Lakier samochodowy, a dokładniej jego stan, to jedna z tych kwestii, która właścicielom czterech kółek często spędza sen z powiek. Każda ryska, przebarwienie czy odprysk to nie tylko psujący wygląd auta defekt, ale także groźny wyłom w barierze chroniącej karoserię przed korozją. Można sobie jednak zapewnić długotrwały spokój w tym przedmiocie. Wystarczy zabezpieczyć lakier samochodu przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi, na co pozwala auto detailing i usługi związane z ochroną lakieru. Jakie mamy możliwości w tym zakresie i co warto wybrać?
Spis treści
Dlaczego warto zabezpieczyć lakier auta?
Każdy dzień na drodze naraża lakier samochodowy na uszkodzenie. Zagrożenie stanowią nie tylko czynniki atmosferyczne, takie jak grad, kwaśne deszcze czy promieniowanie UV, które prowadzi do wyblaknięcia lakieru, ale również uszkodzenia mechaniczne pochodzące z odpryśniętych kamieni czy zarysowań. Fabryczne zabezpieczenia lakieru samochodowego nie są niestety w stanie zapewnić odpowiedniej i długotrwałej ochrony. Są jednak rozwiązania, które pozwalają na skuteczną i wieloletnią ochronę lakieru. Należą do nich powłoki ochronne na lakier oraz folia PPV. Czym charakteryzują się poszczególne sposoby zabezpieczenia lakieru i który z nich jest najtrwalszy?
Folie PPF, czyli skuteczna i trwała ochrona lakieru
Jedną z najskuteczniejszych form ochrony lakieru samochodowego jest folia PPF. Może mieć ona postać przeźroczystą lub matową. Jest ona naklejana na samochód i stanowi niezwykle trwałą i skuteczną ochronę lakieru samochodowego – zarówno przed mechanicznymi uszkodzeniami karoserii, jak i czynnikami atmosferycznymi i organicznymi. Co istotne, folia PPF wykazuje zdolność samoregeneracji pod wpływem ciepła.
Ponadto można ją w każdej chwili odkleić bez żadnego zagrożenia dla lakieru. Folia PPF naklejona na samochód jest całkowicie niewidoczna. Można nią pokryć nie tylko karoserię, ale także inne elementy samochodu np. reflektory i lusterka. Decydując się na takie rozwiązanie, otrzymujemy nawet 10 lat gwarancji ochrony lakieru naszego samochodu.
Powłoki ochronne na lakier
Innym sposobem na zabezpieczenie lakieru samochodu przed szeregiem negatywnych czynników prowadzących do jego uszkodzenia są powłoki ochronne. Dzielą się one przede wszystkim na powłoki ceramiczne i powłoki kwarcowe. W przypadku powłok ceramicznych otrzymujemy nie tylko skuteczną ochronę lakieru przez wiele lat, ale także szereg innych dodatkowych korzyści.
Należy do nich niezwykła głębia koloru, jaką zyskuje pokryty powłoką ceramiczną lakier oraz stylowa szklistość powierzchni, która z kolei chroni samochód przed zabrudzeniem i znacząco ułatwia jego mycie. Powłokami ceramicznymi można pokrywać zarówno karoserię samochodu, jak i elementy kół, takie jak hamulce czy felgi – wszystko to wchodzi w skład usług auto detailing.
W przypadku powłoki kwarcowej także możemy liczyć na szklistość, która zapobiega zabrudzeniom i zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Okres ochrony jest tutaj jednak w porównaniu do powłok kwarcowych znacznie krótszy, bo wynosi 1 rok. Powłoki ceramiczne w zależności od liczby warstw mogą być skuteczne przez 5 lat, a nawet dłużej.
Artykuł powstał we współpracy z VCentrum – auto detailing Warszawa.