Artykuły

Jak wycenić wartość swojego samochodu?

Sprzedaż naszego starego samochodu może być procesem żmudnym i skomplikowanym: konieczne jest odpowiednie przygotowanie wozu, wykonanie atrakcyjnych zdjęć, wystawienie ogłoszeń w odpowiednich portalach. Niezwykle kłopotliwą dla laika kwestią bywa również właściwa wycena posiadanego pojazdu. Nasze wygórowane oczekiwania finansowe mogą sprawić, że czas oczekiwania na nabywcę znacznie się wydłuży, zbyt niska cena jest natomiast często źródłem późniejszej frustracji sprzedającego. Jak więc ustalić, ile w rzeczywistości jest wart nasz samochód? I jakie czynniki należy uwzględnić podczas jego wyceny?

Jak najłatwiej uzyskać wiarygodną wycenę samochodu?

O wartości pojazdu decyduje przede wszystkim jego marka i model – w dostępnym na stronie Bart — skup aut w Gdyni formularzu, służącym do wstępnej wyceny samochodów, dane te zajmują pierwszą pozycję. Warto przy okazji zauważyć, że skorzystanie z pomocy firmy skupującej auta jest jedną z najszybszych metod na określenie ceny, jaką możemy uzyskać za dany wóz – pozwala to uniknąć żmudnego przeglądania internetu w poszukiwaniu aut o parametrach podobnych do naszego. Wycena taka jest na dodatek wykonywana bezpłatnie i do niczego nas nie zobowiązuje.

Jak popularność danego modelu samochodu wpływa na jego wartość?

Wyższą cenę uzyskują zwykle samochody marek i modeli cieszących się uznaniem wśród kierowców. Warto zaznaczyć, że dobra opinia tego środowiska wynikać może zarówno z powszechnego przekonania o niezawodności danego wozu, jak i z tego, że jest on często spotykany na naszych drogach. Wpływu na cenę auta pierwszego z wymienionych czynników nie trzeba chyba tłumaczyć. Popularność konkretnego modelu powiązana jest natomiast zwykle z powszechną dostępnością części zamiennych – znacząco ułatwia to korzystanie z wozu i podnosi tym samym jego wartość.

Jak prace serwisowe wpływają na wartość wozu?

Jak możemy przeczytać w artykule „Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?”, wśród dokumentów, okazywanych zazwyczaj przy sprzedaży wozu przez właściciela, znajdują się faktury za dokonywane wcześniej naprawy. Wynika to z prostego faktu: samochód, który poddawany jest regularnym pracom serwisowym, jest najczęściej wyceniany wyżej.

Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?

Jakie elementy historii pojazdu determinują jego cenę?

Są jednak sytuacje, w których wcześniejsza naprawa auta może być uznana za czynnik zmniejszający jego wartość. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy wizyta u mechanika była podyktowana koniecznością przywrócenia sprawności wozu po wypadku. Innym czynnikiem, związanym z historią i mającym istotne znaczenie dla ceny auta, jest liczba jego wcześniejszych posiadaczy. Częste zmiany właścicieli mogą świadczyć o tym, że samochód stwarzał w przeszłości problemy – może prowadzić to do spadku jego wartości.

Jak na cenę samochodu wpływa jego wiek i przebieg?

Czynnikiem, który musi zostać uwzględniony przy wycenie samochodu, jest też jego wiek i przebieg. Auto starsze i częściej użytkowane jest zwykle bardziej wyeksploatowane – cena, jaką za nie uzyskamy, będzie więc zapewne niższa. Oczywiście taka metoda ustalania stanu technicznego daleka jest od doskonałości, jednak pozwala na szybkie dokonanie porównań aut tej samej marki i modelu. Nie wymaga ona przy tym zaawansowanej wiedzy technicznej.

Jak wyposażenie wozu i jego wygląd rzutują na cenę?

Cenę samochodu może podnieść jego niestandardowe wyposażenie: ekskluzywna tapicerka i zaawansowana elektronika wpływają na komfort użytkowania auta, a tym samym – na jego wartość w oczach potencjalnych nabywców. Obniżyć może ją natomiast wygląd pojazdu: uszkodzenia lakieru, wgniecenia karoserii czy nawet bałagan we wnętrzu mogą świadczyć o tym, że właściciel nie dbał o auto w odpowiedni sposób.

Jak wycenić samochód bez ważnych badań technicznych?

Bardzo trudno ocenić wartość pojazdu, który nie posiada ważnych badań technicznych. W praktyce jego sprzedaż na tradycyjnym rynku również będzie utrudniona: fakt, że samochód nie może poruszać się po drodze, często już na samym wstępie odstrasza potencjalnych kupców. W praktyce najszybszą metodą pozbycia się takiego wozu jest więc oddanie go do skupu aut (który dokona szybkiej wyceny we własnym zakresie) lub zezłomowanie.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button