Artykuły

Wycieraczki samochodowe – jak wybrać odpowiednie?

Dobra widoczność stanowi jeden z głównych warunków bezpiecznej oraz komfortowej podróży samochodem. Nie da się jej osiągnąć bez przejrzystej, czystej szyby przedniej i tylnej. Dlatego do niezbędnych elementów wyposażenia samochodu zaliczają się wycieraczki. Należy je wybrać w odpowiedni sposób.

Podstawowym zadaniem wycieraczek samochodowych – a konkretnie ich najważniejszego elementu, zwanego piórem – jest usuwanie z przedniej szyby auta spadających na nią kropli deszczu lub śniegu, które drastycznie ograniczają widoczność. Wycieraczek używa się jednak przez cały rok, także w słoneczne letnie dni, gdyż pozwalają one usunąć kurz oraz owady z szyby przedniej i (w zależności od typu nadwozia samochodu) tylnej. Rzecz jasna, aby spełniły swoje zadanie, wycieraczki samochodowe muszą być w pełni sprawne i dopasowane do konkretnego modelu auta. Sprawdźmy, czym kierować się przy ich wyborze.

Ze stelażem czy bez?

Na rynku występują modele wycieraczek samochodowych ze stelażem oraz bez niego. Oba typy charakteryzują się długą żywotnością i gumą lekko przylegającą do szyby, dzięki czemu dokładnie ją oczyszcza, ale nie rysuje. Wycieraczki ze stelażem są bardziej stabilne i wytrzymałe, a także uniwersalne – liczne uchwyty pozwalają na dostosowanie ich do większości modeli pojazdów. Z kolei typ bez stelaża dokładniej czyści szybę, lepiej też znosi podmuchy wiatru, wysoką prędkość, wysokie i niskie temperatury czy promieniowanie słoneczne.

Wycieraczki – kryteria wyboru

Aby wycieraczki należycie pełniły swoje zadanie, przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów.

Przede wszystkim, dobierać je trzeba według modelu i marki samochodu. Wycieraczki samochodowe nie powinny być ani zbyt długie, ani za krótkie na przednią lub tylną szybę. Muszą za to równomiernie przylegać do szyby, nie kolidując z innymi częściami zewnętrznymi samochodu. Przed zakupem warto zmierzyć stare wycieraczki. Długość części można określić, mierząc złożoną wycieraczkę od jednej krawędzi do drugiej. Wówczas dopasowanie nowych będzie znacznie łatwiejsze.

oraz nowocześniejsze technologie produkcji, tym wycieraczki lepiej radzą sobie nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych oraz dopasowują się równomiernie do szyby, nie rysując jej podczas czyszczenia. Toteż przed zakupem warto zapoznać się z opiniami o producencie wycieraczek, jego doświadczeniem i gwarancjami udzielanymi na produkty, a także przyjrzeć się, z jakich materiałów wykonane są poszczególne części wycieraczek.

Dotyczy to przede wszystkim gumy, zadaniem której jest zapewnienie skutecznego usuwania brudu, wody, śniegu i innych zanieczyszczeń z szyby. Może ona być wykonana z gumy naturalnej, silikonu lub materiałów łączonych (np. guma silikonowa z powłoką teflonową). Te pierwsze są miękkie, elastyczne, delikatnie przylegają do powierzchni szkła, zapewniając wyższą skuteczność czyszczenia. Niestety, szybciej sztywnieją i zużywają się, zwłaszcza w zmiennych warunkach atmosferycznych. Z kolei gumy silikonowe są bardziej odporne na zimno i ciepło oraz zachowują elastyczność dłużej niż gumy naturalne, za to gorzej znoszą uszkodzenia mechaniczne i słabiej funkcjonują podczas ulewnego deszczu czy wiatru. Gumy wycieraczek z materiałów kompozytowych uchodzą za najbardziej wydajne i bardzo trwałe, ale są też najdroższe.

Podobnie rzecz ma się z nóżkami – tu też ważne są materiały. Najlżejsze i najtańsze, ale też najmniej wytrzymałe są nóżki plastikowe. Metalowe są o wiele odporniejsze i trwalsze, ale ze względu na wyższą masę w dłuższej perspektywie czasowej mogą negatywnie wpłynąć na działanie mechanizmu wycieraczek. Nóżki grafitowe są i odporne, i lekkie, lecz także najdroższe, a poza tym najłatwiej się zanieczyszczają. Dlatego wybierając wycieraczki, warto wziąć pod uwagę wady i zalety wszystkich materiałów.

Pamiętać należy, że wycieraczki powinny być łatwe w montażu oraz pewnie trzymać się mechanizmów montażowych. Tu można wybierać spośród modeli jedno- lub dwuczęściowych. Te pierwsze są tańsze i łatwiejsze w wymianie, drugie zapewniają lepszą przyczepność do szyby oraz jakość czyszczenia.

Dokonując wyboru wycieraczek do samochodu, należy wciąć pod uwagę wszystkie te czynniki, gdyż od właściwego dobrania tych części zależy bezpieczna i komfortowa podróż w każdych warunkach atmosferycznych.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button