynagrodzenia.pl tylko w 2018 roku mediana płac dla specjalistów wynosiła ok. 6 tys. zł.
Wyzwania w branży a zapotrzebowanie na specjalistów
Sektor motoryzacyjny stoi przed wieloma wyzwaniami. Unijne normy, zwrot ku ekologii i konieczność stałego wdrażania nowoczesnych technologii to tylko niektóre z nich. W związku z tymi tendencjami zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów trudniących się opracowywaniem i wdrażaniem prośrodowiskowych rozwiązań technologicznych jest koniecznością. Na brak zainteresowania nie będą mogli też narzekać branżowi influencerzy – eksperci wskazują na coraz bardziej rozbudowany proces decyzyjny i, w związku z nim, konieczność tworzenia wartościowych rekomendacji przez znanych w sieci blogerów i vlogerów.
Branża automotive to jedna z najbardziej rozwojowych dziedzin polskiej gospodarki. Składa się na nią niezwykle wiele obszarów – począwszy od wytwarzania komponentów, a skończywszy na dystrybucji gotowych wyrobów. Zatrudnienia w tym sektorze warto zatem szukać nie tylko ze względu na różnorodność, ale także możliwości rozwoju i dynamikę pracy.